Kehityskäytävähöpötys on nyttemmin laantunut? Eikö ollutkaan eväitä?
Kehityskäytävähöpötys
Anonyymi
2251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Pärce edellä puuhun konstit ei sitten siis toimineet. Elikkä ensin harrastukset (mm Tapahtumapuisto) sitten parkkipaikat ja nyt sitten jo asunnotkin. kaikki on toistaiseksi tyhjiä. Mikä meni vikaan vai menikö mikään? Kyllä ne helsinkiläiset muuttaa tääne kun merenpinta nousee tarpeeksi. Tähyämme yhdessä eiku yhtaikaa sekä merelle että tulevaisuuteen.
Tötterötukka sai vakipestin.
Sai niin mutta eiköös se kiivasluontoisena hölmönä kohta senkin munaa jotenkin jos wanhat merkit paikkansa pitää?
Menopaussi monelle todellisuutta.
Samoin vouti persiin takana. On itelläkin.
Mummulle vieras asetelma.
Puhut omasta puolestasi.
Nyt kun katselee autokauppaa mm espoossa ja lempäälässä voi vain manata hämeenlinnan huonoa onnea sen suhteen että SCC sattui juuri aikaan jolloin valittajille sattui oma puolue. Oman maan myrkyttäminen oli kallis pieti.
Meinaatko että ilman persuja Hämeenlinnassa olisi Euroopan suurin autokauppa?
Kuinkas Aulangon rantarutakon Luxus-huviloiden markkinointi pääkaupunkiseudun raharikkaille etenee? Nekin eurot eri muodoissaan tulisivat tällä hetkellä todella tarpeeseen todella velkaiseen Hämeenlinnaan
Luin jostain silloin kun Aurinkoinen Auto Keskus (suom. AAK) oli jo "varmistunut", että toiseksi suurin autoliike heti Hämeenlinnan jälkeen sijaitsi Istanbulissa - 7 miljoonan asukkaan talousalueella.
Tuntui, että nyt on nousemassa pystyyn jotain suurta.
Hyvinhän hälle kävi, eduskuntaan meni, toisin kuin sillä pitkätukkaisella Pienliikemiesraasulla, mikä Perttu sekin nyt oli, en muista sukunimeä mutta pakkomuutettiin taannoin johonkin Tervakosken suuntaan. Aika suhmuri oli sekin tyyppi.
Ihan näädän näköinenkin.
> Ihan näädän näköinenkin.
Molemmat laukku-iivanoita. Ihmettelen ettei kukaan mukamas ole huomannut aikaisemmin.
Samaa mieltä kaikki persut on laukku-iivanoita.
Töötterötukkakin junassa merkkilaukkuineen, uuden hillotolpan haussa?
Kasvukäytävästä tulikin sitten pelkkä reska, mikä sekin olisi purettava, kun muuttui mokaksi.
Kasvukäytävä kyllä kasvaa, mutta ainoastaan päätepisteistään (Hki&pks ja Tre).
Keskeltä (HML) kasvukäytävä vain ohenee ja pienenee.
Konsulttihöpötys, joka Hämeenlinnan kokoomus- ja demaritaustaisille päättäjille onnistuneesti syötettiin kasvukäytävän kasvutarinana, on tullut todistettua pelkäksi konsulttien höpötykseksi. Konsulttien selvitystyön maksoi kuitenkin Hlinna itse, joten nämä syömingit ja juomingit eivät menneet muiden piikkiin.
Kallein virhe tehtiin, kun otettiin konsulttien loihtiman kasvukäytävän "takuuvarma" kasvuvisio ohjaamaan kaupungin suunnittelua. Hämeenlinnan tulevaisuuden suunnittelun perusta loksahti kertaheitolla väärille raiteille. Näitä oppirahoja saamme me kaupunkilaiset maksella vielä pitkään.
Samaa mieltä.
Päättäjät uskoivat ja rakensivat parkkitaloja!
No - VR tekee mitä haluaa eikä varmasti usko junamatkustajien tykkäävän maksullisesta parkista.
Olisikohan päättäjien kannattanut konsulttien sijaan tehdä yhteistyötä VR:n ja naapurikuntien kanssa.
Toriparkki on kasvukäytävähypetyksen viimeinen kouristus.
Itse uskon vieläkin HHT-kasvukäytävän kaikki parantavaan vaikutukseen. Tämän nykyisen käytävän toisessa päässä oleva Hattula ja toisessa päässä oleva Turenki/Tervakoski ovat ihan varteenotettavia yhteistyökumppaneita kun neuvottelut yhteistyöstä vaan aloitettaisiin. Vai ovatko aikaisemmat Hämeenlinnan hönöt jo myrkyttäneet maan siihen pisteeseen, että H ja T eivät enää halua edes aloittaa minkäänlaisia neuvotteluja Hämeenlinnan kanssa.
Hattula ja Janakkala eivät usko Hämeenlinnaan.
Se kaavoittaa mieletöntä asuntokapasiteettia ja puolityhjiä parkkitaloja.
Naapurit pysyttelevät viisaasti irti Hönölinnan höttöhankkeista.
Totta mitä kirjoitit. Hattula ja Janakkala eivät halua näivettyä Näivelinnan tapaan vaan pitävät viisaasti selvää hajurakoa kovassa velkakurimuksessa olevaan kaupunkiin.