moi kaikki=) kertoisitteko te kaiken marsuista...ruokinnasta,sairauksista ja kaikesta muusta tarpeellisesta.olen lukenut jonkin verran kirjallisuutta,mutta haluaisin tietää vielä lisää..ja että kui paljon mitäkin ruokaa annetaan päivässä marsulle.ja ku paljon kannattaa antaa tuoreruokaa ja kui usein? kerran 2päivässä?
kiitos jo vastauksistanne=)
kiitos jo vastauksistanne=)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hei!
Käyppä marsuyhdistyksen sivuilla http://smyweb.cjb.net
Sieltä löydät tietoa,linkkejä ja aktiivisen keskustelufoorumin mistä voit saada tietoa ja kysellä lisää=)
Tanya ja marsupojat
Tuoretta ruokaa esim. salaattia, porkkanaa, kurkkua voipi antaa aika montakertaa päivässä mutta ei kauheesti kurkkua ainakaan koska se on aika vetistä.. Ja sit kuivamuonaa ( meidän marsut tykkää Festival ruuasta.. )voi antaa 2 kertaa päivässä. Voisin kertoo enemmin vaikka mailissa... osote on [email protected]
Käy ihmeessä tuolla marsuyhdistyksen sivuilla,saat asiantuntevaa tietoa.
Salaatti ja kurkku ovat roskaruokaa jota ei kannata antaa marsulle kuin joskus makupalana. Niissä ei ole mitään arvokasta ravintoa vaan ovat lähes pelkkää vettä.Parempaa ravintoa on esim.porkkana,lanttu,punajuuri,parsakaali yms.
Useimmat antavat tuoreruokaa 1-2 kertaa päivässä,jotkut vain ehkä joka toinen päivä.
Tärkein marsun ravinto on hyvälaatuinen heinä jota pitää olla KOKO AJAN saatavilla. Myös kuivamuonissa (siemenseos) on paljon eroja,monet suosivat eläinkaupasta saatavaa seosta nimeltä Supa Guinea. Yleisesti kannattaa välttää "halpatuotteita" joissa on joko aivan ravintoköyhiä osia tai paljon lihottavia pähkinöitä tai auringonkukansiemeniä.
Mutta siis,mene yhdistyksen sivuille=)
-Tanya ja marsupojat
vasta pari viikkoa sittan jättämään marsuilta kuivamuonan(syötin supa guineaa), kokonaan pois kuultuaan, että marsumme saavat kolme kertaa päivässä vähän kerrallaan tuoretta ruokaa. Ja sitä marsujen suurinta herkkua HEINÄÄ, koko ajan saatavilla. Ja eivät marsumme kyllä kuivamuonaa juuri syöneetkään, vaikka innolla sitä saadessaan aina kuikuttuvat. Suurin osa meni aina roskiin kupista, kun sinne kertyi kakenlaista muuta( puruja, papanoita) sekaan. Sen sijaan eläinlääkäri ohjasi minut antamaan c-Vitamiini rakeita, (Siihen asti olin antanut kaupasta saatavia poretabletteja veteen sekoitettuna), luujauhoa ja d-vitamiinitippoja. Huom! Marsuni ei ollut sairas, se oli vain saamut helmen juuttumaan hampaaseensa. Hammas lähti operaatiossa pois, ja d-vitamiini ja luujauho vahvistavat kuulemma hampaita, jotka kuukemma olivat ohuet. Annan vitamiineja myös vahvahampaiselle marsullemme( d-vitamiinia 1 tippa/pvä ja luujauhoa hyppysellinen(siis vähän)/päivä), c-vitamiinirakeita 1/4 tl päivässä.
Muuta herkkuruokaa ja sellaista, mitä annan vuorotellen päivittäin ovat PERSILJA ja tilli, TOMAATTI, porkkana, ja uusimpana tämän päivän
kokeiluna lanttu(tykkäsivät). Salaattia ja kurkkua ei tosiaankaan kannata antaa pääruokana.
Voit kokeilla myös banaania, joka viime viikolla löysi tiensä toisen marsumme ruokalistalle.
Jep... tälläistä tietoa minä sain, ja sitä jaan!
Persilja (ja tilli) on maustekasvi jota ei saa antaa marsulle,voi suurina määrinä jopa tappaa!!
Ihme eläinlääkäri jos syrjäyttää kuivamuonan tuoreruoan saannin takia,moni olisi tehnyt juuri toisinpäin..
C-vitamiini on tosiaan marsun elinehto,sitä on annettava jossain muodossa,ruuan sisältämä c-vitamiini EI RIITÄ!
mitkä c-vitamiini valmisteet käy marsulle?siis ihan tavallinen ihmisen poretabletiko vai eläinkaupassa olevaa c-vitamiini..?auttakaa ku en tiiä mitään.
