Vaikuttaisi siltä, että Suomen romanit eivät anna lapsilleen yleensä nimeksi sellaisia suomalaisia etunimiä, jotka liittyvät jollain lailla vanhanaikaiseen valtaväestön maaseutukulttuuriin.
Mielestäni melko harvinaisia nimiä miespuolisilla romaneilla ovat esimerkiksi:
- Matti
- Antti
- Pekka
- Heikki
- Mikko
- Timo
- Juha
Naisten puolella harvinaisia ovat mielestäni mm. Eeva, Pirkko, Maija ja Liisa.
Hieman erikoiselta tuntuu puolestaan se, että Mannea tapaa romanimiesten etunimenä, vaikka se onkin valtaväestön romaneista käyttämä enemmän tai vähemmän halventava nimitys.
Romanien etunimistä
6
88
Vastaukset
sain kuulla että suvussani on mustalaista..pappani kautta (hänen joku sukulainen)
- Anonyymi
Marus, Hely ja Rookeri ja Leiffivaan ovat aika yleiset. Myös Tamaara. Hulta.
- Anonyymi
Ei niitä Manneja nykyään enää juuri ole. Naisilla viersperäiset nimey ovat suosittuja. Voisi vähän katsoa, että ne ovat kirjoitettu oikein., eikä sinne päin väännöksiä. Esim. joku Timitri miehen nimenä on naurettava, vaikka nimi ei olekaan hänen oma vikansa.
- Anonyymi
minusta kaaleppi ois hyvä nimi
- Anonyymi
Ha,Ha toi oli hyvä
- Anonyymi
Kadulla voi kuulla kovalla äänellä heidän huutavan lastensa nimiä:
TATJAANA, TIMITRI, TIANA, ROOKERI, REKINA, SARITA, TINO, SAPRIINA, RIKKARTTI, ROPIN jne.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666