Sissilinna purettava.

Kajaanilaiset tiedemiehet ovat tulleet siihen tulokseen että Sissilinnan remontti maksaisi ainakin 3 Miljoonaa euroa. Kun vielä tiedetään että remonteissa arviot osuu aina alakanttiin ja tämmöisistä hometaloista harvoin saadaan enää toimivaa taloa vaan edesä on ikuinen miljoonaremontti.
Siksi kuten eilisessä Kainarin kyselyssä lukijat oli sitä mieltä ettei Sissilinnaa kannata enää korjata vaan rakennus on järkevä purkaa. Jos kuitenkin on niin että kulttuuriväki vastustaa rakennuksen purkua niin täytyyhän Sissilinna korjata Teatterille, rakennus on korvamerkitty Teatterille.
1190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kajaani ei tarvitse kuin yhden näyttämön, muu on suuruudenhulluutta. Ei muuta kun Kauppakadun varrella oleva puupöksä maan tasalle ja maltillinen näyttämö tilalle. Siihen voisi olla varaa, muu on liikaa.

Äänestä

Samassa kunnossa aika moni muukin tuon ikäinen talo Kajaanissa, mutta ainoastaan kaupungin hys-hys-kulttuuri sisäilmaongelmissa pitää tönöt vielä pystyssä. Ei siinä paljoa auta, että on historiallinen kohde, jos home haisee ja muovimatot rulaa.

Äänestä

Käyttötarkoitus ei tärkein, mutta etsiköön rahat jostakin, että edes nämä viimeiset historialliset rakennukset säästyisi.
Perin merkillistä, kuka näistä on vastuussa, että kaupungin rakennukset on tässä kunnossa.

Äänestä
  • Juuuu, kaupungin rakennukset pärjää vissiinkin ilman kattoakin.
    Kohta on katto kokonaan lahonnu tuolla Kalliokadun puutalon piharakennuksessa. Ei pureta (ilmeisesti ei saa purkaa), mutta ei korjatakaan.
    No aika hoitaa homman, ens talvena lumet varmaan romahduttavat koko katon.
    Sitte ku aletaan pakon edessä korjaamaan, tulee vielä kalliimmaksi kuin ajoissa korjaus.
    Kaupungin (ja koko maan) korjausvelka on iso ja kasvaa koko ajan.

    Äänestä

Ettei vain ole kulttuuriväen juoni. Kun kaupunki ei maksanut muutoa Prismaan niin talohan on miljoonaremontin tarpeissa, siksi talo pitää näin myydä yksityiselle ja Teatterin kuuluu saada haluamsa tilat hinnalla millä hyvänsä. Teatteriväkihän on sanonut etteivät he jää tiloihin vaikka ne kunnostettaisiin, Kainarista luin.
On selvää että talo pitää joko purkaa tai sitten kunnostaa Teatterin käyttöön. Käyttötarkoitus on juuri siksi tärkeä.

Äänestä

Teatterilla YT-neuvottelut käyntiin henkilöstön vähentämiseksi.
Taetterin voisi sijoittaa aivan hyvin johonkin tyhjään teollisuushalliin.
Mikään pakko ei teatterin olla keskustassa ja lähellä kapakoita.

Äänestä

Ei taida olla käyttöä sissijuustolinnalle?

Äänestä

Nämä ovat niitä Seppo Turusen hehkutuksia uuden teatteritalon rakentamiseen.
Kaikki mitä kainarissa lukee ei ole totta.

Äänestä

Lienee väärin korjailtu vuosien varrella.

Äänestä

Kaikki vanha puretaan Kajaanissa kohta varmaan myös linnanrauniot koska siellä haisee kusi

Äänestä
  • Kajaanin ainut homeeton ja hengittävä rakennus on linnanrauniot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kajaanilaiset tiedemiehet ovat tulleet siihen tulokseen että Sissilinnan remontti maksaisi ainakin 3 Miljoonaa euroa. Kun vielä tiedetään että remonteissa arviot osuu aina alakanttiin ja tämmöisistä hometaloista harvoin saadaan enää toimivaa taloa vaan edesä on ikuinen miljoonaremontti.
Siksi kuten eilisessä Kainarin kyselyssä lukijat oli sitä mieltä ettei Sissilinnaa kannata enää korjata vaan rakennus on järkevä purkaa. Jos kuitenkin on niin että kulttuuriväki vastustaa rakennuksen purkua niin täytyyhän Sissilinna korjata Teatterille, rakennus on korvamerkitty Teatterille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu