Dubain keskustan kahvilat

Anonyymi

Onko Dubaissa kahviloita joista saa ostettua aamupalaa? Siis isompaa kokonaisuutta kuin kahvi pulla. Miten on helpointa kulkea omatoimisesti Dubaista Abu Dhabiin?

9

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitähän aluetta mahdat tarkoittaa Dubain keskustalla? Jokaisessa ostoskeskuksessa on lukematon määrä kahviloita ja niissä mahtavat tarjonnat. Myös kadunvarsilta joillakin alueilla löytyy kahviloita, mutta kaikki ne ei ole ehkä sitä mitä haluat.
      Dubaista Abu Dhabiin joko taxilla tai bussilla, busseja kulkee usein ja on edullista.

    • Anonyymi

      Riippuu tosiaan alueesta, kannattaa vähän selvittää etukäteen. Google mapsien kartasta löytyy apua. Hakukenttään vaikka breakfast dubai. Turistikeskittymissä ja malleissa ja esmes Marinassa, niitä on useita. Abu Dhabiin pääsee kätevästi bussilla Al Ghubaiban bussiasemalta. Ellen väärin muista, myös Ibn Battuta mallin läheltä pääsee myös kyytiin.

    • Anonyymi

      Kiitos tiedosta! Hotelli on 1km päässä Burj Khalifasta joten ihan keskustassa. Aamiainen maksaa maltaita hotellissa niin ajattelin jos jokin kahvilaketju myy aamupalaa. Täytyypä googlettaa! Ostoskeskuksessa menee kyllä tovi aikaa ennenkuin pääsee aamiaiselle. Onkohan mahdollista ostaa lounasta hotellista jossa ei ole majoittuneena? Tai ostaa aamupala viereisestä hotellista...hmmm...

      • Anonyymi

        Öhöm, BK ei todellakaan ole "ihan keskustassa". Jos Deiraa voi sanoa keskustaksi, sinne on matkaa yli 10 km. No joka tapauksessa Burj Khalifan ja Dubai Mallin ympäristössä on kahviloita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Öhöm, BK ei todellakaan ole "ihan keskustassa". Jos Deiraa voi sanoa keskustaksi, sinne on matkaa yli 10 km. No joka tapauksessa Burj Khalifan ja Dubai Mallin ympäristössä on kahviloita.

        Vai olisko kuitenkin BurDubai se keskusta?


    • Anonyymi

      Laita googleen hotellisi ja etsi sen läheltä kahvilat. Sheikh Zayed tien molemmin puolin pilvin pimein hotelleja sekä kahviloita, joista saa aamiaista. McDonals myy myös aamiaista. City Walk on myös kiva alue, sekä ulkona että sisätiloissa kahviloita mm. Harpers Bazaar ja paljon kaikkea muutakin nähtävää.

      • Anonyymi

        Aloittaja matkustaa Abuun majoittuen hotellissa jonka aamupalan hinta pistää nikottelemaan, niin Mäkkäri on ok, siellä voi myös lounastaa ja illallistaa.
        Nazihan sieltä juuri myös palasi ja lähti Pattayan palstalle novellejaan kirjoittelemaan, hän varmaankin voisi valaista aiheessa.


    • Anonyymi

      Emiraateissa kannattaa yleensä ostaa hotellin aamupala samalla kun varaa hotellin.

      Näin aamupalan hinta on paljon halvempi kuin erikseen ostettuna. Erikseen jopa 30 eurosta ylöspäin. jota ei viitsi maksaa. Esim oma hotelliini pyytää noin 35e aamupalasta, kun alle sillä sain varauksen yhteydessä puolihoidon.

    • Anonyymi

      Myös kaikissa hotelleissa on mahdollisuus käydä aamiasella, lounaalla ja päivällisellä, vaikka ei ao hotellissa asuisikaan.
      Kannattaisioö ostaa Dubai Entertainer 20xx-sovellus jossa on alennuskuponkeja eri ruokapaikkoihin tyyliin 2 ateriaa yhden hinnalla? Yleensä kahviloissa ja ravintoloissa on saatavilla free wifi, joten Entertainer toimii, vaikka ei ostaisi paikallista SIM -korttia.
      Saako muuten nykylään ilmaisen SIM -kortin lentokentältä turistina maahan tullessa? Luin tästä kesällä mutta en ole sen koommin asiasta kuullut.
      Dubai Entertainerissa on myös näitä kaksi yhden hinnalla alekuponkeja useisiin nähtävyyksiin, vesipuistoihin ja retkipalveluihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      147
      3252
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2995
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1966
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      78
      1592
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1437
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      1014
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      978
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      12
      913
    Aihe