Kotivakuutus ja ulosotto

Anonyymi

Hei, onko kellään tietoa, että periikö ulosotto kotivakuutuksesta saadun korvauksen? Onko vakuutusyhtiöllä tieto ulosotosta, jolloin maksu menee suoraan uo:lle vai tuleeko se pankkitilille? Jos koko sen hetkinen pankkitilin saldo koostuu tuosta korvauksesta, niin jos se on alle 1, 5 kertaa suojaosuus, niin voiko ulosotto sitä periä?

8

1111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei voi ulosmitata, jos alle 1,5 x suojaosuus ja vakuutusyhtiöllä ei ole lähtökohtaisesti tietoa ulosotosta. Ja vaikka olisikin, niin ei varmaan voida maksaa muulle kuin omalle tilille? Eihän vakuutusyhtiö näe esim. pankkitilin saldoa missään tapauksessa. Monestihan se korvaussumma tarkoittaa muutenkin sitä, että ostetaan vaikka vastaava kodinkone rikkoutuneen tilalle, joten eipä ne rahat jää sinne tilille makaamaan.

      Aika karua olisi, jos esim. kämppä palaisi alta ja vakuutusyhtiö maksaisi kertakorvauksen ja uo-mies jättäisi vaan tonnin tilille. Haluaisin ainakin uskoa, että uo-miehellä on sen verran järkeä, että olisi aikaa perustella se, mihin vakuutuskorvaus aiotaan käyttää. Muutenhan ulosotossa olevalla ei edes kannata olla kotivakuutusta?

      • Anonyymi

        Voin nyt kertoa tähän kokemuksesta että vuokra asunto paloi ja ulosotto vei irtaimen korvaukset


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voin nyt kertoa tähän kokemuksesta että vuokra asunto paloi ja ulosotto vei irtaimen korvaukset

        Miten mahdollista, kun irtaimisto ei kuulu realisoitavaan omaisuuteen? Näin minulle sanottiin kun ulosmittaussuunnitelmaa tehtiin. Haluttiin tietää vain arvo-omaisuus, jota ei ole. Se mitä oli joskus, on jo myyty aikaa sitten ennen velkaantumista.


    • Anonyymi

      Vaikuttaakohan se, että ulosotto on tässä kuussa jo perinyt palkasta kolmasosan, jäljelle jäävästä summasta kun maksoi vuokran, laskut ja rästissä olevat laskut ei sinne tilille paljon mitään jäänyt. Toki sinne on nyt se reipas tonni tässä kuussa jo aiemmin tullut, mutta lähes kokonaan myös mennyt.

      Tuo vakuutuksesta tuleva raha olisi kyllä menossa tosiaan uuden tietokoneen hankintaan hajonneen tilalle. Sitä tarvitsen työhön. Ei se siis tilille makaaman ole jäämässä, mutta olisi aika shokkiyllätys ja iso ongelma jos se katoaisi sieltä suoraan ulosottoon. Itse toki ongelmani olen aiheuttanut ja tiedän kyllä, että ulosottoon maksaminen on nyt se, mitä tulen hyvän aikaa tekemään, mutta ihan tulevankin kannalta olisi se velkojien edun mukaista, että saan uuden koneen ja pystyn töitä jatkossakin tekemään.

    • Anonyymi

      Ei vakuutusyhtiö tiedä oletko uo:n asiakasa vai ei, Sun tilille rahat tulee ja tuskin se uo kaan käy sun tilejä urkkimassa kun palkasta maksat kokoajan. Itselle tullut kotivaakuutus rahat ja myös auton lunastus rahat kun tuli otettua yhteen hirven kanssa.

      • Anonyymi

        Nykyään velallisen erottamisetu on 5000 euroa, erityisistä syistä 7000 euroa.

        Ks. kohdat 3 ja 7:

        "Erottamisetu

        Jos velallinen on luonnollinen henkilö, ulosmittauksesta tulee erottaa:

        1) velallisen ja hänen perheensä käytössä oleva tavanomainen koti-irtaimisto sekä kohtuullisen tarpeen mukaiset henkilökohtaiset esineet;

        2) esine, jolla on erityisen suuri tunnearvo velalliselle tai hänen perheelleen, jos erottamista voidaan pitää esineen arvo huomioon ottaen kohtuullisena;

        3) velalliselle tarpeelliset työvälineet sekä velallisen tai hänen perheenjäsenensä tarvitsemat koulu- ja opiskelutarvikkeet;

        4) työvälineisiin rinnastettavat esineet valtioneuvoston asetuksella säädettyyn kohtuulliseen rahamäärään ja elinkeinon harjoittamisessa tarvittavat eläimet kohtuulliseen arvoon, jos ne ovat välttämättömiä velallisen ja hänen elatuksensa varassa olevien perheenjäsenten toimeentulon turvaamiseksi;

        5) 4 kohdassa tarkoitettu omaisuus arvosta riippumatta, jos velallinen hankkii sen avulla riittävästi ulosmittauskelpoista tuloa hakijan saatavan suorittamiseksi eikä erottamista muutoinkaan voida pitää hakijan edun vastaisena taikka jos hakija suostuu erottamiseen;

        6) velallisen rahavaroista tai muusta vastaavasta omaisuudesta 48 §:ssä tarkoitetun suojaosuuden määrä puolitoistakertaisena kuukauden ajaksi, jollei velallisella ole muuta vastaavaa tuloa;

        7) sellainen lupa, etuus tai oikeus, jota 1–5 kohdassa tarkoitetun omaisuuden käyttäminen tai hyödyntäminen edellyttää, sekä mainituissa kohdissa tarkoitetun omaisuuden sijaan tullut korvaus, jos se käytetään vastaavan omaisuuden hankkimiseen.

        Sen lisäksi, mitä 1 momentissa säädetään, ulosmittauksesta tulee erottaa myös muita esineitä, jos erottamista voidaan pitää hyväksyttävänä velallisen tai hänen perheenjäsenensä sairauden tai vamman perusteella. Perheenjäsenen erottamisetu on voimassa myös kuolinpesässä.

        Ulosmittauksesta ei saa erottaa omaisuutta, johon hakijalla on panttioikeus, kun peritään sitä saatavaa, jonka vakuutena omaisuus on."


    • Anonyymi

      Heh, leijonan luolaan ei ole luottamista.
      we are strangers

    • Anonyymi

      Kristillinen ulosotonvirkailija kai toimii leipätyössään kalunteensiirrossa päivällisen vakuutustyön ohessa ahkera ja höveli kun on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      237
      6630
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4686
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe