Lähihoitajan työn kuva

Anonyymi

Lähihoitaja on siivooja, ruuan laittaja, ruuan jakaja, tiskaaja, pyykkihuoltaja, roskien kerääjä ja kuskaaja. Miksi ihmeessä lähihoitajalle kuuluu kaikki oheistyöt, hoitotyö tehdään kiireessä siinä välissä, kiire tulee juuri näiden pakollisten oheistöiden vuoksi. Ei ole aikaa hoidettaville asukkaille esim. vanhusten hoidossa. Yksityisissä hoitolaitoksissa tämä on käytäntö. Lisäksi viikonloppuisin ja pyhinä on kokki on vapaalla, siistijät on vapaalla niin lähihoitajat tekevät heidän työnsä. Tosin ruoka on esivalmisteltu mutta aikaa ja kellottamista se vaatii. Nämä oheistyöt eivät näy mietenkään palkassa. Lähihoitaja ovat yksikköjen pohjasakkaa joilla voi teettää mitä vain. Kokin työ on hyvin rajattu ei hänen tarvitse osallistua hoitotyöhön, siivoojan työ on samoin myös rajattu siivoukseen. Miten tähän tilanteeseen on jouduttu. Miksi lähihoitaja ei saa tehdä vain omaa työtään. Tästä syystä en halua tehdä lähihoitajan työtä, tai halua mutta en noita oheistöitä. Vaihdoin alaa vaikka haluaisin tehdä hoitotyötä minulla on selkee kutsumus siihen mutta halua tehdä työni hyvin ja siihen ei vaan aika riittänyt. Miksi ammattiliitot eivät tee mitään asian eteen. Vouhotetaan vain hoitajamitoituksesta mutta ei työnkuvasta.

6

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen myös ihmetellyt miksi lähihoitajat eivät saa tehdä omaa työtään, vaan joutuvat siivoamaan, tiskaamaan, hoitamaan ruokahuoltoa, pyykkihuoltoa, roskien kuskaamista, kaikke oheistyötä mitä muut eivät tee. Keittjä tekee arkisin ruuan, hoitaja askartelevat iltaisin ja viikonloppuisin kokin ja siivojan töissä, tämä aika on pois perushoidosta, joka sitten tehdään hosuen. Omaiset valittaa, asukkaat valittaa, että eivät saa kun kiireisen perushoidon. Liittojen pitäisi puuttua tähän, lisäksi miehitys on aivan pielessä. Mikä oikeasti on lähihoitaja/hoitajan toimen kuva. Haluaisin keskittyä asukkaisiin ja heidän hoitoonsa antaa, joskus muutakin aikaa kun pakollisiin vuoron tehtäviin menenvän ajan. En yhtään ihmettele, että hoitajista on pulaa kuka haluaa tehdä työnsä jatkuvassa kiireenssä paineen alla. Vaihtuvuus on suuri ja osa vaihtaa kokonaan alaa.

    • Anonyymi

      Eläkeahneuden edessä on syytä huhkia, kun tilaus etenee.

    • Anonyymi

      Parempi vain tehdä sitä työtä ja turpa kiinni.

    • Anonyymi

      Samaa ihmetelen miksi lähihoitajan työ sisältää siivoojan työtä, kokin työtä, eikö lähihoitaja ole koulutettu hoitajaksi, ei kokin/ keittäjän, siivoojan töihin/tuuraajaksi. Mikä oikeasti on lähihoitajan työn kuva.

    • Anonyymi

      Lähihoitajakoulutus alkoi vuonna 1993, jolloin 10 aiempaa terveys- ja sosiaalialan koulu-asteen tutkintoa yhdistettiin yhdeksi sosiaali- ja terveysalan perustutkinnoksi. Nämä väistyneet koulutukset olivat: hammashoitajan, jalkojenhoitajan, kehitysvammaistenhoitajan, kodinhoitajan, kuntohoitajan, lastenhoitajan, lääkintävahtimestari-sairaankuljettajan, mielenterveyshoitajan, perushoitajan ja päivähoitajan koulutukset. Lähihoitajan tutkinnolla korvattiin nämä aikaisemmat tutkinnot. Siksi lähihoitajan toimenkuvaan kuuluu myös siivous ja muut kodinhoitoon liittyvät tehtävät. Aikaisemmin oli perushoitaja, joka teki hoitajan tehtävät ja kodinhoitaja hoiti kodin. Nyt tämä kaikki kuuluu lähihoitajan nimikkeen alle. Itse olen myös lähihoitaja ja olen sen hyväksynyt. Jos perushoitajia vielä koulutettaisiin, olisin käynyt ennemmin sen koulun. Ainut paikka, missä säästyy siivoamiselta, pyykinpesulta ja ruuanlaitolta on sairaala.

    • Anonyymi

      Nyt kun on tämä hoitajapula niin kannattaa kokin ja siistijän tutkinto myös yhdistää niin että hekin voivat tehdä toistensa töitä. Jäisi sitten enemmän aikaa näille lähihoitajille hoitaa vanhuksia laitoksissa ja hoitokodeissa, noihin oheistöihin menee paljon aikaa ja se aika on aina pois asukkaiden hoidosta. En ymmärrä sitä miksi kokki ei voi siivota tai siistijä tehdä ruokaa. Ymmärtäisin kyllä tuon pointtin jos hoitajia olisi enemmän mutta mitoitukseen ei todellakaan lasketa aikaa joka menee kaikkeen muuhun kun perushoitoon. Lisäksi asukkaa ovat niin huonokuntoisia ja sairaita että tarvitsevat paljon apua kaikessa, lisäksi on haavahoitoa ja muita perussairauksien hoitoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      958
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      942
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      853
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      832
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      763
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      743
    Aihe