Kysymys mini dv kasetista

Minulla on vanha mini dv kamera ja kuvattuja kasetteja. Kameran piuhat ei sovi nykyiseen tietokoneeseeni jossa usb paikat. Kysymys: sopiiko nämä kasetit uudempaan kameraan jos ostaisin sellaisen ja onko uudemmissa sitten mahdollisuus kytkeä kamera usb:n kautta tietokoneeseen? Saisinko näin videot koneelle vai onko yämä ihan toiveajattelua. Ikuisesti kiitollinen jos joku asiasta tietävä neuvoisi minua tässä.
6520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

MiniDV signaalin saa siirrettyä digitaalisesti vain FireWire-kaapelilla. Tuo videokaappari on analogiselle signaalille, eli laatu heikkenee mikäli kamera ulostaa myös analogista signaalia ja se digitoidaan moisella härpäkkeellä uudelleen.

Jos ei ole käytössä FireWire liitäntäistä tietokonetta, niin pitää kääntyä kaupallisten firmojen puoleen. Tai ehkä tuttavilta löytyy. Tietokoneen päässä liitäntä voi olla mallia 400, 800 tai Applen viimeinen Thunderbolt, kamerassa on aina vanha 400. Piuhoja löytyy näihin kaikkiin yhdistelmiin.

Tietokoneessa pitää myös olla videoeditointiohjelmisto, joka osaa imeä MiniDV-signaalia.

Äänestä
  • Vielä lisäys: ei ole olemassa uudempia MiniDV-kameroita, koska muistikorttikamerat ovat hävittäneet kasettivehkeet markkinoilta jo 10 vuotta sitten. Ja vaikka olisikin, on FireWire MiniDV:n ainoa siirtokeino.

    Äänestä

Kun päättyy tää muisto vain jää. Eli kun tallennustekniikka vanhenee niin joutaa tallenteetkin poltettavaksi.

Äänestä
  • pitää digitoida ne ajoissa, kun sopivia vehkeitä vielä on. Olla hereillä, eikä nukkua.

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    pitää digitoida ne ajoissa, kun sopivia vehkeitä vielä on. Olla hereillä, eikä nukkua.

    MiniDV signaalia ei tarvitse digitoida, se on nauhalla numeerisessa muodossa. Mini Digital Video... Se vain pitää saada sieltä siirrettyä kovalevylle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Minulla on vanha mini dv kamera ja kuvattuja kasetteja. Kameran piuhat ei sovi nykyiseen tietokoneeseeni jossa usb paikat. Kysymys: sopiiko nämä kasetit uudempaan kameraan jos ostaisin sellaisen ja onko uudemmissa sitten mahdollisuus kytkeä kamera usb:n kautta tietokoneeseen? Saisinko näin videot koneelle vai onko yämä ihan toiveajattelua. Ikuisesti kiitollinen jos joku asiasta tietävä neuvoisi minua tässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu