eläke nousi 20% kun 5 vuotta tuli täyteen. kertakorotus ja ikä määrää prosentit.
kiitos!!
kiitos!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sitä+odotellessa,+tosin+pienempi+prosentti.+jos+olisi+20%+niin+olisin+öky.
tsemppiä!!! kaikki on kotiapäin.
"Työkyvyttömyyseläkkeen kertakorotus
Nuorena työkyvyttömäksi tulleen eläkkeensaajan työkyvyttömyyseläkkeeseen lisätään kertakorotus sen kalenterivuoden alusta, johon mennessä eläkkeen alkamisesta on kulunut 5 kalenterivuotta. Maksussa olevien työeläkkeiden yhteismäärä kerrotaan kertakorotusprosentilla, jonka suuruus määräytyy eläkkeensaajan iän mukaan korotushetkellä eli korotusvuoden alussa 1. tammikuuta.
Kertakorotuksen voi saada aikaisintaan 24-vuotiaana. Kertakorotusta ei myönnetä, jos työkyvyttömyyseläke alkaa 50 vuoden iän täyttämisvuoden jälkeen.
Määrä
Täysi kertakorotus on 25 prosenttia eläkkeen määrästä ja sen saa eläkkeensaaja, joka korotushetkellä on 24 – 31-vuotias. Sen jälkeen kertakorotus pienenee 1,0 prosenttiyksiköllä kutakin ikävuotta kohden. Jos eläkkeensaaja korotushetkellä on 55-vuotias, kertakorotusprosentti on 1,0. Korotushetkellä yli 55 vuotta täyttäneen eläkkeensaajan eläkkeeseen ei tehdä kertakorotusta.
Jos eläkkeensaaja on syntynyt 1.1., kertakorotusprosentti määräytyy sen iän mukaan, mitä hän tuona päivänä täyttää".
Korotus koskee vain työeläkettä, kansaneläkkeeseen korotusta ei makseta.
Hyvä, että nuorille työkyvyttömille maksetaan tuollainen korotus. Eihän monellekaan 25-30 vuotiaalle ole paljoa ehtinyt työeläkettä kertyä.
Tulihan se viisi vuotta täälläkin täyteen ja kertakorotusta pukkasi ja juuri Joulun alla vielä. Toisinaan en edes tajua kuinka onnekas olen. Elämä on ihanaa!!
itte jäin 30v eläkkeelle ja sitä ennen olin rahakkaissa hommissa, sitten 5 vuoden päästä melkein tonni pamahti kertakorotuksen jälkeen tilille niin ei voi moittia:=)
kannattaa tehdä nuorena hommia ja paljon jos sattuu eläke paukkumaan nuorena.