Onko tietoa mitä on odotettavissa Raketin osalta 2020? Pitääkö pysyä Microssa vuosi vielä?
Huhut puhuu että tuplaviikonloppuja kun kilpailujärjestäjät ja myyjät saa paremmin keskitettyä (tehtyä tulosta). Päivän kisat jättäisi mahdollisuuksia osallistua alueen sarjoihin myös jos haluaa tai pystyy ajamaan paljon. Monakossa kai oli joku palaveri?
Tuplaviikonloput näyttäisivät olevan nuorimmille vaarallista ja vähemmän motivoivaa kun ei fysiikka pysy perässä, eivät vaan jaksa ja pahoja kolareita tulee sunnuntaina. Niitä 2-päiväsiä voi pitää vaikka sitten SM-tasolla mini60-luokassa tai isorunkosille.
Löytyykö mielipiteitä tai jopa tietoa?
Raket luokka tai cup 2020?
18
808
Vastaukset
- Anonyymi
Henkilökohtainen mielipiteeni on että jos ei tuon ikäinen kuski (Raket) jaksa ja motivoidu ajamaan ns. tuplakisoja, niin kunto on huono ja kiinnostus ei ole riittävä kuljettajalla lajiin . Meillä kuski ainakin tykkäsi todella paljon näistä ns. tuplakisoista ja fysiikka kesti hyvin (10v.), talvella tarvitsee kuskin tehdä muutakin kuin vain pelata pelikonsolilla. Tässä tapauksessa kannattaa ajella niitä ympäristössä olevia sarjoja ja jättää nämä Cupit/SJM -kisat niille jotka oikeasti haluavat ajaa kilpaa toisiaan vasten.
- Anonyymi
Varikkoelämä on monelle vanhemmalle tärkeämpi kuin itse lapsen harrastus.
- Anonyymi
Juuri näin taitaa olla....
- Anonyymi
Meillä hiihdetään kilpaa talvella eli kyse ei ole fysiikan puuttumisesta. Puhutaan kuitenkin pienistä lapsista tässä ja olisi tärkeää että havaitaan ajoissa mikä on liikaa ja mikä liian vähän. Jos aletaan 10v raakkaamaan lajista pois sen vuoksi että niitä ja heidän vanhempiaan ei kiinnosta olla la-su radalla ajamassa kilpaa niin ei tule uusia lajiin mukaan.
- Anonyymi
Siä radalla tarttee olla viimestään torstaina jos viikonloppuna on tupla kisa.
- Anonyymi
Juuri näin eli ajetaankin neljä päivää..... ei kaksi riitä.
- Anonyymi
Ei oikein motivoi ajella satoja kilometrejä kisapaikalle yhden kisapäivän vuoksi. Taas ilmeisesti joku jossain luulee että kilpailuihin tullaan vain max 50km ympyrän sisältä.
- Anonyymi
Ei niinkään vaan että mikä on riittävää. Ajetaanhan rallejakin vain yksipäiväisesti ja 6 osakilpailua riittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei niinkään vaan että mikä on riittävää. Ajetaanhan rallejakin vain yksipäiväisesti ja 6 osakilpailua riittää.
Ehkä tuossa rallia ajaessa on hieman enemmän minuutteja suorituksessa. Jokkiksessa taas osallistumismaksu on vain muutamia kymppejä joten ei kahden lähdön minimi käy niin kukkaron päälle.
- Anonyymi
paras olis, ku mentäis takas vanhaan hyvään systeemiin.
1 kaksi päiväinen kisa
lauantaina:
lämmittely
aika-ajo
erät 3 kpl
tai jos jaetaan neljään ryhmään niin sen mukaan
sunnuntaina
lämmittely
sekkari
1. finaali
2. finaali.
palkintojen jako ja kotiin
kisa hinta kyllä nousee, mutta......- Anonyymi
Lauantaina kotiin on kyllä paras
- Anonyymi
Samaa mieltä! Yhtään parempia kuskeja noista ei tule vaikka ahettais viikko putkeen kahden viikon välein. Loppuu vain ennemmin harrastus liian pitkillä kisoilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lauantaina kotiin on kyllä paras
Eihän kukaan pakota ajamaan kahden päivän kisassa lauantaina ja sunnuntaina.
Onhan tänäkin kesänä ollut vain toisena kisapäivänä ajavia. Oma valinta! - Anonyymi
Sitä vartenhan on harraste cupit, kerhokisat yms. Nämä ovat pääsääntöisesti juuri niitä yksipäiväisiä.
Sitten olisi se tuleva Raket Cup tai mikä se sitten tulee olemaankaan vähän vakavammin kilpaileville kuljettajille.
Henkilökohtaisesti kannatan tämän vuoden SJM mallia. 2 päiväiset kisat ja kumpikin päivä oma kilpailunsa. Tämä palvelee myös kaikkia pitkänmatkalaisia.
Jos on esim 10 kilpailua ei siitä tulisi kun 5 kilpailu viikonloppua.
- Anonyymi
kyllähän se on sama mitä joku tai jotkut päättävät... kisat(1 tai 2 päiväiset) satutetaan kuitenkin päällekkäin vaihtoehtoisten luokkien kuten X30 tai Rotax sarjan kanssa..
Eli yritetään kynsin hampain pitää kiinni niistä vähistä rahan tuojista, jotka ajavat Akk:n alaisia luokkia.., että ei kukaan vain lähtisi edes mitään muuta kokeilemaan.. - Anonyymi
Rotaxissa vaan on tällä hetkellä kaikkein parhaat moottoritarjoukset
- Anonyymi
Toivotaan että AKK:n ja Rotax sarjapyörittäjän yhteistyö sääntö- ja kalenterinteossa jatkuu myös ensivuonna. Ainoa järkevä setti on ajaa SM-sarjaa ja lisänä Rotaxia.
- Anonyymi
Niin ja Rotax on todella halvin harrasteluokka isommille, poislukien Raket 120. Ja eiköhän tuo X30 hehkutus ole kääntymässä itseään vastaan. Muunmuassa ne nettisivut ihan syvältä. X30 tarviiu todella jotain uudistuksia, muutoin harrastajat kärsii huonosta orkanisoinnista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2629386IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3176554Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?691554Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61371Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921195- 1091141
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut721003Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40842Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23736MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311728