olen suunnitellut kesäloma reissua pärnuseen, mutta en ole ihan vakuuttunut vielä kaupungista.
Kesällä ilmeisesti ranta houkuttelee paljon turisteja, mutta mitä muuta pärnussa voi tehdä kun ottaa aurinkoa? mitkä ovat ostos mahdollisuudet? hintataso? Vakuuttakaa mut kaupungista ;)
Kesällä ilmeisesti ranta houkuttelee paljon turisteja, mutta mitä muuta pärnussa voi tehdä kun ottaa aurinkoa? mitkä ovat ostos mahdollisuudet? hintataso? Vakuuttakaa mut kaupungista ;)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Missä on kaupunki nimeltä pärnuse? Mahtaako olla samalla suunnalla kuin Turkuse, Thaimase, Ambomase, Porvose, Lapenrantase?
no ensinnäkin se on pärnun taivutusmuoto murheiden kera. Pärnu on muutenkin vaikea sana taivutettavaksi. Kuitenkin sulle kävi varmasti selväksi mitä kaupunkia ja missä tarkoitin!
*murteiden.. menee muutenkin sana sekasin kun tollaset täyselliset ihmiset tulee sekoittaan ilman mitään varsinaista asiaa.
ollaan perheen kanssa käyty jo useamman kesän ja aina haluaa sinne takaisin.aurinkoisella ja lämpimällä ilmalla ranta kuin etelässä olisi mutta asuminen se oleskelu paljon,paljon halvempaa.ostoskeskuksia monta sekä samanlainen lumppu torikin löytyy kuin mere keskuskin tallinnassa.mutta kukaan ei onneksi ikinä tyrkytä mitään vaan saa rauhassa katsella.kysymyksiä vaan niin vastaan mielelläni
Älä ajattele -toimi -paikat jo varattuja :
Ihanasta kesäpääkaupungista lisätietoa selvällä suomella ilman tyhmiä huomautuksia :
http://www.parnu.ee/?id=432 - saat kaikkeen vastauksen. Perillä:
Pärnun Matkailuinfokeskus
Rüütli 16, 80010 PÄRNU
( 372) 44 73 000, ( 372) 44 73 001
Sähköpostiosoite:
[email protected]
tai
http://www.viroweb.com/parnu.asp
Jos menette omalla autolla, on ympäristössä vielä paljon tutkailemista. Kihnu !!!!
Sauna ennakkotilauksesta. Käymälä. Baari. Puhelin. Posti, kauppoja ja toiset baarit 2 km.
Matala ja hiekkainen saari on 566 ihmisen koti. Paljon hiekkasärkkiä ja siirtolohkareita. Kihnun metsä muistuttaa puistoa, koska polttopuiden puutteessa on kaikki risut kerätty. Paljon sieniä, vähän marjoja. Kihnun perunaa arvostetaan hyvän maun ansiosta. Viron ainoa saari, jossa kanta-asukkaiden kulttuuriperinne on säilynyt turmeltumattomana. Kaunis kansallispuku on paikallisen naisen arkivaate.
http://www.kihnu.ee/transport.html
jos menet omalla autolla kihnuun voi käydöä niin että pois tulijoita on enemmän kuin menijöitä ja seuraava laiva lähtee ylihuomenna, meille meinas käydä niin!
pänu ok, melekin kuin köyhä tammisaari mutta suurempi.
Olin viime kesänä ns. kylpylälomalla pärnyssä ja rakastuin kaupunkiin täysin!
Aurinkoa piisasi, lämmintä, ihana kilometrittäin hiekkarantaa, ihania puistoja, hyvää ruokaa, kaikenlaisia kauppoja missä voi käydä shoppailemassa..että suosittelen!
Pärny! Tää oli taas kiva kielikukkanen. Kiitos kun sait mut nauramaan.