Paljonko on koiran riittävä aktivointi ja liikunta?

Useimmilla kun on työt ja muutakin elämää niin mielenkiinnosta kysyn että kuinka paljon mielestänne on riittävästi aktivointia? Pitääkö koiran kokoajan olla niin väsynyt että haluaa vaan maata? Meillä aktiivinen käyttölinjan labbis ja saa kolme lenkkiä päivässä ja useita aktivointiharjotteita kotioloissa sekä koulutus hetkiä, ei ihan samaa määrää joka päivä.
Eikö tämäkään riitä?
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Aamulla käyttää ulkona, töiden jälkeen pieni lenkki, ja illalla pidempi lenkki. Jos parikin kilometriä tulee päivässä haisteluineen, niin se on Ok. Yleensä koiran aktiivisuus johtuu miten paljon sitä on pentuna juoksutettu ja miten paljon ulkoiltu.

Itse olen pyrkinyt pitämään pentu aikana liikunnan minimissä(kuitenkin vähimmäismäärä), niin silloin vanhemmiten koira ei ole ihan sekaisin jos jonkun esteen vuoksi ei pääsekkään yhtä paljon ulos, kuin normaalisti. Vanhemman koiran saa tottumaan vähempään liikuntaan, mutta se vaatii aikaa runsaasti.

Äänestä
  • Miksi koira pitäisi totuttaa vähempään liikuntaan?
    Eikö koira oteta yleensä lenkkiseuraksi,ettei niitä pitkiä jokapäiväisiä lenkkejä tarvis yksin kiertää?
    Liikunta on hyväksi koiralle, ja myös omistajalle.
    Säälittää koirat jotka ei saa liikuntaa ja virikkeitä tarpeeksi,koska omistaja ei jaksa,viitsi tai kerkeä.

    Äänestä

  • Höpö höpö! Sellainen asia kuin temperamentti säätelee aktiivisuutta, ja se on sitten muuten sisäsyntyinen asia, jota ei voi muuttaa sitten millään. Jo aivan pienistä ihmislapsistakin on temperamentti ja aktiivisuustaso nähtävissä, samoin koiranpennuissa.

    Koiraa ei ole oikein totuttaa mihinkään, mikä ei ole sille luontaista. Yhtä hyvin voisit totuttaa koiraa pienestä pitäen asustamaan pihan perällä narun nokkaan kiinnitettynä, ja koira niin tekisikin, sillä kaikki olennot pyrkivät sopeutumaan annettuihin oloihin. Sopeutuminen on kuitenkin aivan eri asia kuin tuo sinun aivopierusi. Koiraa ei pidä ottaa ollenkaan, jollei sille ole tarjota lajinmukaisia oloja. Jätä siis koirat jatkossa ottamatta, jos niitä pitää omistajan takapuolen painavuuden vuoksi "totuttaa" liian vähäiselle liikunnalle.

    Äänestä

  • Eli, jos koira jaksaa juosta 50km päivässä, niin silloinko se on pakollista. Myös varmasti itse noudatat kaikkia ihmisille määrättyjä suosituksia, puoli kiloa rehuja ja jne

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli, jos koira jaksaa juosta 50km päivässä, niin silloinko se on pakollista. Myös varmasti itse noudatat kaikkia ihmisille määrättyjä suosituksia, puoli kiloa rehuja ja jne

    Mitä suosituksia? Ei sellaista olekaan kuin koirien liikuntasuositukset, senkin hölmöläinen! Rotu valitaan sen mukaan, miten paljon koiran kanssa liikutaan ja tehdään. Jos joudut totuttamaan koiraraukkaasi vähempään liikkumiseen kuin sille olisi luontaista, on laiskamadolla sitten väärä rotu. Hyvin yksinkertaista!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä suosituksia? Ei sellaista olekaan kuin koirien liikuntasuositukset, senkin hölmöläinen! Rotu valitaan sen mukaan, miten paljon koiran kanssa liikutaan ja tehdään. Jos joudut totuttamaan koiraraukkaasi vähempään liikkumiseen kuin sille olisi luontaista, on laiskamadolla sitten väärä rotu. Hyvin yksinkertaista!

