Aika hurjia prosentteja kuin 4:kin on, mutta oletteko saanut neuvoteltua kohtuullisemman, ainakin yksi välittäjä laittaa prosenttinsa esille ja samalla kehuu että prosentit neuvoteltavissa
Kiinteistövälittäjän prosentti?
14
203
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä.
- Anonyymi
Eli nyt myyjän markkinat valita välittäjä ja prosentti?.
Kannattaa varmaan tarkistaa sopimusajat, ettei tee liian pitkää jos ei tunnu oikealta välittäjältä? Itse käytän kiinteää palkkiota, joka on liikkunut prosenteiksi muutettuna välillä 0,9-1,5 (sis.alv)
Eli pidät itseäsi niin huonona välittäjänä, että et ansaitse työstäsi säädyllistä palkkaa?
Itsellä prosentti vaihtelee kohteesta riippuen 2,5 ja 6,2 välillä (sis. alv). Prosentilla ei takamus nouse penkistä milliäkään.TÄMÄ SIIS TÄHÄN KOMMENTTINA:
No niin no, teen työtäni pk-seudulla ja em. prosenteilla tuntipalkkani on erittäin ok, mutta hinta on myös kohtuullinen asiakkaalle. Pääkaupungin asunnoissa 2,5 % on helposti alkaen 5000 euroa. Suurin osa välittäjistä ei ole edes tuon palkkion arvoinen.
Itse pidät itseäsi selvästi niin kovana jätkänä, että sinun sopii huoletta kusettaa asiakkaistasi. :)
No niin no, teen työtäni pk-seudulla ja em. prosenteilla tuntipalkkani on erittäin ok, mutta hinta on myös kohtuullinen asiakkaalle. Pääkaupungin asunnoissa 2,5 % on helposti alkaen 5000 euroa. Suruin osa välittäjistä ei ole edes tuon palkkion arvoinen.
suruin=suurin
Miten se liittyy tähän? Ei kai sitä prosenttia sen mukaan viilata? Sinä ilmeisesti et kovinkaan montaa, jos sillä perusteella nostat prosentin noin korkeaksi?
- Anonyymi
Aivan, tässä tuli prosentit ja niiden pienuudesta puhetta, luulen että siellä missä kauppa käy, niin voi ottaa pienen prosentin (välittäjä), siis pienellä vaivalla nopea raha.
Näin voisin kuvitella että tämä tulee käymään näin ? - Anonyymi
Kannattaa kilpailuttaa alueen välittäjät ja etsiä sellainen joka saa asunnollesi parhaimman hinnan ja nopeasti myytyä. Älä etsi aina halvinta vaan sellaista joka aidosti haluaa hoitaa asuntosi myynnin ja tunteen alueen.
Voit kilpailuttaa välittäjän esimerkiksi täällä: https://www.asuntojenhinnat.fi/kilpailuta-valittaja
Saat varmasti listahintoja halvemman palkkion, mutta samalla alueen asiantuntijan joka vääntään sinulle parhaimman mahdollisimman hinnan. - Anonyymi
Välittäjä sanoi 3500 e on minimi, kuitenkin OP sivulla oli selkeästi, että voidaan neuvotella.
Hintapyyntö 15 tuhatta mökistä, jonka allekirjoitimme.- Anonyymi
Käykää Facebookissa, myydäänostetaanvaihdetaan -palstalla.
- Anonyymi
3500 eurolla saa itselle ok palkan kun myy itse oikotiellä, fb, tori, huutokaupat ja muilla foorumeilla.
Ja kauppa käy...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36612330Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555387Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123918Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1962588Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167880Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59716