Tämä kysymys voi vähän kuulostaa tyhmältä, mutta en ole aikoihin ollut matkoilla ja ei ole mitään hajuakaan asiasta kuinka aikataulut pitää ja kauanko saa odottaa laukkuja Helsingin päässä? Kysyn tätä koska olen varaamassa bussikuljetusta sisäsuomeen. Jos lento on illalla klo 21.00 helsingissä, niin mihinkähän bussiin ehtisimme? Jos ostaa lipun etukäteen niin vartookohan pitkänmatkan bussit jos tulee viivästystä?
Madeiran lennot
7
168
Vastaukset
- Anonyymi
Tottakai ne vartoo.
- Anonyymi
Hesan päähän on tultu neljällä lennolla ihan aikataulussa, samoin matkatavarat on tulleet ihan nopeesti. Ainut isompi viivästys ollut Madeiran päässä, kun kertaalleen pyörittiin meren päällä odottelemassa tuulen laantumista. Oli silloin varattuna taksikuljetus hotellille, joutui kuskiparka odottelemaan!
Kaukoliikenteen bussit *tuskin* odottelee ketään! - Anonyymi
Oman kokemuksen mukaan Helsinkiin koneet ovat tulleet paremmin aikataulun mukaan kuin Madeiralle. Onko ollut sitten useammin myötätuulta palatessa ja vastatuulta mennessä vai mistä lie kysymys.
Matkalaukkujen tulo taas on täysin sattuman sanelema juttu. Viimeksi pari viikkoa sitten meni varsin nopeasti. Koneesta vessan kautta hihnalle, jossa juuri alkoi laukut tulemaan ja meidän laukut melkein ensimmäisinä, siitä P5:een. Vei varmaan alle puoli tuntia koneesta omaan autoon.
Edellisellä kerralla meni ehkä tunti ja vartti ennen kuin tuli ensimmäinen laukku, ja meidän viielä 20 minuuttia myöhemmin.
Tuttavilla ainakin on käynyt sillai että kaukobussi (Savonlinja) ei odota. Kannattaa varmistaa bussiyhtiöstä.- Anonyymi
Ok. ajattelinkin, että varmistan vielä bussifirmasta ja tiedustelen heidänkin näkemystä uskallanko ottaa klo 22.00 bussiin liput vai ostanko suosiolla 23.00 .Ei ihan turhaankaan viittis yöllä notkua enää kentällä jos pääsis sujuvamminkin matkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ok. ajattelinkin, että varmistan vielä bussifirmasta ja tiedustelen heidänkin näkemystä uskallanko ottaa klo 22.00 bussiin liput vai ostanko suosiolla 23.00 .Ei ihan turhaankaan viittis yöllä notkua enää kentällä jos pääsis sujuvamminkin matkaan.
Miksi ihmeessä pitää ostaa bussilippu etukäteen,kun kone voi tulla vuorokauden myöhässä?
Ja bussit ei todellakaan odottele ,niillä ja matkustajilla on aikataulut !
- Anonyymi
Voi, ei kyllä kannata varailla mitään etukäteen. Madeira on kyllä sellai kohde, ettei ole lainkaan harvinaista, että kenttä laitetaan kiinni sään vuoksi, joten lähtö viivästyy reippaasti.
- Anonyymi
Ok. Kiitos vastauksesta. Emme varaa takaisin tulo lippuja ja luotamme siihen, ettei bussi ole täynnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.37913447Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524276S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094093Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364040Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko633881- 853334
- 1053212
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643208IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1443155Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602911