PUHEENAIHE

9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuo artikkeli on avattuna palstalla 70 plus.

Äänestä

En+löytänyt+70++palstalta+tällaista+avausta.+Kerrotko+Anonyymi+21.8.2019+17:11+päiväyksen+vai+onko+peräti+nikillä.+Kirjoituksen+mukaan+olotila+luokitellaan+masennukseksi+vasta+kun+se+on+kestänyt+yhtäjaksoisesti+pari+viikkoa.+Ja+että+10stä+kriteeristä+neljä+täyttyy+(jutussa+on+kuitenkin+vain+7+kriteeriä).+Itsellä+on+lähes+kaikki+nuo+tunteet+joskus,+mutta+kestävät+vain+tunteja+tai+korkeintaan+vuorokauden.+Kun+ikävän+tunteen+saa+selvitetyksi,+on+kohta+ihan+tavallinen+olo.+Vasta+kun+ei+pysty+selvittämään+asiaa+ja+se+jäytää+päiviä+ja+viikkoja,+se+voi+muuttua+masennukseksi.+Itsellä+ei+ole+näin+käynyt,+vaikka+muuten+kurja+olo+on+ollutkin.++Onkohan+tuo+20+%+lääkärin+diagnosoimia,+vai+itse+arvioituja+gallup-+vastauksia+jonkin+kysymyssarjan+perusteella.++Luin+hiljattain+jostakin,+että+ennen+kuin+alkaa+miettiä+masennusta,+pitää+huomata,+että+elämään+kuuluu+kaikenlaiset+tunteet,+eikä+niitä+pidä+kieltää+vaan+käsitellä.+En+tietenkään+yhtään+väheksy+masennusta,+kerran+ystäväni,+joka+yleensä+pukeutui+kauniisti,+jätti+tukkansa+pesemättä+ja+vaatteissa+oli+tahroja+kaupungilla+kulkiessaan.+Kun+kysyin+asiaa,+hän+vastasi+ettei+jaksa+pestä+tukka+eikä+vaatteita+eikä+voisi+vähempää+kiinnostaa.+Niin+että+kai+sitten+vastoinkäymiset+toiseen+iskee+rankemmin+kuin+toiseen+vaikka+olisivat+saman+vahvuisiakin.

Äänestä

Noita masennusdiagnooseja jaellaan tosi helposti. Lähtökohtana on useimmiten sellainen rasti ruutuun lomake. Siitä sitten lasketaan pojoja. Täytyy olla tarkkana ettei vahingossa tai pahalla päällä mee ruksasemaan itteensä masikseks ,ku sit lekurit alkaa tyrkyttää kauheita mömmöjä. Niitä ei edes oo tarkotettu koskaan lopetettaviksi. Kirkkain silmin väittävät ettei niihin tule riippuvuutta , vaikka täälläkin käyttäjien omat kokemukset kertovat aivan muuta!

Äänestä

Minäkin olen ennen ihmetellyt kun diagnosoidaan niin helposti. Esim. tuttavan lapsi määriteltiin maanis-depressiiviseksi lääkityksineen vaikka ihan samanlaisia kiukun, jopa raivon ja ilonpuuskia sai omakin tyttäreni ja ihan tavallinen työssäkäyvä äiti hänestä on tullut. Ja minä itsekin ilmaisen tunteeni aika helposti ja repäisevästi.
Viime viikolla joku lääkäri kertoi tvssä, miksi diagnoosi tehdään. Jos ei tehdä niin ei pääse hoitoon. Ilman diagnoosia ei pääse psykiatrille eikä psykoterapeutille. Niin että kyllähän sen nyt ymmärtää. Varmasti vaikeuksien keskellä on kamalan paha olla ja toivoo että pääsisi hoitoon ja olo helpottuisi. Siinä ottaa vähän kuin pakon edessä vastaan se diagnoosin.

Äänestä
  • Kuuleppas , ei mihinkään hoitoon pääse, se terkkarin lekuri kirjottaa repsun välittömästi ja niitä jos popsit niin susta ei ole enää muuta vaivaa ku reseptin uusiminen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuuleppas , ei mihinkään hoitoon pääse, se terkkarin lekuri kirjottaa repsun välittömästi ja niitä jos popsit niin susta ei ole enää muuta vaivaa ku reseptin uusiminen.

    Joo minun ei todellakaan ja onneksi ole tarvinnut perehtyä mielenterveyshoitoon. Ihan vain kuuntelin sattumalta jonkun lääkärin kertomaa. Mutta nyt kun kerrot niin niinhän se varmaan on että ennen asianmukaiseen hoitoon ohjausta syötetään mielialalääkkeitä, josko menisi sillä ohi ja olisi tilapäistä. Näin maallikkona luulisi että lääkkeetön, nopea terapiahoito olisi just se ensimmäinen hoito, että saataisiin selvitetyksi mitkä asiat masentavat. Jos itsellä tulee joku elämän kipukohta niin läheiselle sitä ekana asian kertoo ja kääntää sielunsa nurin.

    Äänestä

Kuulin radiosta tai luin lehdestä männä viikolla, että ihminen masentuu, jos aivot eivät saa happea .

Äänestä

Onko elämä liian helppoa. Sopiva määrä haasteita ja vastuuta edes itsestä pitää mielen virkeänä.

Äänestä
  • En tiedä mikä on helppoa, mutta kyllä samalla tavalla päivästä toiseen junnaaminen juurikin tylsistyttää ja masentaa. Ehkä se on vain turhaututumista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Joka viides 20% , eli suuri joukko elää masennuksen kuilun partaalla.

https://www.lansivayla.fi/artikkeli/793855-pysayttava-tieto-joka-viides-suomalainen-sairastuu-masennukseen-naiset-lahes

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu