Jos asentaa uuden syöttöpumpun Mf 165 traktoriin vanhan tilalle, niin pitääkö tehdä jotain säätötoimenpiteitä uuteen syöttöpumppuun, lähteekö toimimaan ihan suoraan asennettuna, onko kokemuksia. Hydrauliikkapumppu. fi:ssä olisi myynnissä syöttöpumppu hintaan 380 euroa. Tekeeköhän tuolla noin halvalla yhtään mitään.
Mf 165 syöttöpumppu uusiksi
19
4153
Vastaukset
Onko kyseessä uusi pumppu
Mf 165 laitteessa on pari eri moottorityyppiä
Ja kummassakin eri pumpputyyppejä sarjanumeron mukaan.
Jäitä hattuun
Moottorin tyyppi ja sarjanumero
Ruiskutuspumpusta Ellipsin muotoisesta kilvestä kaikki numerot
Suutinrungoista paineputkien yläpuolelta kaksikirjaminen koodi
Miksi pumppu pitäis vaihtaa- Anonyymi
En ole alan kouluja käynyt, mutta mielestäni Perkins A4.212, A4.236 ja A4.248 käy sama CAV ruiskutuspumppu...syötön määrä vain ratkaisee. Käytännössä koettu ja havaittu.
- Anonyymi
Ainakin sopii Perkinsin 4-sylinterisiin A4.236 ja A4.212 moottoreihin. Tarkistettu tieto.
Hei
Ei pidä paikkaansa että näihin sama pumppu kävisi , jopa eri sarjanumeroissa ja varsinkin eri käyttötarkoituksissa on eri pumppu.
Ulkonäkö on osittain sama osat ja säädöt ovat ratkaisevien osien kohdalla eri. Iso osa osista on kyllä samoja.
Kyllä ne pyörimään saa yhdellä pumpulla kaikki jos ei tarkempaa halua. Asia on tietysti niin että omalleen kukin tekee mitä haluaa ja vastaa siitä.
Kyllä Perkins mielellään pelaisi yhdellä pumpulla jos se olis mahdollista. Meinaan kun on valmistajana asiasta vastuussa.- Anonyymi
Tuota mä vähän epäilinkin, että alkuperäinen on aina alkuperäinen osa ja tarvikeosakin sopii, mutta vaatii enempi työtä ja sovittamista.
Hei
Kiinnostaako sitä aloittajaa tämä asia etenpäin. Esim miten kannattais toimia. Vai leikkiikö siellä taas joku.
Siis miksi haluaisit pumpun vaihtaa. ????- Anonyymi
Syöttöpumppu on harvan tuntuinen, traktorilla on jo ikää, mutta ei se käynnistymistä täysin kai pitäisi estää. Ensiksi tuo vain tuli mieleen. Tankki on ollut täynnä aina moottoripolttoainetta, 2-T öljyä lisätty joukkoon aina. Koitettu koputella, syöttöpumppun, starttimoottoriin, laturiin, ei mitään vaikutusta. Kylmää vettä on laitettu syöttöpumpun päälle, lämmitetty lohkolämmittimellä moottoria. Hehkua on yritetty käyttää startatessa, polttoainesuodattimet on uudet. Ilmattu on, ilmausreijistä tulee polttoainetta startatessa, startti tuntuu toimivan hyvin, ei ole kovin vanha. Akku on ladattu täyteen ja startatessa ei tule savua yhtään. Startista ei kuulu mitään metallista tai ylimääräistä ääntä. Jossain voisi olla pieni ilmavuoto kenties. Viime syksynä ei lähtenyt käyntiin usean käynnistymisyrityksen yrityksestä huolimatta, mutta lähti ensimmäisellä kerralla kolmen päivän päästä. Tämän jälkeen en ole traktoria saanut käyntiin, täytyy soitella korjaajalle, kun rahatilanne antaa myöden, jos jotain pikku vinkkiä vielä olisi antaa.
- Anonyymi
Avasitko suutinputkia startatessasi. Ilmaa saanut jakajapumppu ei oikein ala toimia muuten.
- Anonyymi
Kokeiltu on monta kertaa, ei tämäkään auttanut.
Hei
Kiinnostava tarina.
Pumpun väljyys ei tule koskaan kuntoon kolmessa päivässä itsekseen.
Jostain muusta on kysymys. Esim annosteluventtiilin takertelu. Yleisimpiä vikoja DPA pumpuissa.
Sen voi todeta pumpun ulkopuolelta irroittamatta pumppua ja purkamatta mitään pumpusta.
Joku kysymys ensin.
Miten olet ilmannut laitetta kun olet yrittänyt käynnistää.
Miten paljon tämä on seisonut ilman käyntiä esim viimeisen kolmen vuoden aikana.
Miten vanhaa polttoaine nyt on. Onko talvi vai kesälaatua.- Anonyymi
Startti-sprayllä lähti kevyesti ja pehmeästi käyntiin, nyt on lähtenyt käyntiin normaalisti, traktori oli viime talven käyttämättä, ei oikein tykännyt siitä. Syöttöpumppu on väljä, kaadoin 2-t öljyä tankkiin, reippaasti pitää antaa kierroksia, muuten sammuu ajossa, jos nostaa kaasun jalalta.
Tuskin väljä
Annosteluventtiili takertelee lian takia selvästi. Puhdistettava
Jos vaan väkisin yrittää 2.T öljyllä ilman puhdistusta nin kohta nestepää poikki.
Sitten maksaa.- Anonyymi
Senioridieselasentaja kirjoitti:
Tuskin väljä
Annosteluventtiili takertelee lian takia selvästi. Puhdistettava
Jos vaan väkisin yrittää 2.T öljyllä ilman puhdistusta nin kohta nestepää poikki.
Sitten maksaa.Tuossa olen hyvin pitkälti asentajan kanssa sama mieltä. Jakajapumpun toleranssit on todella pieniä, joten epäpuhtaudet on täyttä myrkkyä.
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa olen hyvin pitkälti asentajan kanssa sama mieltä. Jakajapumpun toleranssit on todella pieniä, joten epäpuhtaudet on täyttä myrkkyä.
Hei
Palstan keskusteluissa on jo jonkin aikaa ollut havaittavissa vähän hankala piirre.
Luultavasti anonyymeinä kirjoitellaan mitä sattuu eikä olla lähelläkään konetta.
Siksi olen aina viime aikoina kysynyt esimerkiksi ruiskutuspumpun tyyppinumeroita.
Jos ei niitä pysty tai halua antaa epäilykset asiaan heräävät.
Hyvää syksyä.- Anonyymi
Senioridieselasentaja kirjoitti:
Hei
Palstan keskusteluissa on jo jonkin aikaa ollut havaittavissa vähän hankala piirre.
Luultavasti anonyymeinä kirjoitellaan mitä sattuu eikä olla lähelläkään konetta.
Siksi olen aina viime aikoina kysynyt esimerkiksi ruiskutuspumpun tyyppinumeroita.
Jos ei niitä pysty tai halua antaa epäilykset asiaan heräävät.
Hyvää syksyä.Mielestäni nimimerkillä kirjoittelu vaikeutui, jokin aika sitten. Toki niin kirjoittelisin, mikäli se sujuisi entiseen tapaan. Tällä palstalla mielestäni asiattomuuksia on lievästi...jollakin toisella aivan mielettömästi, joten sellainen on lopettanut ainakin minun kohdalla mielipiteitteni julki tuonnin. " rattori "
- Anonyymi
Senioridieselasentaja kirjoitti:
Hei
Palstan keskusteluissa on jo jonkin aikaa ollut havaittavissa vähän hankala piirre.
Luultavasti anonyymeinä kirjoitellaan mitä sattuu eikä olla lähelläkään konetta.
Siksi olen aina viime aikoina kysynyt esimerkiksi ruiskutuspumpun tyyppinumeroita.
Jos ei niitä pysty tai halua antaa epäilykset asiaan heräävät.
Hyvää syksyä.Joskus nämä keskustelut menee asian vierestäkin ihan tahattomasti.
DPA 3241070 MOD, SET RS 5678507512160, SER 39157 VK
Samoin hyvää syksyä. Anonyymi kirjoitti:
Joskus nämä keskustelut menee asian vierestäkin ihan tahattomasti.
DPA 3241070 MOD, SET RS 5678507512160, SER 39157 VK
Samoin hyvää syksyä.Hei
Tulihan sieltä tietoa.
Katso pumpun tyyppi tarkemmin, hyvän valon kanssa.
Siinä on oiketa osia joidenkin numeroiden kohdalla kuuluu olla kauttaviivoja- Virhe tässä pätkässä SET RS 5678507512160
Lisäksi tarvitaan
Moottorin tyyppi ja sarjanumero 212 UA ???????? Tyyppikilvestä laturin päältä.
Suutinrungoista paineputkien yläpuolelta kaksikirjaminen koodi.
Kun nämä tiedot on jatketaan juttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847152Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik885341Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013420