Mikä mahtaa olla vialla kun vaihteistossa vaikuttaa olevan painetta niin että öljy tulee kepin juuresta ulos kun kone käy ja varsinkin ajon aikana oikein reilusti?
Valmet 565 vaihteistoöljy tulee ulos
Anonyymi
176445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Pelaako nostolaitos normaalisti? Epäilen, että öljyt hydr.kotelosta valuneet alas, joko vaurio kotelonpohjassa tai valuvika ja huokosesta päästää öljyt alakertaan. Tai sitten vaihteistoon laitettu liikaa öljyä, mittatikku sijaitsee oikean astinlaudan puolella. eli vaihteiston kyljessä pieni n.15mm:n vaatimaton nuppi, joka kertoo öljyn määrän.
Nostolaite pelaa normaalisti ja tikun mukaan vaihteistoöljyn määräkin oikea. Vaihteistoöljyssä on vaahtoa liekö vettä mennyt kepin juuresta kun taivasalla seisotettu.
Olisikohan sittenkin kyse vain öljyn vaahtoamisesta eikä paineen kertymisestä? Melkoinen vatkainhan se loota on
Vaihda vaihteistoöljyt, niin katsotaan uudestaan. ; )
Ok. Kiitos!
No niin, öljynvaihdolla ei asia korjaantunut. Vaihdekepin juuresta puskee vaahtoutunutta öljyä melkein heti kun ajoon lähtee, vaikka täyttökorkin hattu on täysin auki eli painetta ei pitäisi syntyä.
Rasian sisään tähyillessä näkyy kepin nievelöinti. Akselista jossa keppi on kiinni, näkyy lootan sisälläpäin nelikulmainen kolo. Näyttää siltä että kun keppi on juurestaan todella kulunut niin hammasrattaan melko voimakas öljysuihku kohdistuu suoraan siihen koloon tai holkkiin ja puskee sitten siitä pihalle. Ei taida purkaantua kantta avaamatta.
Keppi siis.
Vaihteistossa ei ole erillistä painevoitelua, vaan voitelu tapahtuu öljykylpyisenä ja riittävällä öljymäärällä. Muistan joskus takavuosilta, että ulosoton rattaan voitelussa oli jonkinlainen peltinen ohjuri, joka varmisti, että öljyä kulkeutui myös ylemmälle rattaalle. Ei ole toki hajuakaan, että onko vaihteistossa toteutettu samalla tavalla voitelu. Olisiko siinä sitten vika, että roiskii sen öljyn kepinjuuresta hallitsemattomasti. Muuten sen öljyn pitää olla hypoidi peräöljyä 80-90, joka on sakeampaa. Ja en itse laittaisi kylläkään mitään "monitra"- tai "universal" -tyypin jokapaikan yleisöljyä 33- 604 Vallujen laatikkoon.
Ja höpönlöpön, ei vaihdelootaan mitään hypoidiöljyä uhrata. Sen ikäisiin vehkeisiin käy vaihdelaatikkoon mikä tahansa voimansiirtoöljy, ja paljon on käytetty ihan moottoriöljyäkin, kun sitä usein on talossa tynnyrissä.
vaihdappa stefa moottorin ja vaihteiston väliin.
Ei se ole talokaan, missä ei ole useampia tynnyreitä erilaatuisia öljyjä. Sehän on isännän itsensä harkinnassa, käyttääkö vaikka kalanmaksaöljyä tai jotain muuta litkua vaihdelaatikossa. Mutta huoltokirjan mukaan se on tuo em. hypoidiöljy. -Jos öljyn viskositeetti on kovin matala, niin ei ole ihme , että roiskii suvella kepin juuresta. Mutta asiaan voi perehtyä Nesteen sivuilla, kun googlaa sanan: öljyn viskositeetti. Öljynvaihto aikanaan on aina kuitenkin halvempaa, kuin vaihteistoremontti.
565 homenokka oli tunnettu tästä tyypppiviasta eli kusee ajossa kintuille. Mk2 malliin tuli jo parannusta mutta öljynvatkaus loppui kokonaan vasta 500 tultua markkinoille. Siinä on vaihteistokotelossa kunnon tiivistys kepille ja öljyroiskelevy sisällä.
Tuo em. kommentti pitää muuten paikkansa. Meillä oli juuri tuo mk2, eikä mitään ongelmia vaihteiston öljyjen kanssa. Ja nykyään tuolla markkipyörityksessä vanha 50 vuotias 500:en, ja no problem
Vaihteiston hammaspyörä syytää öljyä keppiä kohti, ja kun juuresta on kulunut, öljyä vuotaa ulospäin. Itsellä sama ongelma, tein kepin juureen alumiinilaatasta suojan, jonka " liimasin" sika-massalla ja laitoin keppiin suojakumin, ettei vesikään pääse enää sisään. Vähän töitä ja homma pelittää.
Niin juuri, vähän kekseliäisyyttä ja Valmetin "valuvika" korjattu. Pitäisi saada tarkempi ohjelma, tekisin Samoin
ostin vallun 565 samma vikka vaihdekepin tyvestä kusee muuten on tipaton kone en koskkaan ole ajannut näin äänekäällä konellä huutaa kuin hinaaja johtuu varmaan rattaiden äänestä suojaimet on tarpeen
Tuollainen kannattaa korjata kuntoon heti vuodon näkyessä ettei vesi pääse vaihteiston sisään.