Aika hurjia prosentteja kuin 4:kin on, mutta oletteko saanut neuvoteltua kohtuullisemman, ainakin yksi välittäjä laittaa prosenttinsa esille ja samalla kehuu että prosentit neuvoteltavissa
Kiinteistövälittäjän prosentti?
14
224
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä.
- Anonyymi
Eli nyt myyjän markkinat valita välittäjä ja prosentti?.
Kannattaa varmaan tarkistaa sopimusajat, ettei tee liian pitkää jos ei tunnu oikealta välittäjältä? Itse käytän kiinteää palkkiota, joka on liikkunut prosenteiksi muutettuna välillä 0,9-1,5 (sis.alv)
Eli pidät itseäsi niin huonona välittäjänä, että et ansaitse työstäsi säädyllistä palkkaa?
Itsellä prosentti vaihtelee kohteesta riippuen 2,5 ja 6,2 välillä (sis. alv). Prosentilla ei takamus nouse penkistä milliäkään.TÄMÄ SIIS TÄHÄN KOMMENTTINA:
No niin no, teen työtäni pk-seudulla ja em. prosenteilla tuntipalkkani on erittäin ok, mutta hinta on myös kohtuullinen asiakkaalle. Pääkaupungin asunnoissa 2,5 % on helposti alkaen 5000 euroa. Suurin osa välittäjistä ei ole edes tuon palkkion arvoinen.
Itse pidät itseäsi selvästi niin kovana jätkänä, että sinun sopii huoletta kusettaa asiakkaistasi. :)
No niin no, teen työtäni pk-seudulla ja em. prosenteilla tuntipalkkani on erittäin ok, mutta hinta on myös kohtuullinen asiakkaalle. Pääkaupungin asunnoissa 2,5 % on helposti alkaen 5000 euroa. Suruin osa välittäjistä ei ole edes tuon palkkion arvoinen.
suruin=suurin
Miten se liittyy tähän? Ei kai sitä prosenttia sen mukaan viilata? Sinä ilmeisesti et kovinkaan montaa, jos sillä perusteella nostat prosentin noin korkeaksi?
- Anonyymi
Aivan, tässä tuli prosentit ja niiden pienuudesta puhetta, luulen että siellä missä kauppa käy, niin voi ottaa pienen prosentin (välittäjä), siis pienellä vaivalla nopea raha.
Näin voisin kuvitella että tämä tulee käymään näin ? - Anonyymi
Kannattaa kilpailuttaa alueen välittäjät ja etsiä sellainen joka saa asunnollesi parhaimman hinnan ja nopeasti myytyä. Älä etsi aina halvinta vaan sellaista joka aidosti haluaa hoitaa asuntosi myynnin ja tunteen alueen.
Voit kilpailuttaa välittäjän esimerkiksi täällä: https://www.asuntojenhinnat.fi/kilpailuta-valittaja
Saat varmasti listahintoja halvemman palkkion, mutta samalla alueen asiantuntijan joka vääntään sinulle parhaimman mahdollisimman hinnan. - Anonyymi
Välittäjä sanoi 3500 e on minimi, kuitenkin OP sivulla oli selkeästi, että voidaan neuvotella.
Hintapyyntö 15 tuhatta mökistä, jonka allekirjoitimme.- Anonyymi
Käykää Facebookissa, myydäänostetaanvaihdetaan -palstalla.
- Anonyymi
3500 eurolla saa itselle ok palkan kun myy itse oikotiellä, fb, tori, huutokaupat ja muilla foorumeilla.
Ja kauppa käy...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869