Haulit pienenee?

Anonyymi

Hei.Tietääkö joku missä vaiheessa hauli pienenee,jos satun vaikka saamaan jäniksen napsattua 4mm hauleilla sitten käsittelen niin että se on lopulta lautasella ja sekaan on jääny joku hauli ja pyörii lautasen reunalla ,niin ne ei enää ole puoltakaan ,eli koko on alle 2mm ,näinköhän ne kuumenee lentäessään niin että pinnasta sulaa vähän pois?

6

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haulikon panoksessa haulit on haulikupissa, joka on yleensä muovia. Tämä kuppi ei sula sen lentäessä piipusta ulos, joten kovemman sulamislämmön omaava haulimetalli ei myöskään voi sulaa. Haulikoppi estää haulien hankaantumisen piippuun, joten ne eivät voi myöskään hioutua pienemmiksi. Ilmalennon aikana nopeus on panoksesta riippuen 400m/s tienoilla ja paljon suuremmissa nopeuksissa kitka alkaa höyrystää metallia. Osuessaa kohteeseen haulin ei myöskään juuri pienene. Yleensä riistaa ei säilytetä niin kauaa, että hauli liukenisi kudokseen.

      Todennäköisin syy on haulien numeroinnin eroavaisuus niiden läpimitasta. Numeron 4. haulit eivät ole 4mm läpimittaisia vaan pienempiä. Katso "haulikokotauukko".

    • Anonyymi

      Nää haulit on tosiaan 4mm luokkaa välittämättä numeroinnista avasin yhden patruunan ja mittasin mauserilla,tosin en mitannu lautaselta mutta oli ne huomattavasti pienempiä,sitä on sattunut monesti ennenkin ja aina ne pienenee riippumatta haulien koosta,ihmettelen kamalasti!

      • Anonyymi

        Ainoa vaihtoehto on sittenhaulin liukeneminen kudokseen, riiputuksen ja ruuanlaiton yhteydessä, joten haulin koko pienee, koska syöt osan haulista.


    • Anonyymi

      Tarkemmin muistellen ne on pieniä jo nylkemisvaiheessa ,kun nahkasta karisee,epäilen vahvasti että joissain panosmerkeissä on jotain halpis kiinalaista "epämetallia"joka häviää mekein omia aikojaan,täytyy ruveta tarkkailemaan panosmerkkejä!

      • Anonyymi

        Tarkemmin kun vielä muistelet, niin oletkin ampunut sittenkin trappi paukulla, jossa on vain pieniä hauleja.


    • Anonyymi

      Niin tarkkaan en kyllä muista!Mulla ei olekkaan 3mm pienempiä paukkuja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      176
      10762
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10239
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5679
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4508
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      129
      2990
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2985
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1786
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1378
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1220
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1144
    Aihe