Hirsitaloomme tulee ulkoseinät lehtikuusesta. Sisäseinät tahtoisimme jättää hirrelle.
Miten kannattaa toimia?
Hirsiseinän lisäeristys ilman höyrynsulkua
5
379
Vastaukset
- Anonyymi
Googlella jo tietäisit
- Anonyymi
Eihän tuohon höyrynsulkua tule. Tuulensuoja ulkovillojen päälle.
- Anonyymi
höyrynsulku->villa->seinä. siinä se on.
jos liimahirsi niin 2 muovia voi tietää ongelmia- Anonyymi
^ siinähän se on PÄVI suunniteltu rakenne. Periaatteessa OK, mutta käytännössä sisäpuolisen eristyksen höyrysulusta on vaikeaa tehdä tiivistä. Lisäksi haluttiin, että sisäseinät ovat hirttä. Ei jatkoon.
Joten eristys ulkopuolelle. Siinä tarvitaan höyrysulku, mutta kas kummaa, massiivipuussa on ao. ominaisuus sisäänrakennettuna! Siis puu jarruttelee vesihöyryn kulkua... Vrt samahan se on mm. betonisandwich -seinärakenteessa, ei siihenkään mitään erillistä höyrysulkua laiteta, vaan betoni jarruttelee vesihöyryn kulkua lävitseen riittävästi, vaikkei absoluuttisen vesi/höyrytiivistä olekaan.
Huom. massiivipuu. Se toimii. Ohut lauta tai vaneri ei niinkään. Panukailottajien uskomusten mukaan puruseinä toimii, mutta todellisuudessa ei. Siinä on oikein vimpan päälle perseelleen tehtynä vesihöyryä läpäisevä pinkopahvi sisällä ja ulkopinnassa kosteutta keräävä vinolaudoitus ulkoverhous ilman tuuletusrakoa (=suurin vesihöyryn vastus). Olemattoman lämmöneristyksen vuoksi lämpöä on karannut reilusti harakoille = seinä on lämmin ulkopintaa myöten ohut rakenne kerkiää myös kuivumaan nopeasti. Vaan rakennepaksuutta kasvatettaessa tai sisäpuolisen lisäeristyksen kanssa nämä eivät toimi... .mutta sehän ei kailottajien mielestä ole rakenteen vika, vaan johtuu väärin tehdystä remontista ja ongelmat ratkeaa pinkopahvilla!
> jos liimahirsi niin 2 muovia voi tietää ongelmia
^ Panukailottaja opetuslapsi tuomassa tyhmyyttään julki.
- Anonyymi
Mitenkäs pelkkä tuulensuojalevy, ilmarako ja verhous? Kun teollinen hirsiseinä on jo valmiiksi lähellä minimivaatimuksia, niin eikö tuollainen levy riittäisi. Tuo kuitenkin lukujen perusteella näyttäisi eristävän jonkin verran.
"ISOVER Facade on kosteusteknisesti vaativiin olosuhteisiin kehitetty tuulensuojapinnoitettu lämmöneristelevy. Tuotteen tuulensuojapinnoite on hyvin vesihöyryä läpäisevä, mutta ei päästä sadevettä tai tuulta tunkeutumaan rakenteeseen. ISOVER Facade on palamaton lämmöneriste, jolla on paras lämmöneristävyys markkinoilla olevista tuulensuojaeristeitä
(lambda 0,031 W/mK).
ISOVER Facade on epäorgaanisesta materiaalista valmistettu tuote, joka ei ole otollinen kasvualusta erilaisille mikrobeille (kuten homesienet). Tuote ei varastoi kosteutta (ei ole hygroskooppinen), vaan päästää kosteuden kulkeutumaan rakenteesta ulos. ISOVER Facade-tuotteella on rakennusmateriaalien päästöluokitus M1."
https://www.isover.fi/tuotteet/isover-facade
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4405372Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1282214- 1461780
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko801515Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass181458Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise191404Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔821315- 711237
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701188- 381130