Kertokaa pliis mielipiteitänne, että kumpi teistä om ollut helpompi aineisto vai otsikko aine? Kun meinaan mulla meni toi aineisto aine pikkasen penkin alle, niin meinasin vaan et mahtaako olla mitään mahdollisuuksia saada enää hyvää otsikko aineesta, kun en ole paljon niitä harjoitellut kirjoittamaan..
aineisto vai otsikko aine helpompi?
Auttakaa
7670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
otsikkoaine on helpompi.Minusta on helpompi keksiä omasta päästään asiaa eikä tarvitse liikaa miettiä lainauksi ja kuinka viitataan.Aiheen käsittelykin on helpompaa kun on vain otsikko sillä silloin voi viedä asian kuinka kauaksi tahansa.Esimerkkinä toiminee (oliko se viime keväänä) otsikko Huomenna.Kuka nyt voi käskeä käsitellä tuota jollain erityisellä tavalla. Siis minäkin olen koko ajan painottanut otsikkoaineeseen.Itse vastasin tänään mässäilyyn tosin melko eri tavalla kuin muut ainakin sen perusteella mitä täällä on kirjoitettu.
Tavallaanhan sillä ei ole mitn väliä, onko kyseessä aineisto, vaiko otsikkoaine, kunhan aiheet osuvat kohdalle. Otsikkoaineiden etu on se, ettei tarvitse yrittää saada aineistoa sulautumaan mukaan, vaan voin kirjoittaa melkein mitä haluaa. Tämä ei kuitenkaan helpota niitä, kjotka eivät yleensä keksi mitään kirjoitettavaa. Heille aineistoaineon yeensä helpompi. Eli, ei sillä tavallaab ole väliä. Toivotaan, että otsikkoaineissa olisi vähän laajempi aihe, kyllä se siitä :)
aivan taatusti, ei viittauksia. Valmiinkin otsikon alle voi kirjoittaa melkein mitä tahansa...jos aineistosta E niin kyllä otsikosta L
=)
Jos aineistosta I niin otsikosta A...
LOOOOOL!
Luovan ihmisen on helpompi kirjoittaa otsikkoaine. Sellainen joka ei ole kovin luova tai ei pidä kirjoittamisesta pärjää aineiston kanssa paremmin.
Itse tykkään otsikkoaineesta koska aineistopohjainen rajoittaa liikaa.
Minä taas pidän aineistoa helpompana. Ehkä sen takia, että olen oppinut alusta asti kaikki aineistoaineen teknilliset jutut ja mielestäni on aina ollut mukava väitellä jostain asiasta ja esittää omia mielipiteitä rinnastaen niitä johonkin muuhun. Otsikkoaineessa ei tällaista mahdollisuutta ole, kun ei ole sen suurempia inspiraationlähteitä. Ehkä olen sitten mielikuvitukseton :)