Onko totta, että magnesium imeytyy hyvin ainoastaan sitraattimuodossa? Diasporal magnesium on sitraattia mutta muut eivät.
magnesium
3
1037
Vastaukset
- Petri
Magnesiumkelaattikin imeytyy hyvin. Magnesiumin imeytymistä voi vielä parantaa nauttimalla yhtäaikaa B-vitamiineja, kalsiumia, rautaa tai E-vitamiinia.
- toivakka
Tarkemmin sanoen orgaaniset magnesiumit ja kalsiumit (kelaatit ja sitraatit) imeytyvät paremmin kuin epäorgaaniset (karbonaatit ja hydroksidit).
http://www.solgar-suomi.com/Solgar/Pages/tutkittua.html - Magneetikko
toivakka kirjoitti:
Tarkemmin sanoen orgaaniset magnesiumit ja kalsiumit (kelaatit ja sitraatit) imeytyvät paremmin kuin epäorgaaniset (karbonaatit ja hydroksidit).
http://www.solgar-suomi.com/Solgar/Pages/tutkittua.htmlTohtori Tolosen tekstiä:
Noin 30-40% ruuan magnesiumista imeytyy suolistosta vereen. Kun magnesiumin saanti vähenee, lisääntyy imeytymisprosentti. Elimistö pyrkii siten turvaamaan mahdollisimman hyvän saannin. Runsas kalkin, fosforin, sinkin ja valkuaisaineiden (proteiinin) ja kasvisten fytaattien, eläinrasvan ja kuitujen saanti vähentää magnesiumin imeytymistä ja hyväksikäyttöä. Magnesiumin imeytyminen vaatii seleenin, B6- ja D-vitamiinin sekä lisäkilpirauhasen parathormonin läsnäoloa. Magnesiumia erittyy virtsaan noin 100–150 mg/vrk. Kalkki, natrium ja eräät hormonit säätelevät magnesiumin eritystä virtsaan.
Magnesiumia käytetään eniten sulfaattina, joka on yleisin magnesium-suola sairaalakäytössä. Lisäksi Mg-oksidi (MgO) ja monet muutkin Mg-suolat imeytyvät hyvin. Eri tuotteiden välisessä imeytymisessä ei ole sellaisia eroja, kuin mainonnassa yritetään väittää.
Kuluttajan oon tärkeää selvittää, paljonko valmisteessa on elementaarista magnesiumia. Sitraatissa sitä on 20 %, oksidissa 60 %. Silloin on turha puhua imeytymisprosenttien välisistä eroista.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi614260Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1531799Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141503Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351258Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1671056- 56904
- 76895
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.165823Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811- 39781