    No kerro sitten mistä löydän rotukohtaiset liikuntamäärät kilometreinä, jos kerta tiedät? Minun pinseri on ainakin ihan loppu 2km lenkin jälkeen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No kerro sitten mistä löydän rotukohtaiset liikuntamäärät kilometreinä, jos kerta tiedät? Minun pinseri on ainakin ihan loppu 2km lenkin jälkeen

    Onko se vanhakin?
    Tiedän muutaman duracelin joilta ei virta lopu,ja lenkkien jälkee spurttailevat kimpassa pihassa niinkun eivät olis missään olleetkaan.Ovat nuoria,muistaakseni 4 ja 7 v tyttöset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No kerro sitten mistä löydän rotukohtaiset liikuntamäärät kilometreinä, jos kerta tiedät? Minun pinseri on ainakin ihan loppu 2km lenkin jälkeen

    ?? Siis mitä ihmettä?? Ymmärsitkö sanaakaan siitä, mitä sinulle on jo kerrottu?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä suosituksia? Ei sellaista olekaan kuin koirien liikuntasuositukset, senkin hölmöläinen! Rotu valitaan sen mukaan, miten paljon koiran kanssa liikutaan ja tehdään. Jos joudut totuttamaan koiraraukkaasi vähempään liikkumiseen kuin sille olisi luontaista, on laiskamadolla sitten väärä rotu. Hyvin yksinkertaista!

    No oletetaan, että sinulla on saksanpaimenkoira, niin paljonko se tarvitsee liikuntaa päivässä? Esimerkiksi lenkkejä kilometreinä? Miten sen voi tietää paljonko koira tarvitsee liikuntaa, jos ei sitä kerrota missään edes suurpiirteisesti?

    Äänestä

Mulla neljänvanha koira.Ennen töihinmenoa 2-3 km,töitten jälkee juoksee vapaana vartin verran.Illalla kierrän 4-7 km lenkin.Päivittäin tulee lenkitettyä 5-18 km.Riippuu mitä muuta tekemistä on.Kun oon ite kävelly viikonloppuna välillä ton 18 km päivässä,koira on mennyt enemmän kun on ollut irti.Koira ei oo milläskään,vaikka joinakin päivinä mennään puolet vähempi.Vapaana juoksentelua on päivittäin,omaa maata on.Kesällä tietysti välillä ui myös ja talvella juoksee mukana hiihtolenkeillä.Ja on kaikenlaisessa pihatouhussa mukana.Normit koirakaverien kanssa riekkumis leikit,kapula, lintuouto ja muut treenit tehdään sillon kun siltä tuntuu.Metsästetään, niin sillon jää muut touhut kyllä hiukan vähemmälle.
Mutta,kyllä se metsästykseen jalostettu rotu,tarvitsee paljon liikuntaa ja metsästykseen liittyviä tilanteita.Siihenhän se on jalostettu,eikä pelkästään sohvalle,tai rattaiden vierelle köpöttelemään.Kyllä sekin käy,jos vastapainoksi tarjotaan tekemistä johon se on jalostettu.Onhan tuo rauhallinen kotioloissa,mutta heti valmiina lähdössä kaikkeen mukaan.

Äänestä
  • Se on kaupungissa vähän eri,mut koirapuistossa voi leikkiä ja juosta.Käydään kävelyttämässä myös pitkillä lenkeillä.Puistossa voi treenata noutoa liinassa,ja meillä on lähellä luontopolut.Käydään usein muuallakin luontopoluilla,ja harjotellaan ihan perustottelevaisuutta.En ole mitannut matkoja,mutta touhutaan paljon koiran kanssa päivittäin.Mätsäreissä on käyty kesällä,siellä se näkee kavereita.
    Kyllä päivässä tulee monesti ulkona käytettyä,neljä kertaa vähintään.Ja ei ole mitään pikapissatuskäyntejä,vaan pidempiä.

    Äänestä

AP:n tarjoama liikunta ja aktivointi kuulostavat näin pintapuolisesti hyvältä Vastuullista onkin miettiä riittävyyttä todellakin. 3 lenkkiä on mille koiralle tahansa oikeastaan minimi, (varsinkin jos ei pihalla vapaata temmellysaikaa, jossa liikunnasta ehtii saamaan hyvänolon hormoneja ja purettua energiaa). Hienoa, että aktivoit ja koulutat myös koiraasi - se pitää mielen virkeänä.

Uskallan väittää, että useat 8h työssä käyvät yksinasuvat koiranomistajat eivät rehellisesti asiaa katsoen olisi koiraansa ansainneet. Tarkoitan, että monet eivät heistä taatusti pysty tarjoamaan koiralle tarpeeksi seuraaa, virikkeitä, aktivointia tai edes liikuntaa. Se on todella surullista eläimen näkökulmasta, joka on ihmisen itsekkyyden tai saamattomuuden armoilla.

