Orpo haluaa leikata tt-tukea

Orpo haluaa leikata toimeentulotukea 7%, jos tuensaaja ei muuta halvempaan asuntoon.

https://www.kokoomus.fi/keskustelunavaus-kohti-60-000-uutta-tyopaikkaa/
2590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Ei siellä noin lue. Medialukutaidosta saisi tulla pakollinen kouluaine, tosin eipä siitä hyötyä olisi niille, jotka eivät kouluja käy.

Äänestä
  • Eihän tolla ole mitään merkitystä tosielämässä, näille tietyille ihmisryhmille yhteiskunta maksaa aivan kaiken. Jos jotakin etuutta pienennetään, niin vastaavasti toista nostetaan, muuten alkaa rasismikortti heilumaan. Sekä hullu Husu avautuu kaikkissa valtamedian totuudentorvissa.

    1Äänestä

Asumiskustannuksiin+halutaan+7+%+omavastuu.Tottakai+vaikuttaa+jos+on+joku+omavastuu.+Kun+on+vasemmistohallitus+niin+se+voitaisiin+"myydä"+ja+perustella+omille+kannattajille+ehkä+niin+että+tehtäisiin+jonkinlainen+pieni+tasokorotus+ensin+perusosaan.

Äänestä

Tuollaiset+orpot+ja+urpotkin+saa+haluta+mitä+tahansa+mutta+kun+ei+ole+valtaa+päättää+edes+siitä+milloin+käy+paskalla+niin+ei+nuo+halut+haittaa+mitään+kun+ei+ne+toteudu.+Asumiskuluisshan+oli+aikoinaan+7%+omavastuu+mutta+se+poitettiin+aikoja+sitten+haitallisena,+en+muista+mitä+haittoja+siitä+oli+mutta+hyötyä+siitä+ei+ollut+yhtään.

Äänestä
  • Kohta joku ulkopuolinen määrää milloin saa käydä paskalla ja milloin ei.

    Äänestä

Nuo kaikki Orpon ehdotukset vaikuttavat asiallisilta, mutta ovat riittämättömiä. Tuilla loisivat lusmut on saatava liikkeelle, pelkästä makoilusta ei pidä maksaa työikäisille ja työkykyiselle mitään, jos työttömyys pitkittyy.

Toivottavasti kok ja ps ovat seuraavassa hallituksessa.

1Äänestä
  • Ei tässä pelkästään makailla, tänään juoksin 11km:n lenkin alle tunnissa.

    Kun oli töitä niin ei jaksanut enää pitää kunnosta huolta, nyt kyllä.

    Työnteko vaarantaa terveytesi.

    tulonsiirtomies

    Äänestä

  • Suojaosuuden korotus ulosotossa oleville on yhtä tyhjän kanssa, koska jos on määräaikainen työ niin ei oteta suojaosuutta ollenkaan huomioon (!) ja suurin osa työpaikoista on määräaikaisia ja ne vakkarihommat menee sukulaisille.

    Äänestä

  • Toivottavasti ei koskaan jos kansa herää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suojaosuuden korotus ulosotossa oleville on yhtä tyhjän kanssa, koska jos on määräaikainen työ niin ei oteta suojaosuutta ollenkaan huomioon (!) ja suurin osa työpaikoista on määräaikaisia ja ne vakkarihommat menee sukulaisille.

    Kyllä muuten on suojaosuus siinäkin, älä viitsi propagandaa suoltaa, itsellänikin oli suojaosuus, joka jätettiin ulosoton jälkeen itselle,ja koskaan ei tämän ylitse menty.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä muuten on suojaosuus siinäkin, älä viitsi propagandaa suoltaa, itsellänikin oli suojaosuus, joka jätettiin ulosoton jälkeen itselle,ja koskaan ei tämän ylitse menty.

    Itselle tulee jatkuvasti käräjäoikeudelta päätöksiä, että ei suojaosuutta oteta huomioon. Uo-mies vie myös mielivaltaisesti ja laittomasti tililtä rahaa kun vittumaiselle päälle sattuu.

    Uo-sivuilla sanotaan, että jokaiselle pitää jättää suojaosuus. Eipä näköjään jätetä.

    Enkä propagandaa suolla. Ihan totta joka lause.

    Äänestä

Onko aloittaja joku tt-roikkuja?
Mikset vaan tee töitä ja hanki sitä toimeentuloa itsellesi?
Suomi pitää huolta omista heikko-osaisista ja vanhuksista ja lapsista.
Muut voivat tehdä töitä. Jos töitä ei löydy niin menkää ay-jäärille paasaamaan.

