Miten selvittää ongelmat kämppäkaverien kanssa?

Anonyymi

Moi!
Asun kahden kämppäkaverin kanssa ja matkassa on ollut monia mutkia, mutta kerron nyt tässä kahdesta ajankohtaisemmasta. Ensiksikin sellainen asia, mistä en ole varma olenko oikeassa vai en: yhteistilojen siivoaminen. Kämppikseni haluavat minun siivoavan aina välillä yhteistilat, vaikka minä en edes käytä niitä. Pysyn suurimman osan ajasta omassa huoneessani tai menen ulos, ja jos keittiötä käytän niin pesen kyllä jälkeni. Onko teidän mielestä minun kuitenkin myös pestävä olohuoneen alkoholiläikillä värjätty lattia, kun en olohuoneessa vietä yhtään aikaa?
Toinen asia, olohuoneen ikkunan avaaminen, huolestuttaa enemmän. Olen ottanut asian puheeksi jo kahdesti kämppisten kanssa, ekaa kertaa laitoin viestiä ja toista kertaa sanoin kasvokkain, miksi haluaisin ikkunan pysyvän kiinni. Molemmilla kerroilla he vaikuttivat ok ikkunan sulkemisen kanssa, mutta avasivat sen taas myöhemmin kun en ollut paikalla. Vaikka en vietäkään aikaa olohuoneessa, jätän yöllä huoneeni oven auki että kissa pääsee vessaan. Pelkään, että se hyppää ikkunasta ulos, kun noita tapauksia on ollut ja kissa on aiemmin ollut ulkokissa. Asutaan niin korkealla, ettei selviäisi hypystä. Lisäksi ikkunasta tulee jatkuvasti sisään kärpäsiä, hyttysiä ja mitä lie muuta ötökkää, jotka minä joudun tappamaan koska ilmeisesti kämppiksiä ei haittaa se, että ötökät kiemurtelevat heidän ruuassaan. Miten saisin kämppikset lopettamaan ikkunan avaamisen, kun puhuminen ei tunnu toimivan?

3

1012

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siirrä kissan vessa omaan huoneeseen hyvä ihminen! Tottakai sinun pitää siivota yhteisiä tiloja, jos kerran kissasikin oleskelee siellä. Tiloja pitää aikaajoin siivota. Pöly kertyy ihan itsekseen, vaikkei oleskeltaisikaan.

    • Anonyymi

      Olikin vanha juttu.Olisin itse etsinyt uuden soluasunnon!

      • Anonyymi

        Vaikka olikin vanha juttu niin kyllä se siivoaminen kuuluu vuorollaan jokaiselle kimppakämpässä asuvalle. Jos ei halua siivota niin on paras muuttaa omaan kämppään ja ulkoistaa siivous jollekin toiselle. Kimppakämpässä jos ei vuorollaan siivoa niin ei ole mitään asiaa huoneensa ulkopuolelle siinä asunnossa ja vielä vähemmän sillä kissalla. Vessassa ja keittiössä kuitenkin käy niin siivous ilman ehtoja kuuluu kaikille asukkaille.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2488
    2. 80
      1077
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      79
      654
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      581
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe