onko barcelonassa niin paljon ryöstö-yrityksiä,kun puhutaan?
uskaltaako siiis pitää pikku laukussa mitään arvokasta(rahaa,kännykkää..)?
ja uskaltaako liikkua illalla/yöllä missään turvaisasti?
uskaltaako siiis pitää pikku laukussa mitään arvokasta(rahaa,kännykkää..)?
ja uskaltaako liikkua illalla/yöllä missään turvaisasti?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lähinnä taskuvarkaita on paljon, kuten muissakin isoissa kaupungeissa. Illalla liikkuminen on mielestäni turvallista kun vähän katsoo missä menee, poliiseja on kaduilla paljon. Muistaa vaan että lompakko pois takataskusta tai pidetään siitä käsilaukusta vetoketju kiinni.
jos oot humalassa, semmosilta turisteilta ne laukut ja lompakot häviää ekana... Tietenkin muidenkin on syytä tungoksessa pitää laukusta tiukasti kiinni. Jos joku yrittää kiinnittää huomiosi jossain, sillä välin kaveri voi yrittää viedä laukun. Näin kävi tutulleni Barcelonan Ciutadella parkissa.
Olimme viime syksynä Barcelonassa viikon ja meitä oli neljä naista, joista yksikään ei humalassa kertaakaan matkan aikana. Yksi meistä ryöstettiin kaksi kertaa ja muut saivat olla koko viikon rauhassa. Ekalla kerralla ysätävältäni meni koko kassi ja toisella kerralla olimme menossa metrolla Barcan peliin, kun metroon noustessa kassi jossa oli vetoketjut kiinni ja pidettiin vielä kädellä kiinni, oli aukaistu ja vietiin metrolippu ja muuta ei tärkeää, koska siellä ei mitään varastettavaa enää pidetty. Eli varokaa niitä ihan tosissaan! Eipä ollut suuri todennäköisyys meidän mielestä, että samalla viikolla yksi ja sama ihminen ryöstetään kahteen kertaa, mut näin vain kävi ja kyseessä vielä ihminen joka reissaa myös työkseen. Muuten ei tuntunut millään lailla vaaralliselta liikkua, kunhan pitää arvotavaransa varmassa paikassa...
Kuusi vuotta sitten oleskelin Barcelonassa viikon. Tänä aikana minut yritettiin ryöstää n. 10 kertaa. Osa varkaista on pukeutunut turisteiksi, jotka kysyvät tietä.
Mahtaisiko tuo johtua idioottimaisesta turistilookista lippalakki, vyölaukku ja naama punanen kuin porsaan perse. Itse asuin kyseisessä kaupungissa 2½ vuotta, ei yhtään ryöstö- tai varkausyritysta. Vieraita kävi ja paljon, yhdeltä vietiin puhelin, mutta on sekin mahdollista että vain hävitti sen, koska oli humalassa. Ja lisäksi Suomalaisista siellä asuvista tutuista tasan yhdeltä yritettiin viedä laukku.
Oletko todella sitä mieltä, ettei Barcelonassa ole vaaraa tulla ryöstetyksi ilman provokaatiota (tulkintasi punoittavasta juoppoturistista hinttipusseineen)? Kerroin, että minut YRITETTIIN ryöstää 10 kertaa kertaakaan siinä onnistumatta. Kenties juuri siksi, että osasin pysyä valppaana enkä ollut jurrissa.
Tottakai Barcelonan kokoisessa suurkaupungissa on ryöstöjä paljon enemmän verrattuna esim. pohjoismaihin mutta ei ole sen kummallisempi kaupunki muiden samankokoisiin verrattuna. Ihmettelen vaan tuota 10 kertaa viikossa?? Korostan että itseäni 2½ vuoden aikana ei kertaakaan, mistä johtuu ero?? Ja mistä helkkarista huomasit et sinulta yritetään viedä jotain, yleensä ne taskuvarkaat ovat niin ammattilaisia. Ja tilastot pysyy korkeina juuri tuon mainitsemani turisti yhdistelmän ansiosta, ihan ympärikännissä, ni silloin ei oo kyllä paha ryöstää ketään, ja kerran näin kun yhdeltä nurkolle sammuneelta vietiin lompakko, en edes viitsinyt mennä väliin koska oli täysin oma moka.
Tietenkin humalan määrä vaikuttaa siihen, alkaako taskuvarkaita kiinnostaa joku turisti vai ei. Viime kesänä Barcelonassa seurasimme porukalla humalaista brittilaumaa Ramblalla, jota seurasi muutamankymmenen metrin päässä epämääräinen porukka. Vartti meni, ja kyseiset britit juoksivat näiden varkaiden perässä huutaen, ilmeisesti joltakin vietiin jotain. Myös jos satutte eksymään rannalle pimeän aikaan, siellä vaanii pikkulapsia, jotka kyttäävät turistien tavaroita. Itseltäni yritettiin viedä siellä käsilaukku, mutta huomasimme sen juuri kun lapsi oli kiinni laukussa. En olisi nähnyt tai kuullut mitään, jos en juuri sillä hetkellä olisi kaverini kanssa aikonut ottaa laukustani kameraa!!! Eli olkaa tarkkana. BCN on upea kaupunki, nauttikaa reissusta!
...ja silloin laskin noin 10 ryöstöyritystä. Tarkoitan nyt mitä ilmeisimpiä taskuvarkausyrityksiä, en mitään "rahat tai henki"-ryöstöjä.
Yksi tapa, joita taskuvarkaat käyttävät, on maalitahran pudottaminen (rakennustelineeltä tai ikkunasta) uhrin päälle, jonka jälkeen joku "ystävällinen" kaveri tulee putsaamaan tahraa ja putsaa samalla kaiken muunkin. Kohdallani epäonnistuttiin, koska tahra meni ohi ja vihainen nuori mies noitui asiaa lähettyvilläni.
Lisäksi turistiksi pukeutuneet näyteikkunaa katsovinaan olleet nuoret antoivat merkin pukumiehelle, joka pyyhälsi ohitseni, koska ehdin väistää tätä.
Tässä nyt pari esimerkkiä. Voi toki olla mahdolllista, että myös "aloin nähdä" taskuvarkaita joka puolella, koska opas niistä saarnasi jopa hieman liikaakin.
On aivan mahdollista, että olet säästynyt ryöstöyrityksiltä, jos olet elellyt mahdollisimman "paikallisella" tavalla. Viikkoturistin taskuvaras kyllä tunnistaa, vaikkei nyt niin kauhean tyypilliseltä turistilta näyttäisikään.
siellä ole kuin muuallakaan, kun ei päissään lompakkoaan perstaskussa roikota niin hyvin menee.
Itse olen esimerkiksi nukkunut yön puistonpenkillä roinien kanssa, ei ole käynyt sen kummempaa kuin että kerran tuli yksi poika kamaa myymään mutta toivotteli kohteliaasti hyvät yöt kun sanoin ettei kiinnosta.