Niin että odotellaanko met nyt vaan kaikessa rauhassa sitä, että metsäkanalinnut kuolevat laji lajinsa perään sukupuuttoon, ennenkuin metsästysajoista päättävät tahot havahtuvat siihen tosiasiaan, että linnut ovat tosiaankin sukupuuttokuoleman partaalla?
Onko päättäjillä dementia iskenyt nuppiin, kun ei muisteta, että noinhan tehtiin suden kohdalla 1973, kun olevinaan susi oli kuolemassa sukupuuttoon, että se rauhotettiin kertalinttuulla.
Komiteoissa löpistään, että tarttis tehrä jotain, mutta ei ne löperöpuheilla hommat lutviudu kondikseen. Tarttis tosiaankin ryhtyä tuumasta toimeen ja rauhottaa metsäkanalintujen metsästys muutamaksi vuodeksi, sekä sallia pahimpien tuholaisten, (kanahaukka, susi, pienpedot), metsästys samaan aikaan, että jokin roti hommaan löytyisi.
Ja kun asiassa päättäjätahot jotain päättävät, niin kaikenkarvaisten luonnonsuojelijain asiattomat mölyämiset on syytä jättää omaan arvoonsa ja pysyä faktoissa pelkästään.
Sukupuuttoonko?
4
123
Vastaukset
- Anonyymi
Mahtaa olla paras lintuvuosi kymmeniin vuosiin.
- Anonyymi
Jos nyt tosiaankin on paras lintuvuosi pitkään aikaan ja lintuja metsästetään yhä enenevässä määrin, niin mahtaakohan lintukanta tosiaankin vahvistua tulevina vuosina tuolla tyylillä?
- Anonyymi
Jos on paras lintuvuosi vuosiin, niin onko niitä lintuja heti pakko antaa metsästää kuiviin asti pidentämällä metsästysaikoja niin paljon kuin on pidennetty jossain lääneissä ja paikkakunnilla? Voi olla hyvinkin, että tämän vuoden jälkeen ei ole taas hyvää lintuvuotta vuosiin?
Anonyymi kirjoitti:
Jos on paras lintuvuosi vuosiin, niin onko niitä lintuja heti pakko antaa metsästää kuiviin asti pidentämällä metsästysaikoja niin paljon kuin on pidennetty jossain lääneissä ja paikkakunnilla? Voi olla hyvinkin, että tämän vuoden jälkeen ei ole taas hyvää lintuvuotta vuosiin?
Noinhan tuo näyttäisi, noin tilastollisesti olevan, että metsäkanalintukannat ovat joissakin maakunnissamme elpyneet huomionarvoisesti, koskapa metsästysaikoja on jatkettu edellisiin vuosiin verrattuna.
Mutta kestäneeköhän kanalintukannat tosiaankin jatketut metsästysajat jatkossa, se jää nähtäväksi..
Tunnettu tosiasiahan on, että turha se on rypistää enää sitten, kun paska on jo housussa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746304MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415368Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.604245NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734102Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja653870Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691157- 49931
- 248820
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?29797Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62791