Lampun vaihto Golf IV

Aloin vaihtaa Golf IV:n H7:aa oikealle. Kaikki meni hyvin muuten, mutta en saanut millään jousta lukittumaan uudelleen, vaan piti jättää poltin pois kun tuli kiire. Onko tietoa mihin suuntaan ja miten jousta pitäisi viritellä jotta se lukittuisi. On niin ahdas ettei näe. Miksi muuten uusissa autoissa tämmöinenkin asai pitää suunnitelle niin hankalaksi???
3628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...tai varsipeili, mielummin molemmat. Jousimekanismi on "ihan tavallinen", joten kyllä se hahloonsa pitäisi naksahtaa, ellet ole avatessa saanut rungon muovinipukkaa poikimaan. Hommaa "hammaslääkärinpeili" ja taskulamppu, niin saat näköyhteyden ja voit todeta tilanteen.

Äänestä
  • Eilen oli aurinkoinen päivä, ja vasemman puolen lampusta pystyi juuri ja juuri näkemään, että siellä on ohuesta pellistä tehty pidike ylhäällä toisessa reunassa. Oli päässyt oikealla hieman vääntymään ylös, ja kun painoin sen takaisin kohdalleen meni jousikin helposti paikoilleen. Mutta on silti turhan ahdasta!

    Äänestä

  • G_IV kirjoitti:

    Eilen oli aurinkoinen päivä, ja vasemman puolen lampusta pystyi juuri ja juuri näkemään, että siellä on ohuesta pellistä tehty pidike ylhäällä toisessa reunassa. Oli päässyt oikealla hieman vääntymään ylös, ja kun painoin sen takaisin kohdalleen meni jousikin helposti paikoilleen. Mutta on silti turhan ahdasta!

    Eli tosiaankin ahtaat on paikat, funtsipa, että joutuisit tekemään vaihto-operaation räntäsateessa ja pilkkopimeässä.... Ei ole nykysuuntaus hyvä, ei !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


G_IV kirjoitti:

Aloin vaihtaa Golf IV:n H7:aa oikealle. Kaikki meni hyvin muuten, mutta en saanut millään jousta lukittumaan uudelleen, vaan piti jättää poltin pois kun tuli kiire. Onko tietoa mihin suuntaan ja miten jousta pitäisi viritellä jotta se lukittuisi. On niin ahdas ettei näe. Miksi muuten uusissa autoissa tämmöinenkin asai pitää suunnitelle niin hankalaksi???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu