Ennen näkemätön F1-rata

Anonyymi

17

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      MotoGP ei ole kiinnostunut, koska rata ei toimi.

      Vaikka rata on torso ja puutteellinen, niin voi siellä ajaa silti mikroautoilla kansallisia pikkukisoja ja KymiRing varmaan sponsoroi antamalla ilmaisia ajopäiviä.

      Kaasupohjassa ajettavia loivia mutkia juuri ole. Pitkän suoran jälkeen tulevia tiukkoja mutkia on paljon ja vauhtia joutuu hidastamaan tämän takia. Rata väsyttää tylsyydellään paitsi kuljettajat niin myös katsojat.

      Vasen oikea vasen oikea vasen ja sitten kakkoselle...

    • Anonyymi

      Voisihan siihen tehdä oikaisut pyörille jos tarvitsee, autot ajaisi mutkaisempaa reittiä. Pyörillä voi tiheässä olevat mutkat olla vaarallisiakin, tulee kaatumisia helpommin.

      Valtiokin voisi hiukan satsata, toisihan se paljon näkyvyyttä ja mainetta Suomelle, mutta myös kaupungit, koska hyötyvät rahallisesti. Itse kilpailut varmasti kannattavia, mutta kuinka paljon pitäisi maksaa FIA:lle vai mikä noista päättää. Kun Unkarilla varaa järjestää, niin pitäisi Suomellakin olla, Unkarilla ei edes omia kuskeja.

      Rata näyttää aika kapealta, mutta kaipa siinä leveys riittää, turva-alueet ei liene vielä formuloille riittävät. Karavaani ja teltta-alue Hollannin tapaan ja eiköhän sinne joku hotelliyrittäjäkin ilmaantune, varsinkin jos saavat houkuteltua alueelle enemmän toimintoja.

    • Anonyymi

      Olisihan se upeata Finlandia GP.
      F1-kisa Suomessa KymiRing.

    • Anonyymi

      Miksi muka torso, saanut kehuja!

      • Anonyymi

        Kunnon vauhdikas rata on jotain eikä paikallaan kiemurteleminen.

        Prätkäammattilaiset totesivat radan olevan "tekniseltä" osuudeltaan ihan susi. Eli rata on siltä osin aivan liian hidas ja rikkoo ajorytmin täysin. Oli ralli, rata tai mikä muu moottorilaji kyseessä, niin tietty kalustolle ja kuljettajille luontainen vauhti on pidettävä yllä koko radalla.


    • Anonyymi

      Katsokaa nyt viikonloppuna millainen autoradan täytyy olla.

      • Anonyymi

        Aivan. Olisivat ottaneet mallia Spasta, mikä on upea rata. Kaasupohjassa ajettavia mutkia. Upea profiili radalla, jota kuskitkin palvovat. Ei mitään mikkihiirisyheröä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan. Olisivat ottaneet mallia Spasta, mikä on upea rata. Kaasupohjassa ajettavia mutkia. Upea profiili radalla, jota kuskitkin palvovat. Ei mitään mikkihiirisyheröä.

        Onhan siinä kaksi pitkää suoraa joilla voi tulla jopa nopeusennätyksiä. Korkeuserot yhdistettynä mutkiin voi olla vaarallisia varsinkin sateella.

        Rata näyttää vielä rumalta kun keskellä ei mitään kasvillisuutta, mutta katsojat näkee enemmän kun ei ole puita edessä, Spa:ssa näkee vain pienen osan radasta.

        Eiköhän siitä vielä hyvä tule.


    • Anonyymi

      Syheröissä taidot punnitaan. Jokainen osaa ajaa lentokenttäsuoraa.

    • Anonyymi

      Vai että oikein ennnennäkemätön rata! Meinasin kuolla nauruun kun Salo tuon sanoi ääneen. Toisaalta asia voidaan kääntää niinkin että toisaan missään muualla ei ole tämmöistä mikki hiiri rataa kun mitä tuo kymiring on. Edes Ahvenisto ei ole noin syheröinen, toisaalta se onkin oikea rata.

      • Anonyymi

        Asiantuntija...? Monestikko olet ajanut kyseisen radan läpi...?


      • Anonyymi

        Näin rataprofiilin vuosia sitten ensimmäisen kerran. Sanoin jo silloin, että ei hyvältä näytä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin rataprofiilin vuosia sitten ensimmäisen kerran. Sanoin jo silloin, että ei hyvältä näytä.

        Sitten sinun ei kannata mennä ajamaan sinne.


      • Anonyymi

        Joo mutkissa ne erot yleensä tehdään kisassa, ei suorilla...


    • Anonyymi

      Alottaja on hyvä ja maksaa lisää veroja, että saadaan joku Moto-luokka tuonne Kymille kilpailemaan. Kun kaikesta säästetään ja monen duunarin palkkaa leikataan, niin ei kellään kai ole varaa maksaa turhuudesta. Herrat taas menee valtionyhtiöitten maksamina sisään ilmatteeks.

      Kymi sopinee teineille ajoharkkaradaks, jos vanhemmat maksaa kortin.

      • Anonyymi

        Oisko vähän katkeruutta tossa edellisessä.....?


      • Anonyymi

        Onhan eriarvoisuutta lisätty ihan tarkoituksella kun kokkareet olleet vallassa, mutta menisin kyllä tuonne F1-kisoja katsomaan jos vaan rahat riittää tai joku kohtuus tietysti lipun hinnassakin. Paremmin TV:stä pysyy selvillä mitä tapahtuu, mutta olisihan se ainakin kerran mielenkiintoista nähdä paikan päällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2073
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      130
      1543
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      94
      1408
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1244
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      1181
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1111
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      932
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      155
      895
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      813
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      779
    Aihe