Ruotsissa sentään ollaan asiassa edellä, ja lain mukaan koiraa saa pitää maksimissaan 6h yksin, ja siellä ne ketkä valinnan koiran ottamisesta tekevät, käyttävät koiran päivähoitoja/poikkeavat ruokatunnilla ulkoiluttamaan/muuten järjestävät niin, että asia toteutuu. Suomessa joillakin asenteet on takapajuisia.

Itse järjestämme miehemme kanssa työpäivämme ja menemisemme niin, ettei koiran tarvitse olla viikossa yksin useitakaan tunteja eikä se ole meiltä mistään pois, vaatii vain huomiointia. Olemme sosiaalistaneet myös koiran niin, että se kulkee paljon mukanamme, koska kyllä sitä yksinoloakin sitten välillä tulee.

Lenkkejä mahtuu 3-4 päivään vähän koiran jaksamisenkin mukaan. Virikkeitä jätetään AINA, kun koira jää yksin pidemmäksi ajaksi kuin tunniksi.

HALPA HELPPO HYVÄ VIRIKE: Leikkaa vanhasta lakanasta n.15 cm suikaleita (Esim. 10kpl) ja kääri ja solmi niihin pieniä koulutusnameja, kuivattuja lihapaloja tms. Kieputtele käärityt ja solmitut suikaleet vapaasti toisiinsa löyhästi ja solmi välillä löyhemmin ja välillä kireämmin (vaikeusastetta voi säädellä tekemällä tiukempia myttyjä jne). Tee useampia myttyjä tai yksi suurempi purettava mytty. Jätä koiralle ratkottavasti. Kotiin tultuasi, kerää suikaleet vain johonkin pieneen laatikkoon, josta saat ne taas seuraavaksi kerraksi käyttöön. Pese 60 asteessa, silloin tällöin lakanoiden kanssa, kun liian kuolaiset (ei siis joka krt). Aikaa myttyjen käärimiseen menee max. 10 min. ja on taatusti sen arvoista, että tiedät koirasi voivan paremmin, kun sinä jätät koirasi pois mielestäsi lähtiessäsi koiran ajatellessasi vain sinua.

Yksinjääminen tuntuu koirasta vähemmän pahalta, kun siihen liittyy positiivinen asia, jonka pariin saa jäädä purkamaan energiaa ja käyttämään haju ja makuaistejaan - näin ihmisen poissa olo unohtuu hetkeksi ja yhtäkkiä koira voi huomata viihtyvänsäkin lelunsa kanssa, jonka jälkeen on mukavampi ottaa torkkujakin.

Facebookin Canine Enrichment-ryhmästä (kaikille avoin) saa myös ihmisten ideoita virikkeistämiseen.

Äänestä
  • Labbiksille en ainakaan suosittelis tuota virikettä,ongelmana,et syövät sukkiakin niin että aukasuun joutuvat.Syövät varmasti herkut suikaleineen.
    Eli,ei tuo vinkki sovi kaikille, omistajan pitää tietää ja tuntea koiransa,ettei käy köpelösti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Labbiksille en ainakaan suosittelis tuota virikettä,ongelmana,et syövät sukkiakin niin että aukasuun joutuvat.Syövät varmasti herkut suikaleineen.
    Eli,ei tuo vinkki sovi kaikille, omistajan pitää tietää ja tuntea koiransa,ettei käy köpelösti.

    Joo, jos on taipumusta vierasesineiden syömiseen, ei kannata. Vaikka tässäkin tapauksessa tarkoitan suikaleilla enemmänkin liinoja, n. 15cm X vähintään 10cm. Kääritään pitkulaisen mallisiksi, oli lakanankappale kuinka leveä tahansa. Voi tehdä myös niin suuria lakanariepuja, ettei varmasti erehdy syömään, sen mytyn kanssa on isomman koiran vielä mukavampi painia.

    Äänestä

Edellisessä viestissäni laittamani myttyvirikkeiden lisäksi pahvilaatikkopeli on myös halpa, helppo, riittävän vaativa ja houkutteleva virikelelu.
Laita pikkuruiseen pahvilaatikkoon superhyvä, hieman pidempikestoisempi nami. Pikkuruinen laatikko laitetaan hieman isompaan laatikkoon, jossa pieni nami. Tämä taas isomman pahvilaatikon sisään, jossa pieni nami ja taas isomman laatikon sisään jne jne. Siinä varsinkin isommalla koiralla puuhaa repiä laatikoita tavoitteellisesti tietäen, että siellä on aina herkku kunkin sisällä ja pienimmän laatikon sisällä odottaa pääpalkinto. Vähän koirasta riippuen, jotkut pahvilaatikot kestävät useammankin leikin, eli ne voi kotiin tullessa sujauttaa vain toistensa sisään ja laittaa odottamaan seuraavaa virikkeistämishetkeä. Kaupoista voi saada eri kokoisia laatikoita ilmaiseksi. Toki jotkut koirat repivät pahvit aivan silpuksi, mutta hei - mitä sitten - kohtuu pieni vaiva kerätä ne roskiin kotiin tultua, kun tietää, että koiralla on ollut edes jotain tekemistä odottaessaan laumaansa sen aikana, kun itse et välttämättä ehtinyt uhrata ajatustakaan koiralle.

LickiMat on myös kiva ja yksinkertainen virikeherkku. Siihen voi jäädyttää jotain koiran herkkua kiinni, jota koira saa jäädä nuolemaan yksinjäädessään. Nuoleminen rauhoittaa sitä, ja sillä on hetkeksi puuhaa jyystäessään herkkua matosta. Sopii minusta pienemmille koirille paremmin ja pitää testata, ettei syö mattoa...

Äänestä

Mulle (olen AP) koira kouluttaja sanoi ettei saa leikkiä koiran kanssa pallon ym heittoleikkejä.. Edes ulkona, en oikein ymmärrä mihin perustaa sen. Laatikkovinkki hyvä, käytänkin laatikoita mutta useampia sisäkkäin en ole kokeillut.
Ilmeisesti kouluttaja joka sanoi ettei normaali lenkit, kotioloissa aktivointi riitä on sitä mieltä että joku koiraharrastus on oltava.

Äänestä
  • Tuo pallon heittely kiihdyttää koiraa,eikä ole hyväksi jos se on muutenkin liian kiihtynyt.
    Varmasti joku jäljestus voisi soveltua paremmin...makkaranpaloja sukkahousun punttiin,ja niillä teet jäljen,ja jäljen päähän tipautat makkarat.Pidennä,ja vaikeuta pikkuhiljaa.Esitä alku vain koiralle,ja anna sen selviytyä itse.
    Wc paperirulliin,ja maitotölkkeihin voi laittaa namipalan sisälle,ja jättää niitä kooralle yksinolonajaksi.Itse käytin pennulla,neljää maitopurkkia ja saman verran rullia.Niitä keräs kaveritkin mulle.Kun koira ei enää aukonut kaikkia,jätin ne vähitellen pois,ja nykyään annan vaan yhden nahkakierretikun jossa kana tai ankka pinta.Lisänä tietty paljon ulkoilua ja lenkitystä,sekä muiden koirien leikki ja lenkki seuraa.Meillä on koira metsästys ja lenkkeilyseurana,joten touhuilua sille kyllä riittää.Muutenkin on kaikessa mukana,kylä ja kaupunki reissuillakin.

    Äänestä

Okei, jännä tuo, ettei saisi leikkiä heittoleikkejä... hmm, yirtän miettiä, mihin perustuisi. Siinä kun koira saisi juosta energiaa purkaen ja käyttää tarkkuuttaan pallon kiinniottamiseen ja noutamiseen. Lisäksi sekin on vuorovaikutteista ihmisen kanssa, kun koira saa kehuja hakiessaan pallon ja taas ihminen heittää sanoen hae jne... Ehkä pienille pennuille voi olla turhan raju, jos tulee rykäisyjä ja pitkiä juoksumatkoja, jossa menevät mukkelis makkelis, kun eivät vielä hallitse kehoaan, mutta sitäkin innokkaammin säntäävät pallon peraan... Enpäs osaa sanoa...
Minusta kotiaktivointikin riittää, kun sitä tekee muutaman tunnin viikossa tai lyhyempiä hetkiä useammin ja vaihtelee aktiviteetteja. YoutTubestakin saa vinkkejä, mitä ja miten koiralle voi opettaa. Lapset voivat tehdä pienimuotoisia ratoja pihalle jne. Koirapuistot ovat myös hyviä sosiaalisia aktiviteetteja koiralle, jossa pysyy mieli virkeänä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Useimmilla kun on työt ja muutakin elämää niin mielenkiinnosta kysyn että kuinka paljon mielestänne on riittävästi aktivointia? Pitääkö koiran kokoajan olla niin väsynyt että haluaa vaan maata? Meillä aktiivinen käyttölinjan labbis ja saa kolme lenkkiä päivässä ja useita aktivointiharjotteita kotioloissa sekä koulutus hetkiä, ei ihan samaa määrää joka päivä.
Eikö tämäkään riitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu