Oletteko lukenee Urantia-kirjaa? Itselläni se on ja koen sen oikein mielenkiintoiseksi. Massiivinen teos
Urantia- kirja
8
1058
Vastaukset
- Anonyymi
En ole lukenut mutta kiinnostaisi. Olen jostain kuullut että siinä on tarkka ja paikkaansa pitävä kuvaus Jeesuksen elämästä. Siltä osin kiinnostaisi, mutta kovin monimutkaisia ja laajoja teorioita en jaksa tutkia. Urantia kirja lienee vähän unohtunut? Siitä tosi vähän puhutaan ja kirjoitetaan tänä päivänä.
- Anonyymi
Luin 90 luvun alussa. Mites se olikaan. Järjestelmämme pääkaupunki on salvington.ym.serafit kulkee 900000 km sekunnissa . Jeesuksen elämästä ei jäänyt erikoisuuksia mieleen. Mut täytynee vielä etsiä käsiin kirjanen. 10 senttiä paksu. Paksu kirja sanoi yks tuttuni.
- Anonyymi
Höpö kirja ymmärtääkseni, lue ensin Neljä Eenokin kijraa
painettuna, tai vaikka netistä tekstimuotoisena
sitten tiedät alkeet, mistä maailmassa on kysymys- Anonyymi
Samanlaisia ovat Eenokin kirjatkin. Mutuilua ja fantasointia. Osa fantasioista saattaa olla kummassakin eepoksessa oikeitakin, kieltämättä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samanlaisia ovat Eenokin kirjatkin. Mutuilua ja fantasointia. Osa fantasioista saattaa olla kummassakin eepoksessa oikeitakin, kieltämättä.
Kannattaa lukea Eunukin 3 kirjaa.
- Anonyymi
Vaihtoehtotodellisuuksia tarjoaa monet tahot. Jopa tiedekin. Ihminen on olento, joka pystyy tekemään päätelmiä, vaihtamaan mielipidettä ja toimintatapaa, vaihtamaan uskomuksensa epäuskottavaksi ja epäuskottavan uskottavaksi jne. Eli ihminen itse valitsee sen omien motiiviensa mukaisesti mihin haluaa uskoa. Sen jälkeen hän alkaa etsiä uskoaan vahvistavia tietoja, sekä samalla syntyy tarve torjua kaikki sen vastainen tieto.
Mitä siis ihminen on? Ihminen on kahden nyrkin kokoisessa suljetussa luomisympäristössä elävä tietoisuus. Siellä syntyy kaikki. Siis ihan kaikki. Informaatio, käsitteet, määritelmät, nimet, luokat, symboliikka, kielet, mielipiteet, motiivit. Kaikki. Ja siellä myös asiat kilpailee keskenään, luoden halutun informatiivisen kokonaisuuden, sekä ei halutunut informatiivisen kokonaisuuden. Tätä tarvitaan toistensa vastakohdiksi erottamaan haluttu ei halutusta.
Mitä asioita tulee ihmisen ulkopuolelta? Fotonit (näkö), molekyylien liike (ääni), molekyylit (haju, maku), kontakti (kosketus, tunto, kipu). Nämä raa'assa muodossa olevat ärsykkeet/signaalit ovat meille sellaisenaan hepreaa. Siksi ne muunnetaan "ihmiskielelle", eli sähkökemiallisiksi impulsseiksi. Ja tämä on se perusta, mitä ihminen käyttää kaiken mahdollisen luomiseen kallonsa sisällä. Eli siellä on syntynyt jumalat, ufot, yms. olennot, tieteet, taiteet jne. Mitään muuta kuin em. ärsykkeet/signaalit, ei tule ulkopuolelta.- Anonyymi
Oletpa uskovainen.
- Anonyymi
On kyllä kirja,mutta lukeminen jäänyt vähään,
Todella mielenkiintoinen,kovin pientä txt..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061708
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271452En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931316- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101048Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111019Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall214820Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122753
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718