Jakamaton kuolinpesä,leski asuu omakotitalossa ja käyttää kesämökkiä.Ei ole testamenttia.Voivatko muut pesän osakkaat periä vuokraa leskeltä omakotitalosta ja mökistä,sillä kuolinpesän osakkaat joutuvat maksamaan melkoiset kulut,koska omistavat osan vanhasta talosta ja rapistuneesta mökistä.Ainakin yksi osakas haluaisi pesän jakoa ja haluaisi lunastaa mökin itselleen ja maksaa siitä käyvän hinnan mutta se ei sovi kaikille.
ositus
kepa
2414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lesken suojana on ns. jakamattomuussuoja eli hän saa jäädä asumaan pariskunnan yhteiseen kotiin ja pitää koti-irtaimiston jakamattomana. Lesken asumisoikeus rasittaa asuntoa periaatteessa niin kauan kuin leski elää. Vuokraa ette voi häneltä vaatia.Tulee kova odottelu, jos leski on nuori ja ehkä kovin iloluonteinenkin :-)
Lesken voi "häätää" ulos asunnosta, jos hänelle on osoittaa joku toinen vastaavantasoinen lukaali asuttavaksi.
Pesän voi toki jakaa, mutta niin kuin alussa totesin, asuntoa jää rasittamaan lesken asumisoikeus. Ja se tietenkin näkyisi myyntihinnassa.
Toisaalta, jos ja kun leskellä on eräänlainen käyttöoikeus asuntoon, hänellä on tietynlainen huolenpitovelvollisuus omaisuudesta, ts hän ei voi laiminlyödä asunnon kunnosta huolehtimista. Vastuu omaisuuden hoidosta ja huoltamisesta tällaisessa tapauksessa ei voi olla yksin niillä, jotka omaisuuden omistavat. Kunnossapitohan tulee myös lesken hyväksi, kun asunnossa ei käy viima ja vedet eivät tule sisälle.
Näin ollen minusta vaikuttaisi siltä, että voisitte keskustella kunnossapitokustannusten tasapuolisesta jakamisesta.
Lisäyksenä todettakoon että lesken asumissuoja ei koske kesämökkiä (kun on olemassa se omakotitalo jossa leski ja kuollut lienee asuneet). Siitä voitte periä häneltä vuokraa tai häätää hänet sieltä pois ja myydä tai jakaa mökin.