Esim. apteekista saa poretabletteja nimeltä Poremax-C. Ne on siis ihmisten valmiste,mutta käy marsuille. Tärkeää on että tuotteessa on vain C-vitamiinia,ei siis muita vitamiineja. Poremax-C:tä laitetaan noin 1/5 juomapulloon,anna liueta hyvin. Suhteutettuna siihen paljon marsu juo päivässä juomapullosta,tuo on oikea määrä.
olet tietosi saanut, kerroppa minullekin! Olen antanut persiljaa nytkin jo ainakin kaksi viikkoa lähes joka päivä, ja marsuni voivat erinomaisen hyvin, ei ilmavaivoja, ei mitään. Millähän tavalla ne voivat tappaa, olisipa hauska tietää. Olen sitä mieltä ollut itsekin, että eiköhän se marsu saa tarvitsemansa ravinnon ruoasta, ja ei ainakaan c- vitamiinin säilyvyyttä supassa ja muissa voida millään tavalla taata, joten ravinnon lähteinä epäluotettavampia kuin tuore ruoka.Lisäksi tuore ruoka ei lihota.
Tietoni olen saanut monestakin paikasta vuosien varrella. Marsuja minulla on ollut n.12 vuotta.
Persiljatieto oli peräisin mm. Marsuyhdistyksen foorumista,jossa kirjoittelee mm.kasvattajat ja koko "marsupiirien pyörittäjät".
Suosittelenkin että siirrytte sinne kirjoittelemaan niin saatte laajempaa tietoa ja useampia mielipiteitä.
Ja mitä tulee C-vitamiiniin,niin kyllä sitä on marsulle annettava esim.juomavedessä. Marsu on ihmisen ja jonkun eksoottisen eläimen rinnalla muistaakseni ainoa eläin joka sitä itse ei tuota.
Ehkä ohjeeni ovat sitten liian "täydellisiä",mutta olen pyrkinyt eläimeni hoitamaan parhaalla mahdollisella tavalla.
Esim. pelkän salaatin/kurkun syöttäminen marsulle on sama jos ihminen söisi vain näkkileipää ja vettä.
-Tanya ja marsupojat (pk&aby)
sanonutkaan aiemmin viestiessäni, että c-vitamiinia ei tarvitsisi antaa, vaan kerroin, että olen siirtynyt pore tableteista c-vitamiinirakeeseen, jota laitan suoraan ruokaan. Eläinlääkärin mukaan poretablettien vitamiinipitoisuuden tasainen jakautuminen tabletissa on tarkistettava esim. apteekin henkilökunnalta, ettei vitamiini ole kasaantunut yhteen kohtaan, ja loput on pelkkää plaseboa. Ei hän siis senkään antamista laittanut pannaan.
Mielenkiinnolla aion ottaa selvää, pitääkö todella tilli, persilja-väitteesi paikkaansa!!!
että marsujemme ruokavalio ei todellakaan koostu pelkästä salaatista ja kurkusta. Kyseenalaisten persiljan ja tillin lisäksi syötän marsuillemme pieniä määriä siis aina kerrallaan: porkkanaa, lanttua,kukkakaalia(pikkuisen, kokeiluasteella),banaania, tomaattia(joka päivä), paprikaa(pikkuisen, koska aiheuttaa isoina määrinä ilmavaivoja),punajuurta,salaatti ja kurkku eivät kuulu ollenkaan päivittäiseen ruoka valioomme! Vain silloin tällöin, koska eivät sisällä erityisemmin vitamiineja.
Se, miksi pari viikkoa sitten keksin persiljaherkun, johtui siitä, että yksihampainen marsuni syö sitä hyvin helposti, kaikki muut ruoat joudun joka aterialle pilppomaan parin millin siivuiksi, toki mielelläni senkin teen!
Toinen marsumme painaa(tyttöjä) 1035g, toinen 880g. Isompi tuntuu käteen otettaessa pullukalta, ja parin viikon pelletittömyysajan aikana( olen antanut pellettejä nyt noin kaksi kertaa viikossa), hän laihtui 35g, Jee!
Kun jossain eläinkaupoissa saatetaan myydä isoista säkeistä kuivamuonaa niin en suosittele ostamaan niistä... Koska minulle on sattunut niin että siellä on ollut ötököitä eli pikkusia koppakuoriaisia. Tietenkään kaikissa ei ole. Kaupasta ostetut ovat mielestäni paljon varmempia ainakin jos katsoo päiväyksen...