Se on Oulujärven tuho loppuu kalastus
Jos tulee sellutehdasta
22
178
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän sitä kukaan täysjärkinen enää söisikään.
- Anonyymi
Olkaa huoletta. Paltamon sellutehdas ei pilaa oulujärveä, haaveita, haaveita vaan.
- Anonyymi
Ei todellakaan tehdasta tule,nukkukaa yönne rauhassa.
- Anonyymi
Joutaisikkin ei täällä oo Paltamossa muutenkaan mitään järkeä oo päättäjiä myöten etenkin kunnanhallinnossa.
- Anonyymi
Hakija antanut vääriä tietoja ja nyt ympäristölupa käsitellään uusiksi. Päästöt ilmaan ovat todella korkeat. Jätevedet jäävät pyörimään Paltamon rannoille. Päästöt, ravinteet, kiintoaine, ja sulfaatti ( kaksinkertainen Kuopioon nähden) sekä valtava lämpökuorma rehevöittävät vesistöä ja niiden yhteisvaikutus on suuri. Kasvihuonepäästöt lisääntyvät 20 % , koska tehdas käyttää myös fossiilienergiaa. Yli 650 ajoneuvoa, joista puolet raskasta liikennettä. Myrkkykuljetuksien riskit. Suurimmat päästöt tulevat kuitenkin metsätaloudesta.
- Anonyymi
Kuulostaa kalonialismilta. Kalahan on sosiaalinen elukka.
- Anonyymi
Kalat ei näköjään samanlaisen suojelun piirissä kuin sudet. Jos tulee katovuodet, niin susiahan voi syödä, mutta kuka söisi kaloja joita ei ole.
- Anonyymi
KaiCell jäi Suutariksi, nyt pitäisi pomminpurkajat saada kiireesti töihin.
- Anonyymi
Kuopion sellutehdas jäi myös Suutariksi.
YLY 19.12.2019
Suomen suurin vientisatama HaminaKotka Satama Oy menettää isot sellukuljetukset, koska Kuopioon suunniteltu valtava uusi sellutehdas ei saa rakennuslupaa Sorsasaloon.
Päätös merkitsee Finnpulpin sellutehdashankkeen kariutumista. Korkein hallinto-oikeus perustelee päätöstään muun ohessa Kallaveden ekologisella tilalla.
----,------
Kallavesi näyttää pelastuvan. Miten käy Oulujärven?
Ostaako Finnpulp KaiCellin ja rupeaa hakemaan lupia maan suurimmalle sellutehtaalle Oulujärven rannalle?
Kainuussahan kaivos- ja sellutehdaslupien saannit eivät ole olleet ongelmallisia, lupahakemuksissa pitää olla vain riittävän monesti mainittuna etuliite BIO.
- Anonyymi
Miten mahtaa Suutarin tehtaan käydä? Toivottavasti oikeus tässäkin voittaisi. Onnea Kuopiolle !
- Anonyymi
Kallaveden rannalla on niin paljon herrojen kesäpaikkoja, että eivät antaneet mökkijärvensä saastua, vaan pystyivät estämään.
AVI ot ei näköjään tunne EU lainsäädäntöä, täytyy mennä hallinto-oikeuteen, ennen kuin pykäliä alkaa löytyä.- Anonyymi
Tommonen tehdas haisee 200km päähän
Sopivalla säällä
Iskander ohjuksilla pitäis tuhota saatana kaikki
Perkeleen sellupaskatehtaat
- Anonyymi
Mahtaako se vapaakauppasopimus olla syypää tähänkin tehtaaseen. Työkiertoa jatkettava tehtaan tultuakin ja kunnanjohtaja kaikista myrkyttävimpään hommaan.
- Anonyymi
Kiinalainen CAMC rahoitti BIOsellutehtaan Valkovenäjälle.
Kemijärvi neuvotellut jo vuosia samaisen firman kanssa BIOsellutehtaan rahoituksesta.
KaiCellin tiedetään myös neuvotelleen CAMCin edustajien kanssa BIOsellutehtaan saamiseksi Paltamoon.
Uutisia Valkovenäjän (Svetlahorsk/Svetlogorsk) BIOsellutehtaan hajuhaitoista, jätevesiprobleemoista yms.:
https://belarusdigest.com/story/belarusian-industrial-enterprises-authorities-invest-citizens-protest/
(kuinkahan pian sensuuri iskee?) - Anonyymi
Rahoittajaa etsitään Euroopasta. Kiinalaiset ei antaneetkaan rahaa.
- Anonyymi
Kauhistus sentään joutuuko paltamo ny ite rakentaa villapaita sellutehtaansa
rahoittajat karanneet venäjälle- Anonyymi
Paltamo on joka asiassa väliinpuoaja. Ei tuulivoimaa, ei kaivoksia ei sellua, eikä muutakaan. Ainut mikä toteutuu, väki vähenee.
- Anonyymi
Olisiko kuitenkin voittaja tulevaisuudessa, jos ymmärtäisi olla kaukaa viisas ja säilyttäisi luonnon ja vedet puhtaana. Voisi markkinoida maailman puhtaimpana paikkakuntana.
- Anonyymi
Onhan se hyvä säästää puhdas alue tulevaan Kajaanin esikaupunkiin.
- Anonyymi
Ei tule tehtaita Paltamoon, ole huoleti
- Anonyymi
Pakko tulla, on siihen sen verran osakkeita tullut ihmisillä ostettua. Mutta eihän täällä isot teolliset yritykset pärjää kuin vasta ensimmäisen konkurssin jälkeen. Kohta menee Sotkamo Silverikin konkkaan kun osakehinta vain painuu alemmas. Ei ole kohta kuin persaukiset kunnat jotka työllistää. Mutta luu se jää kouraan lopussa kunnillakin. Kun rahaa ei ole yksinkertaisesti tuottaa palveluita ja maksaa palkkoja.
- Anonyymi
Kukin tulkoon toimeen omillaan. Paltamon ja Oulujärven saastuttaminen on rahanahneiden juppien hullu idea. Maapallolla loppuvan makean veden suojeleminen pitäisi olla jokaiselle tärkeintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p957287Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576368Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583713Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293449Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1921941Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171648- 601383
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181376Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11280Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11257