kuinka tarkkoja noin yleisesti lentoyhtiöt on käsimatkatavan mitoista? jos esim sallitut mitat on 55cm x 45cm x 20cm ja laukku onkin esim 5cm pidempi kuin sallittu niin ei kai ne ala mittailemaan muutaman sentin takia? sen tiedän että välillä ne voi punnita ne mutta entäs toi mittojen tarkistus?
Vastaukset 25
Eivät ole kertaakaan puuttuneet minun tapauksessa. Sanomista tulee jos sulla on sen lisäksi joku iso reppu ym mukana. 2. kassin ym pitää mennä jalkatilaan etumatkustajan penkin alle.
- Anonyymi
Prahassa oli samanlainen härveli (vähän isompi) kuin millä Posti mittailee kirjeitten sopivuutta standardilaatikkoon. Olen nähnyt liian isojen pakaasien siirtyvän ruumaan, ja silloinkin on ollut senteistä kiinni!
- Anonyymi
Monilla lentoasemilla on tämä kehikko johon käsimatkatavaran pitää mahtua.
- Anonyymi
missä kohtaa se kehikko sitten on, lähtöselvityksessä vai lähtöportilla?
- Anonyymi
Tietysti siinä missä katsotaan matkustajan asiat. Lähtöportilla tarkistuksesta ei ole mitään hyötyä.
- Anonyymi
1. Miksi menisin lähtöselvitystiskille esittelemään käsimatkatavaraani?
2. Vuoden aikana olen lentänyt kymmeniä kertoja ja kertaakaan ei ole mitattu käsimatkatavaraa.
3. Lähtöportilla on muutaman kerran yleisesti tarjottu mahdollisuutta antaa isoja käsimatkatavaroita ruumaan, kun kone on ollut täynnä.
4. Mielestäni on kuitenkin kohteliasta pitää käsimatkatavrat kohtuu pieninä, ei se nyt niin kovin iso vaiva ole odottaa niitä hihnalta ja säästyypähän raahaamiselta.- Anonyymi
Moni ei halua maksaa ruumaan menevistä laukuista. En ole koskaan nähnyt että käsimatkatavaroita mitataan, sitä varten on kehikko johon kantamuksen pitää mahtua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moni ei halua maksaa ruumaan menevistä laukuista. En ole koskaan nähnyt että käsimatkatavaroita mitataan, sitä varten on kehikko johon kantamuksen pitää mahtua.
Olen nähnyt usein, kun lähtöportilla tarkistetaan laukkuja sovituskehikon avulla.
Tätä harjoittavat halpalentoyhtiöt, esim, Ryanair - Anonyymi
No esim. Prahassa sä et päässyt sinne lähtevälle puolelle kuin sen lähtöselvityksen valvovan silmän alta. Ja ne mittas noi käsitavarat samantein, jos näyttivät liian isoilta!
- Anonyymi
Jos max laukun korkeus on 55 cm, ei esim 60 cm korkea mahdu yläpuolella olevaan säilytystilaa oikeinpäin, vaan täytyy laittaa niin että se vie kahden laukun tilan. Siksi olisi fiksua käyttää oikean kokoista laukkua.
Ei voi olla rahasta kiinni. Lentolaukun saa muutamalla kympillä. - Anonyymi
Finnair näyttää joskus ottavan selvästi isoja käsimatkatavaroita ruumaan,, mutta omien kokemusten perusteella tämä on tosi harvinaista.
- Anonyymi
Saattaa olla näin Finnairilla. Se on vain yksi pienehkö lentoyhtiö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa olla näin Finnairilla. Se on vain yksi pienehkö lentoyhtiö.
Lähes joka kerta kun olen lentänyt Finnairilla, on kuulutettu että pyydämme tuomaan isot matkatavarat ruumaan toimitettavaksi.
Joissain paikoissa myös punnitaan käsimatkatavaran paino. - Anonyymi
Kuuluttavat usein kyllä, mutta ei se tuossa vaiheessa mitenkään pakollista ole. Finnairilla en ole vuosiin nähnyt käsimatkatavaran punnitsemista.
- Anonyymi
Esim Bkk kentällä, Finnairin lähtöselvitys punnitsee kaikki laukut. Myös käsimatkatavarat, ja kirjaavat painot johonkin järjestelmään.
Kannattaisi joskus sinunkin matkustaa tallinnaa kauemmaksi.
- Anonyymi
Mikä pakko niitä käsimatkatavaroita on mennä esittelemään sinne lähtöselvitystiskille Bangkokissa.
- Anonyymi
Tällainen minä-minä ihminen tappoi alkuviikosta seitsemänkymppisen motoristin Ilmajoella.
- Anonyymi
Kun tekee lähtöselvityksen tiskillä, on yleensä eli aina käsimatkatavarat mukana. Reissussa kun ei aina ole nettiyhteyttä ja tulostinta käytettävissä on toimittava näin.
- Anonyymi
Joo, yhden tällaisen olen nähnyt. Jätti käsitavarat vartioimatta halliin ja meni selvittämään isompaa laukkua. Kenttäpoliisit bongas aika nopeesti tuon laukun ja jäivät odottamaan omistajaa. Omistaja lähti poliisien mukaan, ja tais lähteä se selvitetty ruumalaukkukin :)
- Anonyymi
Jokunen vuosi sitten matkalla Hel-Cph , Seutulassa turvatarkastuksessa poistivat minulta pari pakettia Koskenlaskijaa käsimatkatavaroista ,- Varmaan ottivat tarkastajat omikseen ja nauroivat :( Sairasta meininkiä lentoasemilla jos ei erota juustoa räjähteistä !
- Anonyymi
Tuotteet joita voi levittää (esim. siis sulatejuusto) kuuluvat ohjeen mukaan kiellettyihin käsimatkatavaroissa)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuotteet joita voi levittää (esim. siis sulatejuusto) kuuluvat ohjeen mukaan kiellettyihin käsimatkatavaroissa)
Jaa, mutta Aidsia sun muut sairaudet saa levittää vapaasti :(
- Anonyymi
Joo, ja näköjään jos lähettää takaisin kotimaahansa kuolemaan, saa tuomion EIT:ssä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, ja näköjään jos lähettää takaisin kotimaahansa kuolemaan, saa tuomion EIT:ssä!
Persut vääntävät käsimatkatavaran koostakin maahanmuuttokeskustelun.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞421221Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S651008- 36904
- 109859
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125836- 38733
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77642- 51626
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66611- 42609
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.31596Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2552Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee27543Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev120511- 49508
- 94496
- 60474
- 42452
- 45446
- 35417