Canon 90D speksit

Anonyymi

7

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kuitenkaan sellainen killerituote, joka tekisi tubetusmarkkinoiden uusjaon. Kannattaa tarkasti verrata esimerkiksi Fujin X T30:een ja Panan saman hintaluokan tuotteisiin.

    • Anonyymi

      Nyt tulee DPreView'ssa jo ensituntumaa 90D:stä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eiköhän ne Youtuben puhuvat päät kuvaa vaikka puhelimella.

      • Anonyymi

        Kyllä, mutta siinä on pari haastetta. Ensimmäinen on kännyköiden objektiivien kuvakulma. Toinen on valaistus. Kolmas on mikitys. Mutta siis hyvällä kännykällä voi kuvata nykyään hyvätasoista 4K videota hyvissä olosuhteissa.

        Kännyköiden objektiivit ovat perinteisesti hyvin laajakulmaisia, joten lähikuvassa naama vääntyy hassusti. Esimerkiksi Aplella on iPhone X:stä alkaen ollut vaihtoehtona normaaliobjektiivi, ei suinkaan telle, kuten väittävät. Sillä saa Siedettävää puolilähikuvaa puhujasta, eli tilanne on parantumassa.

        Kännyköiden pieni kenno ei ole kovin suorituskykyinen huonoissa valaistusolosuhteissa, mikä vaatii paljon valaistukselta. Kuvatessa tulee vähintään olla yksi hyvä videovalo, mielummin kolme niin teholtaan kuin värilämpötilaltaan säädettävää valoa jalustoineen.

        Kolmas on mikityksen järjestäminen. Kännykän omalla mikrofonilla ei voi ottaa videon ääntä järkevästi. Tarvitaan esimerkiksi lavalier-mikrofoni, jonka saa yhdistettyä tavalla tai toisella kännykkään.


    • Anonyymi

      Nyt on jo jonkin verran 90D:llä kuvattua materiaalia.

      https://youtu.be/9gFCbNQwTJw

      Ysikympin laatu riitti DPreView’n ammattitimille tuon esittelyvideon tekoon. Joten siinä on selvästi potentiaalia.

    • Anonyymi

      DPreView’n varsinainen esittelyvideo 90D:stä on julkaistu. Tätä pidetään Canoninnparhaana VLOG:aus kamerana.

      https://youtu.be/NSMegftaVCc

      Vaatii valokuvaksessa jo aika paljon objektiiveilta. Vain parhaat kelpaavat. Videokuvauksessahan 4K ei vaadi vielä ihan huippua optisesti, mutta mielellään mekaanisesti hyviä ja äänettömiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2957
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2859
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2333
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      27
      1805
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1689
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1589
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1566
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1235
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1226
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe