Outi McDonaldsin ajojahti jatkuu ja tulee kaupungille kalliiksi, kuka vastaa?

Anonyymi

Lukiessa Kaupunginhallituksen seuraavan kokouksen 2.9.2019 esityslistaa herää kysymys, onko kaikki muumit laaksossa? Outi McDonaldsin ajojahti näyttää jatkuvan. Hintalappu lienee tällä hetkellä luokkaa puoli miljoonaa euroa. Kuka vastaa?

Ensiksikin Elisabeth Kajander on halunnut lomauttaa McDonaldsin. Kaunainen päätös, joka kannattaa viedä ihan oikeuslaitokseen asti.

Toinen asiakohta on herra Kavanderin kunnallisvalitus Helsingin hallinto-oikeuteen, jossa vaaditaan, ettei McDonaldsille makseta jo maksettavaksi päätettyä palkkasaatavaa. Tämän asian suhteen Kavander on jo ainakin kolmannen kerran matkassa. Onko tämä aikanaan Kavanderin puoluetoverin Putten ja Elisabeth Kajanderin aloittaman ajojahdin jatkumoa? Onko herra Kavander luvannut ajaa Putten asiaa loppuun asti? Mihin loppuun? Joka tapauksessa ainakin kaksi kertaa on sanottu Kavanderille ei.

Nyt hallitus olisi pyörtämässä kesän kynnyksellä tekemäänsä selvää ja hyvää päätöstä siitä, että saatavat maksetaan. Mitä v....a!!! Onko esittelijä saanut auringonpistoksen? Vai uhkaillaanko ja pakotetaanko hänet tähän esitykseen? Jos asia viedään oikeuteen, niin lopputulos on päivänselvä: McDonaldsille pitää maksaa. Sen sanoo jo järkikin: Hangon kaupunki on estänyt häntä tulemasta töihin ja työsuhde on ollut voimassa. Silloin pitää maksaa palkka.

Maccarin lomautus on hullu ajatus. Kysymys on jo työpaikkakiusaamisesta ja työsuojelullinen kysymys. Kiusaamisesta voi saada rangaistuksen. Onko Elisabethin esimies hoitanut valvontavastuunsa tässä asiassa?

Hurlumhei jatkuu kaupungissa niin kauan kun johto sen sallii tai jopa ylläpitää sitä. Hurlumheita on Tehtaanniemi - monta miljoonaa, McDonaldsin tapaus puoli miljoonaa, alikäytäväprojekti neljä miljoonaa,... ei voi kun ihmetellä rahan tuhlausta!!!

Onko kaupungin ylin johto enää ajantasalla? Eikö olisi jo aika...

12

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lopettakaa ajojahti!!! Outin saatavat maksuun ja pulinat pois.

    • Anonyymi

      Että kehtaakin vaatia tekemättömästä työstä palkkaa! Uskomattoman härskiä ja lisää tulee niskaan. Nyt muka työnantajalla ei olisi oikeutta lomautuksen toimeenpanoon. Kajanderia pyritään mustamaalaamaan vaikka tämä on vain parhaalla mahdollisella tavalla yrittänyt edistää palkanmaksajansa etua.

      Voi aikoja, voi tapoja.

      • Anonyymi

        Höpö höpö.


      • Anonyymi

        Jos työnantaja estää laittomasti työtekijää tulemasta töihin, niin palkka pitää maksaa.


    • Anonyymi

      Palkkasaatavien korko juoksee, eikä se ole negatiivinen vaan kaksinumeroinen! Kavanderin jääräpäisyys selvän asian edessä tulee kalliiksi. Viimeinen säkeistö?

    • Anonyymi

      Hallitus päätti lomauttaa Maccarin. Voi tulla kalliiksi. Perusturvan organisaatio ei ole lainvoimainen. Vanha organisaatio on voimassa. Elisabethin kuviot ovat vähintään oudot.

      Palkkasaatavat menevät maksuun. Hyvä. Jorma Nousiainen ei uskaltanut äänestää Kavanderia vastaan eikä puolesta. Minkälainen on mielipiteetön mies? Turha.

      • Anonyymi

        Se oli sellainen pakotettu päätös, ryhmäpäätös.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se oli sellainen pakotettu päätös, ryhmäpäätös.

        Jormalla oli samanlainen äänestämättä jättäminen kuin sillä rkp:n miehellä, joka oli jäähallin puolesta, mutta kun ryhmä äänesti vastaan, niin hän jätti äänestämästä. Ei uskaltanut puoltaa. Tuon puuttuneen yhden äänen takia jäi jäähalli rakentamatta Hankoon. Ilmeisesti ruotsinkieliset eivät pidä luistelemisesta ja jääkiekosta? Eivät katso sen olevan tarpeellista ruotsinkieliselle nuorisolle.

        Pitäisi uskaltaa!

        Onneksi Outi saa rahansa vaikka Jorma empi.


    • Anonyymi

      Jorma on jormaton mies.

    • Anonyymi

      Onko palkkasaatavat jo maksettu!!!???

    • Anonyymi

      Tekemättömästä työstä 400 000 euron korvaukset. Me veronmaksajat maksumiehinä. Voi tätä hulluuden aikaa.

      • Anonyymi

        Sitä se demareiden käynnistämä ajojahti teettää. Hangon asiat kuralla, roiskintaa ja valtion talous menossa huonompaan suuntaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5691
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      49
      2945
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2615
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2291
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2053
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1982
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1706
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1305
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1177
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      260
      1130
    Aihe