menemättä höpöhöpö kurssille - Olin vielä sairauslomalla vielä kurssin alettua viikon ajan jalkapohjan repeämän vuoksi ja sitten aloitin omatoimisen työn joka kesti vain noin kuukauden.
Päätös: et osallistunut kurssille joten saat olla ilman työttömyyskorvausta.
Mitkään valitukset eivät auta vaan pitää mennä kurssille tai töihin vielä pariksi kuukaudeksi. Kela sta en saa mitään vaan ainoastaan työttömyyskorvauksella voisin maksaa elämiseni. Sossu antaa 400 Euroa kk ruokaan ja vuokra on 600 euroa.
Joten ensi kuussa saan häädönkin.
Mitä teen onko joku muukin valitustie josta tuon päätöksen voisi purkaa?
Päätös: et osallistunut kurssille joten saat olla ilman työttömyyskorvausta.
Mitkään valitukset eivät auta vaan pitää mennä kurssille tai töihin vielä pariksi kuukaudeksi. Kela sta en saa mitään vaan ainoastaan työttömyyskorvauksella voisin maksaa elämiseni. Sossu antaa 400 Euroa kk ruokaan ja vuokra on 600 euroa.
Joten ensi kuussa saan häädönkin.
Mitä teen onko joku muukin valitustie josta tuon päätöksen voisi purkaa?
Vastaukset 24
Vanhimmat
En tietysti voi mennäkään töihin kun rahat ei riitä ja häätö uhkaa.
Valita Hallinto-oikeuteen asti. Kerää todisteet. Tuohan on ihan kiusantekoa vaan joltain narsistilta, joka ei tunne Jumalaa. Voimia sulle.
Niin siinä varmaan käy ja valtio saisi vasta täysimääräisesti jälkiseuraamuksista .Perutuslaki edellyttää toimeentulon turvaamista subjektiivisesti. Ainoa vastikkeellisuus jota laillisesti voidaan vaatia on työn vastaan ottaminen palkalla. Työttömyys ei velvoita mihinkään muuhun eikä sen nojalla voida ihmisoikeudellisin perutein vaatia muuta ,rikkomatta ihmisoikeuksia,sillä taloudellinen uhka viimesijaisen toimeentulon menettämisen uhalla ja vaatimuksena osallistua johonkin johon ei vapaa ehtoisesti haluja ole on alisteisen aseman hyväksikäyttöä ,sekä pakkotoimi joka täyttää kansainväluisten määritelmien mukaan orjuuttamisen tunnukset.
Koska perutuslaki takaa toimeentulon on sellainen taattava ja jos se viedään kokonaan tai osin on selkeää että toimi ei ole Suomen perustuslain mukainen ja tällöin myös voidaan katsoa että tuollaisenm toimen toimeenpanija on laillisessa korvausvastuussa aiheuttamistaan taloudellisista seuraamuksista .
Pidän varsin erikoisena ,jos Suomessa voi noin toimia seuraamuksitta.Tosin lainoppineet ehkä osaisivat vastata tuohon kysymykseesi paremmin.Oletko kysynyt oikeusaputoimistosta, oikeudellista apua?
Ei tämä tarina oikein päde kun sanotaan että sossu antaa 400 euroa ja kela ei mitään.
Todellisuudessa se on Kela joka tällaisessa tilanteessa työttömyysrahan loppuessa maksaa edelleen yleistä asumistukea (karenssi ei vaikuta siihen mitenkään ) ja jos ei säästöjä tilillä niin saa toimeentulotukea vielä kelasta kun vain anoo.
Sossusta ei saa mitään kun vain erikoissyystä ja tässä ei ole vielä sellaista syytä esitetty. Tämänkin tarinan esitti siis joku joka ei tiedä näistä asioista mitään ja oli tekemisen puute niin heitti tällaisen jutun.
Joo, surkea trolli/provo aloitus. Nämä "sossun rahat" eivät vakuuta. Sieltä saavat massia vain etnomuslimit. Mutta jhe saavatkin sitten niin että ropisee.
Tuon totuuden peräisyydestä tiedä sitten ,mutta tuossa pari mielenkiintoista tapausta ,kun noista työvoimapoliittista toimista on kyse:
https://www.oikeusasiamies.fi/fi/ratkaisut/-/eoar/5424/2017
https://www.oikeusasiamies.fi/fi/ratkaisut/-/eoar/274/2018
Kiitokset näistä oikeustapauksista. Hyvä että joku viitsii seurata asioita ja tiedottaa meille vähemmän aktiivisille!
Näissä tapauksissa kuntouttava työtoiminta on työmarkkintuella oleville työttömille. Jos onnistuu pysymään päivärahalla, ei kai kuntouttavan komentoa tulekaan? Kelan päivärahaa nauttivatkin ovat päässeet lisäpäiville (putkeen) jo parisen vuotta? Näillä sivuilla sitä ei ole juuri kommentoitu. Voisi kiinnostaa jotakuta.
Asialla ei loppujen lopuksi ole suurtakaan eroa orjatöiden kannalta oletko päivärahalla vai markkinatuella. Kuntouttava tosiaan on tmt:läisille mutta päivärahalaisia voidaan sitten hiillostaa harjoitteluilla ja kokeiluilla jossa ne vähäisetkin edut ovat huonommat(niihin ei saa bussilippua) ja pidemmät "työpäivät", 6 tuntia. Kuntouttavassa 4.
Lykätäänkö 50v kokeiluihin ja harjoitteluihin? Itse olen löytänyt jotain pätkiä niinkin paljon, että olen saanut työssäoloehdon täytettyä uudelleen. Karenssia en ole vielä saanut mistään, kumma kyllä. Nyt on tiedossa ainakin 400 päivärahapäivää. Jos vielä ensi vuonna löytäisin jonkin pätkän 58v täytettyäni, saan kai 500!
Mahdollisesti, Olen 47 ja 2 kertaa viimeisen 1,5 vuoden aikana on työkkäriltä tullut juttua kokeilusta(ei siis osoitus, en tiedä onko edes sallittua laittaa tuollaisiin pakotettuina vai pitääkö olla "asiakkaan" itse ensiksi olla osoittanut halukkuutta).
Oli miten oli, paras ja oikeastaan ainoa järkevä ratkaisu on tehdä työkkärille selväksi ei tarvitse mitään harjoittelua tai kokeilua, vain palkkatyötä.
Sama toki jos päätyy tilanteeseen kuntouttava tulee puheeksi niin suorat sanat ainoa ongelma on palkkatyön vaje ja sitä ei kuntoutuksella fixata.
Sinä olet itse kummallinen paholainen kun kiistät aivan selkeän kuvauksen.
Kelalta tuli hylky ja taasen sosiaaliviraston puolelle.
Laita se 400 vuokraan äläkä dokaa niitä, pölvästi.
Ruokaan laitan osan ja lääkkeisiin olen jo 57 v. Häätöäkään en halua.
Kieltäytynyt+kurssille+menosta,+eli+Kela+alentaa+toimeentulotukea+20%.+
Sun+perusmenot+noin+500e.+vuokra+600e,+lääkkeet+(maksusitoumus),+sähkö+ym.+
Laskelman+mukaiset,+hyväksyttävät+menot+miinus+sun+tulot,+erotuksesta+vähennetään+20%.+
Eli+tuleehan+sulle+enemmän+kuin+400+euroo.+Ellei+sitten+ole+muita+tuloja+.+Ja+lääkkeisiin+saa+maksusitoumuksen+jos+saat+sentinkään+toimeentulotukea.
Kuntouttavaa en tarvitse koska sain heti työn rakennusalalta, mutta firmalla maksukyky loppui harmikseni jo kuukauden päästä.
Olen myös alan ammattilainen mutta jo 57v.
Kelalta en saa koska tuomitsivat vuokranantajan avopuolisoksi vaikka meillä on vuokrasopimus. Kaupungilta en saa asuntoa. Ainakaan runsaan 2 vuoden jonottamisen jälkeen.
Olin pitkänä sairauslomilla leikkausten vuoksi.
Kelalta tuli taasen hylky ja saan todennäköisesti jotakin sossusta. Silti 600 euron vuokraa en pysty maksamaan.
Et saa sossusta mitään vaan Kela maksaa nykyään toimeentulotuen ja et saa sitäkään jos Kela katsoo että avopuoliso on sinulla jolloin myös hänen tulonsa vaikuttaa,
Jos tämä tilanne on tosi eikä trolli niin sinun on muutettava asunnosta pois vaikka kadulle että saisit jotain.
Ai joku erohommasekasoppa.
No, vuokranantaja voi hakea häätöä kun kolme vuokraa on maksamatta. Ja senkin jälkeen menee kai viikkoja ennenkuin on lainmukainen.
Kun saat häädön, saat asunnon ja toimeentulotuen.
Ja pääsette smalla exän kanssa toisistanne eroon.
Tai sitten menet kaupungin sosiaaliasiamiehen puheille. Hanki pari todistajaa, jotka ovat valmiita todistamaan, ettette exän kanssa ole missään tekemisissä. Paitsi vuokra-asiassa.
Nähtävästi tilanne jossa tullut ero ja exä säälistä on antanut toisen jäädä asuntoon siksi aikaa että saa uuden asunnon edellytyksenä että maksaa vuokraa. Ei oikein Kelan suuntaan tahdo toimia tällainen viritys, valitettavasti.
Asunnosta pois ja sossusta kysyen kunnan "hätämajoitus" käytäntöjä. Samalla alkaa pyörimään myös Kelan perustoimeentulotuki.
Joo samaan minäkin olen päätynyt: asunnosta ulos vaikka hätämajoitukseen, tai töihin millä hinnalla hyvänsä.
Harakan lailla määrätään jokaiselle henkilökohtainen avustaja. Se saa näkkärin kerran tunnissa ja saattaa antaa puolikkaan hyvälle asiakkaalle, tahi voipi jättää antamattakin. Se on se väräjävä avustaja, joka oli joskus mikrosoftin leivissä.
Ei mikään ihme ettei rahaa tule vuokraan, koko juttu kuulostaa helvetin hölmöltä. Jopa kusetukselta tukien saamiseksi.
Ei se ole kusetus vaan virallinen vuokrasopimus ja emme ole asuneet yhdessä aiemmin. On perustuslain vastainen tilanne , että ei saa toimeentulotukea ja sossusta vaan ruokarahaa. Asuntoakaan ei saa jos on luotot menneet.
Työkkäri ei saisi oman mokansa mukaisesti katkaista koko työttömyyskorvausta , koska se on kohtuuton teko kun minulla oli sairausloma ja menin töihin samalla viikolla kun kurssi alkoi.
Suomi on orjayhteiskunta.
Nyt kävin sossussa kun Kela taas tapansa mukaan antoi hylkäyksen ja sain ruokarahaa ,että pärjään.
Katsottiin tilannetta ja sossuneiti soitti työkkäriin ja
virkailija sanoi minun kerran jopa olleen poissa tapaamiselta jonka unohdin .
Työkkärissä eivät olleet ollenkaan pahoillaan tilanteesta ja kuvittelivat varmasti olevansa oikeassa.
Sossuneiti kysyi sitten miten ihmeessä olet pärjännyt niillä rahoilla jonka annoin sinulle viimeksi? Hyvä kysymys! En mitenkään jos en olisi myynyt irtaimistoa ja menemällä kaniin. Törkeä kysymys!