Äänestä
  • Mikset sinäkin vaan tee töitä josta saa 9 eur päivä palkan.

    Äänestä

  • Sitten kun hankkii sen työn niin sitten siellä töissä ei saa olla vaan pitää hankkiutua työttömäksi.

    Äänestä

  • Parantaisivat velallisen asemaa niin saattaisi työnteko useampaakin kiinnostaa. Samoin työllistäisi yrityksiä. Nyt halutaan tahalleen estää kaikenlainen työnteko.

    Äänestä

Hyvä on saarnata että mene töihin tms..
Toimeentulotuki on vain sellainen tuki että siellä ne on samassa tyhmässä niin sairaat kuin toinen ääripää eli lusmut. Milläs ne nyt sitten erotat. Et millään..

Eilen tuli ajankohtaisohjelma vaivasta nimeltä " väsymysoireyhtymä". Tuostakin lääkärit erimielisiä ja virallinen suomi ei tunnista sellaiseksi taudiksi jolla esim sairasetuuksia.

Näitäkin oli vaikka kuinka ja yhtä nuorta näytettiin ja pahalta näytti. Ulkopuolisen paha sanoa mitään kun ei tiedä. Ilkeä sanoo töihin ja toinen ihmettelee..

Toimeentulotuki se on näilläkin varmaan monilla toimeentulo lähteenä. Joku lusmukin voi olla ja näyttelee... Ota näistä selvää. Ei ole niin yksinkertaista nämä asiat.

Äänestä
  • Tahalleen yritetään estää työn tekeminen ja jos sattuukin menemään töihin niin kyllä nämä rikolliset tulevat lahjomaan/savustamaan ulos. Ja samat hyypiöt huutavat sitten naama punaisena menkää töihin.

    Äänestä

orpo vieläkin sipilän lieassa.

Äänestä
  • Oma lehmä ojassa. Laittomuudet työllistävät omien sukulaisten lakifirmoja tms.

    Äänestä

Silloin+kun+toimeentulotuessa+oli+7%+omavastuu+vuokraa+maksoi+3+eri+tahoa:+kela,+sossu+toimeentulotuensaaja.+Tuo+johti+vaikeisiin+tilanteisiin+vuokranantajienkin+taholta,+kun+piti+tarkistaa+onko+kaikki+osapuolet+vuokraa+maksaneet.+Ja+häätöjen+määrät+lisääntyivät+kuppilan+pöydästä+ei+muistettu+maksaa+vuokraosuutta,+jakun+sossut+eivät+enää+maksaneetkaan+vuokrarästejä.

Äänestä
  • Se optio että toimeentulotuessa on mahdollisuus laittaa niin että Kela maksaa laskut isomman kynnyksen taakse. Tarkoitushan on että ihminen opetettaisiin hoitamaan omia asioitaan ja jos laskut delegoidaan kelalle niin ei hyvä.

    Sellaisissa tapauksissa että on täysin reppana ja lapsi aikuisen ruumiissa niin silloin holhoukseen laitto ja kaikki rahat holhoajan kautta ( esim sossu) näin vuokranantaja saisi rahansa ja ihmisestä joka sitä tarvitsee olisi muutenkin seuranta päällä .

    Äänestä

" Tarkoitushan on että ihminen opetettaisiin hoitamaan omia asioitaan ja jos laskut delegoidaan kelalle niin ei hyvä."

Joo ollaanpa sitä niin valikoivaan mutta meneppä työkkäriin puolustamaan itseäsi lakiperusteilla niin virkatädit ja -sedät alkavat siitä paikasta kyykyttämään ja järjestämään kiusaa mikä lopulta johtaa karenssiin. He kun eivät pidä siitä, että heille osoitetaan asioita lakiperusteisesti. Ei nuo haluavat rikkoa lakeja ihan miten haluavat ja peittelevat toistensa laittomuuksia.

Äänestä
  • Mene töihin, niin ei te-tädit pääse kyykyttämään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mene töihin, niin ei te-tädit pääse kyykyttämään.

    Ei pysty. Käyn naapurin kotirouvaa painamassa kun hänen ukkonsa on töissä, siinä menisi panot ohi jos joutuisin päivätyöhön..

    Äänestä

  • Heko

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Orpo haluaa leikata toimeentulotukea 7%, jos tuensaaja ei muuta halvempaan asuntoon.

https://www.kokoomus.fi/keskustelunavaus-kohti-60-000-uutta-tyopaikkaa/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu