Virtanen tunnettiin viihdealan moniosaajana: hän sanoitti, ohjasi ja käsikirjoitti. Suuren suomalaisyleisön mieliin Virtanen on jäänyt juontamastaan Levyraadista.
Jukka Virtanen, 86, on kuollut
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvä että tiedotit asian, muuallahan siitä ei tiedoteta...
Kevyet mullat älykkäälle ja taitavasti suomenkieltä taivutelleelle mestarille. Hän kuului suomalaisten tylsää elämää piristäneiden henkilöiden eliittiin.
Ehdottomasti eräs kulttuuri vaikuttaja.
Upea jämsänkoskelainen monen alan taitaja, joka ei koskaan yrittänyt olla "hienompi" , vaan piti yllä syntyperäänsä: " olen jämsänkoskelainen" sanoi hän. Kunnioitan muistoansa.
Virtanen on siitä ihmeellinen hahmo, että hän on ollut kaikkien kanssa hyvissä välilöissä.
Virtasen omissa muistelmissa hän käy läpi hyvin laajan kirjon tapahtumia eri vuosikymmeniltä kulttuuriväen keskellä, eikä Jukalla ollut pahaa sanottavana kuin Panu Rajalasta.
Tämäkin keskustelu on jo edennyt keskivertoa pidemmälle ilman jämsäläista ilman pilaajaa.
Ihmettelen ettei ville virtanen ei ole kommentoinut? Oliko edes sukua? Mutta kuiteskin hienotaiteilija.