mikä on ilkka remeksen oikea nimi vai onko se edes julkisesti tiedossa?
ilkka remes
rontti
82008
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...että Remeksen oikia nimi on Petri Pykälä. Saatan kyllä olla väärässä, yleensä kyllä en ole. Ainakaan omasta mielestäni.
Olen talven aikana kahlannut läpi kolme kyseisen herran opusta, mutta ovat mielestäni niin kuolettavan yksitoikkoisia samanlaisuudessaan, että päätin luovuttaa. Samoin kävi herra Reijo Mäen kirjojen kanssa. Ehkä joskus kohtaan sen oikean.
Semmostahan se väittää Turun Ylioppilaslehti. Eivätkähän tulevat tieteen tekijät voi valhetella. Kirjoista olen samaa mieltä Iitan kanssa, kolme on maksimi ja tyyli toistoisuudessaan rupiaa takkuamaan. Onnea vaan pojalle valitsemallaan uralla, eihän nitä ole pakko lukea.
Remes on yksi myydyimmistä kirjailijoista, onnea on ollut hänen valitsemallaan tiellä.
Jos tylsää ja yksitoikkoista luettavaa kaipaatte niin lukekaa Päätaloa.
Ystäväni luonnehti Remeksen kirjaa (uhrilento) "jenkkiactioniksi paperilla"... ehkä totta, mutta itse tykkäsin.. ja tykkään Remeksen kirjoista. Ehkä aika samantyylisiä, mutta niin nopeatempoisia, että ne on aina hetkessä luettu:)
Remes, toisin kuin valtaosa suomikirjailijoista, osaa kuljettaa tarinaa lukijaansa pitkästyttämättä.
Myös juonen käänteitä on riittävästi, mikä pitää kirjan tuoreena alusta loppuun.
Mitä pahaa on "jenkkiactionissa paperilla"? Jotkut "kirjallisuus asiantuntijat" ja "todellisen" kirjallisuuden harrastajat ovat viisaudessaan hyvin suppea-alaisia ja ahdasmielisiä.
Remes on oman lajityyppinsä mestareita kansainvälisestikin verraten, kirjallisuus juntienkin luulisi sen ymmärtävän.
Kirjallisuus junteilla on useasti käsitys, että jos kirja on vaikeasti luettava eikä aukene helpolla, niin silloin se on taidetta ja laatukirjallisuutta. Minusta se on vain huonojen kirjailijoiden epäselvää sanankäyttöä ja kyvyttömyyttä luoda luettavaa tekstiä.
Hyvin kirjoitettua kirjaa ei edes huomaa lukevansa tarinaa seuratessaan, ja Remes osaa tuon hyvän kirjoittamisen taidon.
olen samaa mieltä kuten otsikossa sanoin jo. Itse olen kahlannut melkein kaikki remeksen kirjat läpi pari vielä puuttuu. jopa musta kobra oli hyvää luettavaa vaikka pääosassa oli korven poika. Kirja ei saa olla tylsä ja vaikeasti luettava. Itse vain tykkään jännäreistä joten en ole pelkkä remeksen lukija ja kyllä niissä hieman samoja asioista toistetaan, kuten aika monissa muissakin "jatko" jännäreissä.
....Hau´kkua remeksen loistokirjoja!!!! suomen paras kirjailija sentään kyseessä!
tunnettu rähinöitsijä, ei käy riitelemään makuasioista.