Olen kuullut että Leica on paras. Pitääkö paikkansa?
LEICA
utelias
71515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
esim Hasselblad ja Mamiya ovat parempia
Toi Leica on tosiaan tommonen kinoprutku...
Mamiya ja Hasseli on hyviä.
Ehdottomasti.
Myös parhaita digijärkkäreitä.
Ei ne mitään parempia ole, kun eihän niihin edes sovi kinofilkka. Noi keskikoon rohjot ovat epäkäytännöllisen isoja lomamatkalla, Leica menee pienempää tilaan ja painaa vähemmän. Digikamerana keskikoko on kaikkein surkein, tekevät helvetin isoja kuvatiedostoja, joiden lähettäminen vaikka kännykällä on ihan toivotonta ja pystyykö niillä edes kuvaamaan viedopätkiä.
Kukaan ei ole kiinnostunut sun surkeista lomamatkakuvista, sulle on ainut kunnon kamera on digikamera jossa on ISO deletenappula. ET MUUTA TARVITSE.
Kaikki muu kuvaaminen kuin keskikoon kameralla kuvaaminen on turhaa!!!!!!!!!!!!!
Luulisi sitten kaikkien ammattilaistenkin käyttävän keskikokoa, mutta eihän siihen saa kohta enää edes filmiä. Kinarit ja pikkudigit ovat urheilukuvaajillakin, jotka nyt kuitenkin ovat kuvaajien aatelia (parhaat kamerat eniten levikkiä). Keskikoon kamerat ovat muinaismuistoja jotka jäävät kohta pölyttymään niiden haitarikameroiden rinnalle museoihin ja keräilijöiden kaappeihin.
Etkä pääse edelleenkään siitä tosiasiasta, että ne ovat isoja ja kömpelöitä. Miksi pikkukameroita edes tehdään, jos kerran isot olisivat niin hyviä.
koon digiin filmiä saa ja kuvatkin ovat vähemmän kohinaisia, kun transistoreita ei ole ahdettu liian pieneen tilaan
Ei mistään merkistä voi sanoa että paras, Leica on legenda.
Leica M4 on yksinkertainen ja kestävä kamera, ei mitään turhaa.