talvisäilytys

Miten on säilyykö pyörä kylmässä? mitä otettava huomioon kun sitä säilyttää?
5496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllähän se säilyy, kun ennen seisontaan laittamista vaan pesee ja vahaa hyvin. Tankki tyhjäks tai mahdollisia lisäaineita bensan sekaan kuten fuel stabilizer. Öljyt tietenkin vaihtoon ennen ja jälkeen seisonnan, koska kylmässä tilassa öljyn sekaan kondensoituu vettä. Akku irti ja laitailet pari kertaa talvella niin eiköhän kesällä pörähdä hyvin käyntiin.

Äänestä

Kevät tulee ja joku miettii talvisäilytystä...

Äänestä
  • tuleehan se talvi ens vuonnaki ;)

    Äänestä

Säilytän pyörää keskistalvellakin kauppojen pihoilla tai mihin ikinä pysähdynkin...

Äänestä
  • kannattaa ottaa huoioon että panee pyörän lukkoon ja seisontatuelle ettei sitä kössitä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmm kirjoitti:

Miten on säilyykö pyörä kylmässä? mitä otettava huomioon kun sitä säilyttää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu