Virran suunta

Anonyymi

Moi!

Mistä tietää, mihin suuntaan virta kulkee johtimissa? Kulkeeko se plussasta miinukseen vai miinuksesta plussaan?

11

4399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sähkövirta määritellään elektronien liikkeeksi, ja elektronit kulkevat johtimessa miinuksesta plussaan, mutta on sovittu aikana, jolloin itse elektroneja itsessään vielä olla löydetty, että virta kulkee plussasta miinukseen.

      Vaihtovirrassa noin periaatteessa ne samat elektronit hölskyvät edestakaisin johtimessa. ; )

    • Anonyymi

      Kulkee.

    • Anonyymi

      Osaatteko kertoa, miten suuri virtaa tulee omakotitalon pistorasioihin? Entä sulaketaululle?

      • Anonyymi

        Kuormien mukaanhan sitä tulee, vähänkin pitempi aikainen max se mitä pää/ryhmä sulakkeet sallii.
        Saatavilla oltava oikosulussa nykystandardin mukaan pääsulakkeille vähintään 250A (180A).


      • Virta tulee niin paljon, kun sulake antaa. Kytkettävä vastuksen (esim. lämmitin) määrää, paljonko otetaan, MItä pienempi vastus, sitä suurempi virta ja teho, kunnes sulake posahtaa Suomessa yleisin sulake tietääkseni 10 A. Periaatteessa voi myös olla 16 A. Se on maksimi, mitä suko- tai täysprofiilipistoke voi ottaa. Eurollahan maksimi on vain 2,5 A.


      • Anonyymi
        okaro kirjoitti:

        Virta tulee niin paljon, kun sulake antaa. Kytkettävä vastuksen (esim. lämmitin) määrää, paljonko otetaan, MItä pienempi vastus, sitä suurempi virta ja teho, kunnes sulake posahtaa Suomessa yleisin sulake tietääkseni 10 A. Periaatteessa voi myös olla 16 A. Se on maksimi, mitä suko- tai täysprofiilipistoke voi ottaa. Eurollahan maksimi on vain 2,5 A.

        "Kytkettävä vastuksen (esim. lämmitin) määrää, paljonko otetaan, MItä pienempi vastus, sitä suurempi virta ja teho,"

        Mitä jos piiri onkin puhtaasti induktiivinen tai kapasitiivinen?

        "Suomessa yleisin sulake tietääkseni 10 A. Periaatteessa voi myös olla 16 A. "

        Nuo lauseet taas oli niin taattua Osmo-laatua, että ei viitsi edes kommentoida.


    • Normaali kotitaloussähkö on vaihtovirtaa, eli ei ole plus- ja miinusjohdinta vaan on vaihe ja neutraali. Vaihe on yleensä pistorasiassa oikealla ja neutraali vasemmalla. Neutraali on samassa potentiaalissa kuin maa.

      Benjamin Franlkin aikaan nimesi sähkön plus ja miinus merkkisiksi. aikaisemmin näitä oli pidetty aivan eri ilmiöinä. syntyi käsitys, eitä sähkö virtaa plussasta miinukseen. Vasta yli sata vuotta myöhemmin löydettiin elektronit, jotka kuljettavat virtaa metallijohtimissa ja osoittautuivat miinusmerkkiksiksi. Tästä syntyi tavallaan ristiriita. Sähkön nopeus on niin suuri, lähes valon nopeus, joten asialla ei juuri ole käytännön merkitystä.

      Joskus ristiriitaa on yritetty selittää sanomalla, että sähkö on jotain aukkojen liikettä. Tämä on puhdasta puppua. On parempi vain ymmärtää, mistä ristiriita tulee ja hyväksyä se.

      • Anonyymi

        Ei pistorasiassa ole virtaa. Siellä on jännite.


    • Anonyymi

      Ok. Kiitoksia vastauksistanne! Kirjoitelkaa vaan lisää aiheesta, mikäli se vain Teille passaa...

    • Anonyymi

      Kysyjää auttaisi jos ymmärtäisi Ohmin lain. P (teho) on I (virta) x U (jännite).

      • Anonyymi

        Okaron vastauksia parhaiten auttaa ymmärtämään Suomi24-palstoilta hyvin tuttu Osmon laki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7773
    2. 112
      6036
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5187
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4546
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3230
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      63
      3014
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2948
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe