Miten selvittää ongelmat kämppäkaverien kanssa?

Anonyymi

Moi!
Asun kahden kämppäkaverin kanssa ja matkassa on ollut monia mutkia, mutta kerron nyt tässä kahdesta ajankohtaisemmasta. Ensiksikin sellainen asia, mistä en ole varma olenko oikeassa vai en: yhteistilojen siivoaminen. Kämppikseni haluavat minun siivoavan aina välillä yhteistilat, vaikka minä en edes käytä niitä. Pysyn suurimman osan ajasta omassa huoneessani tai menen ulos, ja jos keittiötä käytän niin pesen kyllä jälkeni. Onko teidän mielestä minun kuitenkin myös pestävä olohuoneen alkoholiläikillä värjätty lattia, kun en olohuoneessa vietä yhtään aikaa?
Toinen asia, olohuoneen ikkunan avaaminen, huolestuttaa enemmän. Olen ottanut asian puheeksi jo kahdesti kämppisten kanssa, ekaa kertaa laitoin viestiä ja toista kertaa sanoin kasvokkain, miksi haluaisin ikkunan pysyvän kiinni. Molemmilla kerroilla he vaikuttivat ok ikkunan sulkemisen kanssa, mutta avasivat sen taas myöhemmin kun en ollut paikalla. Vaikka en vietäkään aikaa olohuoneessa, jätän yöllä huoneeni oven auki että kissa pääsee vessaan. Pelkään, että se hyppää ikkunasta ulos, kun noita tapauksia on ollut ja kissa on aiemmin ollut ulkokissa. Asutaan niin korkealla, ettei selviäisi hypystä. Lisäksi ikkunasta tulee jatkuvasti sisään kärpäsiä, hyttysiä ja mitä lie muuta ötökkää, jotka minä joudun tappamaan koska ilmeisesti kämppiksiä ei haittaa se, että ötökät kiemurtelevat heidän ruuassaan. Miten saisin kämppikset lopettamaan ikkunan avaamisen, kun puhuminen ei tunnu toimivan?

3

895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siirrä kissan vessa omaan huoneeseen hyvä ihminen! Tottakai sinun pitää siivota yhteisiä tiloja, jos kerran kissasikin oleskelee siellä. Tiloja pitää aikaajoin siivota. Pöly kertyy ihan itsekseen, vaikkei oleskeltaisikaan.

    • Anonyymi

      Olikin vanha juttu.Olisin itse etsinyt uuden soluasunnon!

      • Anonyymi

        Vaikka olikin vanha juttu niin kyllä se siivoaminen kuuluu vuorollaan jokaiselle kimppakämpässä asuvalle. Jos ei halua siivota niin on paras muuttaa omaan kämppään ja ulkoistaa siivous jollekin toiselle. Kimppakämpässä jos ei vuorollaan siivoa niin ei ole mitään asiaa huoneensa ulkopuolelle siinä asunnossa ja vielä vähemmän sillä kissalla. Vessassa ja keittiössä kuitenkin käy niin siivous ilman ehtoja kuuluu kaikille asukkaille.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5050
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2289
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      2190
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      223
      2178
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      218
      1383
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1334
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      976
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      963
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      897
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      879
    Aihe