Maata pitkin matkailu edellyttää aivan uutta asennetta. Nyt lennätään nopeasti kohdepaikkaan - useimmiten yhteen - maataan rannalla viikko - kaksi tai pyöritään "berliinissä" kolme päivää - samoja katujen tallaten. Ennen ja tänään oli ja on kiire, kiire - niin kiire ettei ehdi nähdä oikeasti mitään - vain vaimon tai miehen / lasten punaiset niskat, kun makoilu ulottui aamusta iltaan kaakeloidulla uima-altaalla.
Kiinaankin voi mennä junalla - kohta luotijunalla, kun maatakin pitkin pitää päästä nopeasti - mihin meillä on muuten kiire - kokemaanko?
Maata pitkin voi kokea koko ajan - maisema vaihtuu, asema vaihtuu - kaupunki vaihtuu. Kolmen viikon matkasta ollaankin kohteessa vain kaksi päivää - maaten vaikka rannalla. Loppuosa menee niihin noin viiteen - kuuteen maahan, varsinkin EU-Euroopassa, joka schengeninä antaa helppoa kulkua maasta toiseen.
Jokainen etappi on laulun arvoinen ja nähdään sekä koetaan uutta - joka päivä.
Toki asennemuutosta tarvitaan myös matkavarustukseen - tulee mieleen entisajan Inter-Rail, jossa yksi henkilö tuli toimeen 30 päivää rinkalla, matkustajakodeilla - ja junan penkeillä - no ei aivan näin, varsinkin, jos mukuloita mukana. Ehkä makuuvaunu, hotelli ja pienet edulliset paikalliset ravintolat. Mutta erityisesti näköaloja ihmisiin, tapoihin, kulttuureihin ja vain vähän rannalla makuuta - melanoomakaan ei pääse niin helposti yllättämään. Matkailu avartaa -sanotaan.
Voisi arvata, että erityisesti EU-valtiot alkavat kehittämään raidematkailua, toivottavasti sähköjunat kulkevat ydinvoimasähköllä - mitään emme saavuta ympäristöllisesti, jos sähkö tuotetaan hiilellä, kuten Saksassa vielä paljon!
Voimme odottaa nettiin uusia maamatkailun suunnitteluohjelmia, jotka osaavat tekoälyn voimalla laskea hetkessä erilaisia vaihtoehtoja - junineen, laivoineen, busseineen - hintoineen, ravintoloineen, kohtaamisineen ja muine nähtävyyksineen, jotta suunnittelu olisi helppoa - ja samalla näkyisi koko ajan hinta mitä se koko perheelle kustantaa!
...
5641
Nyt matkaillaan maata pitkin!
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vaivaako ilmastoahdistus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022236- 1041664
- 821337
- 1281333
- 1171236
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘611091Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis611067- 511027
- 36952
- 33824