Mikähän olisi järkevä maali talon ulkoseiniin kun kriteerinä on helppo huolto. Eli maalin pitäisi vanheta kauniisti eikä lohkeamalla, jotta huoltomaalauksenkin voisi tehdä ilman vanhan maalin rapsuttamista. Kyseessä uudisrakennus, johon tulee 145 mm vaakalaudoitus. Valitako jokin petrooliöljymaali tai perinnemaali vai sitten esim. Nordica Eko tai muita Tikkurilan ja Sadolinin vaihtoehtoja. Mitä suosittelisitte ?
Kiitos.
Kiitos.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Virtasen öljymaalilla ja hyvää tuli.
Uutena Tikkurilan Teholla, huoltomaalaus 2003 Virtasen neljän öljyn maalilla. Halvempi kuin Teho, peittää todella hyvin, eikä maali kuoretu paksuinakaan kerroksina. Asiallinen, mutta hieman vaikea maalattava ja maalin kuivumisaika on pitkä, jopa kolme vuorokautta. Niinhän sen oikealla öljymaalilla pitääkin olla, mutta säätiedotuksia kannattaa siis katsella.
Kuitenkin työ tekijäänsä neuvoo ja alkuvaikeuksien jälkeen alkoi sujua. Ohjeita täytyy noudattaa ja sekoittaa maali KUNNOLLA porakonevispilällä, muuten ei tuu mitään. Maalaustekniikkakin on vähän erilainen kuin näillä "hobby" maaleilla. Hyvä tuli ja maalarituttukin totesi jotain maallikon oikeasta valinnasta.
Niin joo.. Pohjatöiksi riitti emäksinen pesuaine ja pesu painepesurilla. Annoin talon kuivua pari viikkoa ennen maalausta.
http://www.okram.fi/maalit/maalit.html
Maalit kannattanee tilata suoraan tehtaalta, tulee matkahuollossa parissa päivässä.
Kiitos teille todella pikaisista vastauksista !
Katsoin tuota Virtasen maalin sivua...vaikuttaa hyvältä. Mutta miten on tuo sävyn kanssa. Meillä olisi hakusessa vihreä - jokin hyvä perinnevihreä. Esim. Kannustalon Ainolan tai jotain sinne päin (ehkä vaaleampi). Käyköhän siis muutkin värit kuin nuo mitä sivuilla esitettiin ?
Sävyjä löytyy vaikka kuinka paljon. Me valitsimme tuon Kannustalon Rauhala-mallistossa käytetyn helmenharmaan sävyn. Sävy on siis alkuperältään Teknoksen sävy, mutta onnistuu myös Virtaselta. Virtaselta saa siis ihan samat värit kuin muistakin maaliliikkeistä. Tällöin tietysti tarkoitan Virtasen neljän öljyn maalia.
Valitse siis väri ja ota se värikoodi paperille ja tilaa maalit. Hinta on noin 100 €/18 l sävytettynä.
siis pesit talosi emäksisellä pesuaineella ja huuhtelit painepesurilla? MIKSI?????
Miksi en olis pessyt? Jollainhan lika ja homepilkut on poistettava. Painepesu on nopein ja helpoin keino öljymaalilla maalatun talon pohjatöihin ennen uudelleen maalausta. Tietysti järkeä pitää käyttää, eikä pestä pintaa liian läheltä / kovalla paineella ja talon on annettava kuivua kunnolla. Ihan ammattimaalarinkin suosittelema keino..
Hyvät naurut ainakin saatiin... Mahtanu olla melkoinen ammattilainen, joka sua neuvonu.
En vaan ymmärrä mitä naurat. Pitäähän vanha öljymaalipinta pestä ja miksi siihen ei käyttäisi apuna painepesuria. 1 1/2 kerroksisen talon pesu ei ole ihan pikku juttu ja pelkällä harjalla, ämpärillä vesiletkulla tulee äitiä ikävä. Huom! Tässä on siis kyseessä ÖLJYMAALILLA maalattu talo. LATEKSILLA maalattua taloa en minäkään menis painepesurilla pesemään, en ylipäätään edes kastelemaan.
Painepesuria voi käyttää (ja käytin) myös pesuaineen levitykseen eli harjaa ei tarvita tässäkään. Korkealla olevista räystäslaudoituksistakin lähti homepilkut kuin tyhjää vaan.
Jos maalarin suositus ei sulle kelpaa, niin kyllä tälle pesuhommalle sain hyväksynnään ja suosituksen myös maalitehtaalta.
Kuvitteletko, että pinta vaurioituu, vai mitä...? Kuten aiemmin totesin, pintoja ei saa pestä liian läheltä. Saa ne pilalle, jos on varomaton. En ylipäätään koskaan tee mitää mu-tu menetelmällä...
jaaha, taitaa kauppa käydä heikosti kun pitää keskustelupalstoilla mainostaa.