On Tallinna kengät halvempia, kuin Suomessa ?
Halvat kengät
20
445
Vastaukset
- Anonyymi
Tallinnassa kengät on noin puolet kalliinpia, kuin Suomessa
- Anonyymi
Aloittaja kirjoittaa: On Tallinna kengät halvempia, kuin Suomessa?
Suomen kielen taitoa on mutta ei vielä niin paljon että tulisi ymmärrettävää tekstiä. Harjoittele lisää ja kirjoita vuoden päästä uudestaan, silloin joku saattaisi ymmärtää mitä tarkoitat. Vihje: aloita sanalla ONKO.- Anonyymi
Oikein: Ovatko kengät ...
Hoono suomi: Onko kengät ... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikein: Ovatko kengät ...
Hoono suomi: Onko kengät ...Oikein: ...halvempia kuin Suomessa
Väärin: ...halvempia, kuin Suomessa - Anonyymi
No niin, ovatko ne halvempia kuin Suomessa? Kengät siis. Opettajat hyvät, eipä tullut vastausta aloittajan kysymykseen.
- Anonyymi
Ei opettajat ole tainneet käydä Tallinnassa, mutta ei siellä ole halpoja kenkiä..
- Anonyymi
Kengät ovat paljon halvempia Tallinnassa kuin Suomessa jos vertaa samanlaisia kenkiä toisiinsa. Olisi outoa jos näin ei olisi.
- Anonyymi
Tallinnassa kengät ovat halvempia tai kalliimpia kuin Suomessa riippuen valmistajasta sekä kengän merkistä ja mallista. Kaikki Tallinnasta ostamani kengät ovat olleet edullisempia kuin vastaavat Suomessa. Varsinkin Keskustorilla voi tehdä todellisia löytöjä. Sieltä löytää aitoja tekonahkaisia kiinalaisia ja korealaisia kenkiä. Eivät siis ole feikkeja. Harvoin suuren kysynnän vuoksi löytää ajattomia venäläisiä kenkämalleja.
- Anonyymi
Tallinnassa on vähintään samanhintaista jos katsotaan samaa tavaraa.
- Anonyymi
Ainakin 'se' tavara on Tallinnassa aivan toista, laadukkaampaa tasoa. Ihraa ei ole niin kuin Suomessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin 'se' tavara on Tallinnassa aivan toista, laadukkaampaa tasoa. Ihraa ei ole niin kuin Suomessa.
Mukana myös sillin haju. Samalla hinnalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mukana myös sillin haju. Samalla hinnalla.
Suomessa on, Viro on siinäkin asiassa paljon kehittyneempi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa on, Viro on siinäkin asiassa paljon kehittyneempi.
Virosta löytyy vielä kunnon perhetyttöjä ilman mitään taka-ajatuksia ja hyötymistarkoituksia. Aito rakkaus on kaunis asia.
- Anonyymi
Ostin Tallinasta huippukengät, hajosivat jo laivamatkassa, valitin ei takuuta, olkaa varovaisia Viron laadun kanssa.
- Anonyymi
halpa on viron kielessä huono.
- Anonyymi
eikä oo. Huono on suomen kieltä. Huono on viroksi halb. Halpa on viroksi odav.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eikä oo. Huono on suomen kieltä. Huono on viroksi halb. Halpa on viroksi odav.
Näin on. Kielet ovat erilaisia, häät on viroksi pulmad. Suomessa pulmat tulevat vasta myöhemmin.
- Anonyymi
Jos kysyy: osaatteko englantia niin kai se kysytään englanniksi. Jos kuulija ei ymmärrä kysymystä niin asia on sillä selvä.
Jos menee kiinaan niin ei tarvitse opetella kiinaksi: osaatteko suomea. - Anonyymi
Ei halpa vaan halb.
- Anonyymi
Olen ostanut monta kertaa kenkiä Tallinnasta. Virukeskuksen alakerrassa bussiaseman vieressä on myymälä jossa niitä on eikä maksa paljon. Taidan olla ainoa kirjoittaja tässäkin ketjussa jolla on tietoa asiasta. Monenlaista örveltäjää on aina liikkeellä mutta ei mitään tietoa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3248968Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835528Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3225005SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703470Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32922Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal532305Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42282Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72198- 1132166
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402073