Uudet autot, jotka kiihtyvät yli 12 s 0-100km/h. Vain mitattuja, ei ilmoitettuja arvoja.
1. Toyota 1.8 Hydrid sedan. 12,1
Laittakaa listaa tuhnuimmista
32
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Sulla varmasti onkin siinä valmiina jo lista vastauksia itsellesi. Että siitä vaan keskustelua jatkamaan...olepas hyvä.
- Anonyymi
Sattuisitko tietämään yhtään, joka ei ole Tojota.?
- Anonyymi
Lexus.
Tv tojohönöEivätkö tämänkaltaiset heitot kerrokin melkoisesta noloudesta ja lapsellisuudestani. Olen sentään jo kuusikymppinen uljas soturi ja viikinkimies.
- Anonyymi
En harrasta kiihdytyskilpailuja. Asia on enemmän kiinni kuskista kuin autosta. Oletteko kuulleet että Suomessa on liikenteessä tuhansia kuorma-autoja sekä rekkoja. Aika outoa?
- Anonyymi
Yli 12 s aika kertoo vain noin 100 hv maksimitehosta vaikka ilmoitettu teho on 122 hv. Jos täyskiihdytyksessä ei käytössä ole enempää niin milloin sitten?
- Anonyymi
Tehon yksikkö on watti, yleisesti käytetään määrettä kilowatti (tuhat wattia). Hevosten aikaan viime vuosisadalla oli vanha yksikkö hevosvoima. Suomessakin piti siirtyä jo 70-luvulla uuteen SI-ärjestelmään mutta se on 'vähän' viivästynyt. Tämä johtuu siitä että niitä hevosia on lukuna enemmän kuin kilowatteja. Voi lapsiparkoja!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehon yksikkö on watti, yleisesti käytetään määrettä kilowatti (tuhat wattia). Hevosten aikaan viime vuosisadalla oli vanha yksikkö hevosvoima. Suomessakin piti siirtyä jo 70-luvulla uuteen SI-ärjestelmään mutta se on 'vähän' viivästynyt. Tämä johtuu siitä että niitä hevosia on lukuna enemmän kuin kilowatteja. Voi lapsiparkoja!!
Voi, voi, W=J/s =N*m/s =kg*m^2/s^3. Älä opeta viisaampia.
- Anonyymi
ford anglia , Mercedes Bens 220d ,vw passat , austin, Nissan laurel, lada 1200l
- Anonyymi
Entä nykyisistä, ne kiinnostaa enemmän.
- Anonyymi
Toyota kuskit pitäisi laittaa pakolliselle kurssille jossa opetetaan toisten huomioon ottaminen liikenteessä ja ymmärtämään ettei se desin bensan säästö auta mihinkään.
- Anonyymi
Toyota C-HR 1,2T Multidrive S. Mitattu 12,2sek. TM 4/2017
Corolla sedan 1,8 hybrid. Mitattu 12,1sek. TM 11/2019
Yaris hybrid. Mitattu 13,7sek. TM20/2012- Anonyymi
Siinä niitä on tientukkeita jo kerrakseen...on vaikea muista merkeistä enää tuhnumpaa löytää.
- Anonyymi
Kummasti noilla kerkeää motarille ym. Kyse on enemmänkin uskaltaako kuljettaja painaa sitä poljinta vai ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kummasti noilla kerkeää motarille ym. Kyse on enemmänkin uskaltaako kuljettaja painaa sitä poljinta vai ei.
Osa on pysähtynyt kiihdytyskaistalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osa on pysähtynyt kiihdytyskaistalle.
Juu. Ei riitä ihan yksi eikä kaksi kertaa kun saa olla jarrulla kahdella jalalla juuri näiden takia. Kokeillaan epätoivoisesti saada sitä kiihdytyskaistalla etenemään ja lyödään sitten lopuksi jarruja päälle kun huomataan ettei pääse vajavaisella vauhdilla liikenteen sekaan.
- Anonyymi
VW Golf 1.0 Tsi 85HP 0-100km/h 14,6s
- Anonyymi
Tuon kiihtyvyys on 11,9sek.
- Anonyymi
Noita ei edes tuoda Suomeen. Suomeen tuotavan 1,0 TSI:n ilmoitettu teho on 85kW!
- Anonyymi
Toyota Avensis 1.8 multimode touring sports 14,9 sek
- Anonyymi
How quick? 0-100 km/h: 9.4 s
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
How quick? 0-100 km/h: 9.4 s
Hurrjjaa. Alle tunnin. Ihanaa!
- Anonyymi
Ruoste vaan pöllyää kun Toyotalla repäisee sataseen alle 15 sek.
- Anonyymi
En osta tämä palstan henkilöiltä kyllä autoa kun se kiihtyvyys on niin tärkeää,te poletatte autoa joka liikkeellelähdössä kaasupohjassa.
Silläne ei teidän autot kestäkkää.
Ja kehutte vielä että kuluttaa niin vähän..jokin nyt mättää.- Anonyymi
Sinulle ei varmaa kelpaa muu kuin Toyota. Niitä juuri joutuu polkemaan liikenteeseen. Kun alla pirteämpi kulkuneuvo niin lähtee paljon vikkelämmin ilman mitään turhia revittämisiä.
- Anonyymi
Naapurin Matti kärähti tupakan poltosta ihan omaa tyhmyyttään. Ei mennyt kuin parikymmentä metriä koulun pihasta, laiska kun oli.
- Anonyymi
Tuhnu 1,8 hybrid häviää sähkö-Smartillekin.
- Anonyymi
Tässä audissa oli tehoja vaikka muille jakaa, mutta miten siinä sitten kävikään? Tällaistako toimintaa te itsemurhakandidaatit kaipaatte yleisillä suomen maanteillä?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/76a5653a-b7c3-4e1a-8451-60d3bf478f1e - Anonyymi
Miten sulle PenttiHolisti nyt käy, kun Kellokoski suljetaan?
- Anonyymi
Ymmärrän tojopqppojen kiusaantuneisuuden, mutta ongelma on todellinen. Parikin kertqq muistan kun joku puolisokea ja -kuuro tojopappa on ajanut rohkeaati kiihdytyskaistalle ja painanut kaasun pohjaan - ja kiihdytyskaistan loputtua pullahtanut moottoritielle. Kun papalla on alla pieni hybridi-toyo, saattaa papan liittymisvauhti olla häkellyttävän alhainen. Jos sitä ei ennakoi, tulee normaalinopeutta ajaville epätoivottavia jarrutuksia. Siksinyritän aina kiinnittää huomiota siihen minkä merkkinen auto sieltä on tulossa.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766775Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346503Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806292Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644092Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant462138Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1381501- 141462
- 1961212