Lähihoitaja on siivooja, ruuan laittaja, ruuan jakaja, tiskaaja, pyykkihuoltaja, roskien kerääjä ja kuskaaja. Miksi ihmeessä lähihoitajalle kuuluu kaikki oheistyöt, hoitotyö tehdään kiireessä siinä välissä, kiire tulee juuri näiden pakollisten oheistöiden vuoksi. Ei ole aikaa hoidettaville asukkaille esim. vanhusten hoidossa. Yksityisissä hoitolaitoksissa tämä on käytäntö. Lisäksi viikonloppuisin ja pyhinä on kokki on vapaalla, siistijät on vapaalla niin lähihoitajat tekevät heidän työnsä. Tosin ruoka on esivalmisteltu mutta aikaa ja kellottamista se vaatii. Nämä oheistyöt eivät näy mietenkään palkassa. Lähihoitaja ovat yksikköjen pohjasakkaa joilla voi teettää mitä vain. Kokin työ on hyvin rajattu ei hänen tarvitse osallistua hoitotyöhön, siivoojan työ on samoin myös rajattu siivoukseen. Miten tähän tilanteeseen on jouduttu. Miksi lähihoitaja ei saa tehdä vain omaa työtään. Tästä syystä en halua tehdä lähihoitajan työtä, tai halua mutta en noita oheistöitä. Vaihdoin alaa vaikka haluaisin tehdä hoitotyötä minulla on selkee kutsumus siihen mutta halua tehdä työni hyvin ja siihen ei vaan aika riittänyt. Miksi ammattiliitot eivät tee mitään asian eteen. Vouhotetaan vain hoitajamitoituksesta mutta ei työnkuvasta.
Lähihoitajan työn kuva
6
398
Vastaukset
- Anonyymi
Olen myös ihmetellyt miksi lähihoitajat eivät saa tehdä omaa työtään, vaan joutuvat siivoamaan, tiskaamaan, hoitamaan ruokahuoltoa, pyykkihuoltoa, roskien kuskaamista, kaikke oheistyötä mitä muut eivät tee. Keittjä tekee arkisin ruuan, hoitaja askartelevat iltaisin ja viikonloppuisin kokin ja siivojan töissä, tämä aika on pois perushoidosta, joka sitten tehdään hosuen. Omaiset valittaa, asukkaat valittaa, että eivät saa kun kiireisen perushoidon. Liittojen pitäisi puuttua tähän, lisäksi miehitys on aivan pielessä. Mikä oikeasti on lähihoitaja/hoitajan toimen kuva. Haluaisin keskittyä asukkaisiin ja heidän hoitoonsa antaa, joskus muutakin aikaa kun pakollisiin vuoron tehtäviin menenvän ajan. En yhtään ihmettele, että hoitajista on pulaa kuka haluaa tehdä työnsä jatkuvassa kiireenssä paineen alla. Vaihtuvuus on suuri ja osa vaihtaa kokonaan alaa.
- Anonyymi
Eläkeahneuden edessä on syytä huhkia, kun tilaus etenee.
- Anonyymi
Parempi vain tehdä sitä työtä ja turpa kiinni.
- Anonyymi
Samaa ihmetelen miksi lähihoitajan työ sisältää siivoojan työtä, kokin työtä, eikö lähihoitaja ole koulutettu hoitajaksi, ei kokin/ keittäjän, siivoojan töihin/tuuraajaksi. Mikä oikeasti on lähihoitajan työn kuva.
- Anonyymi
Lähihoitajakoulutus alkoi vuonna 1993, jolloin 10 aiempaa terveys- ja sosiaalialan koulu-asteen tutkintoa yhdistettiin yhdeksi sosiaali- ja terveysalan perustutkinnoksi. Nämä väistyneet koulutukset olivat: hammashoitajan, jalkojenhoitajan, kehitysvammaistenhoitajan, kodinhoitajan, kuntohoitajan, lastenhoitajan, lääkintävahtimestari-sairaankuljettajan, mielenterveyshoitajan, perushoitajan ja päivähoitajan koulutukset. Lähihoitajan tutkinnolla korvattiin nämä aikaisemmat tutkinnot. Siksi lähihoitajan toimenkuvaan kuuluu myös siivous ja muut kodinhoitoon liittyvät tehtävät. Aikaisemmin oli perushoitaja, joka teki hoitajan tehtävät ja kodinhoitaja hoiti kodin. Nyt tämä kaikki kuuluu lähihoitajan nimikkeen alle. Itse olen myös lähihoitaja ja olen sen hyväksynyt. Jos perushoitajia vielä koulutettaisiin, olisin käynyt ennemmin sen koulun. Ainut paikka, missä säästyy siivoamiselta, pyykinpesulta ja ruuanlaitolta on sairaala.
- Anonyymi
Nyt kun on tämä hoitajapula niin kannattaa kokin ja siistijän tutkinto myös yhdistää niin että hekin voivat tehdä toistensa töitä. Jäisi sitten enemmän aikaa näille lähihoitajille hoitaa vanhuksia laitoksissa ja hoitokodeissa, noihin oheistöihin menee paljon aikaa ja se aika on aina pois asukkaiden hoidosta. En ymmärrä sitä miksi kokki ei voi siivota tai siistijä tehdä ruokaa. Ymmärtäisin kyllä tuon pointtin jos hoitajia olisi enemmän mutta mitoitukseen ei todellakaan lasketa aikaa joka menee kaikkeen muuhun kun perushoitoon. Lisäksi asukkaa ovat niin huonokuntoisia ja sairaita että tarvitsevat paljon apua kaikessa, lisäksi on haavahoitoa ja muita perussairauksien hoitoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532885Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812566Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.421599Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211232
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151095Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371019Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La611003