Madeiran lennot

Anonyymi

Tämä kysymys voi vähän kuulostaa tyhmältä, mutta en ole aikoihin ollut matkoilla ja ei ole mitään hajuakaan asiasta kuinka aikataulut pitää ja kauanko saa odottaa laukkuja Helsingin päässä? Kysyn tätä koska olen varaamassa bussikuljetusta sisäsuomeen. Jos lento on illalla klo 21.00 helsingissä, niin mihinkähän bussiin ehtisimme? Jos ostaa lipun etukäteen niin vartookohan pitkänmatkan bussit jos tulee viivästystä?

7

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottakai ne vartoo.

    • Anonyymi

      Hesan päähän on tultu neljällä lennolla ihan aikataulussa, samoin matkatavarat on tulleet ihan nopeesti. Ainut isompi viivästys ollut Madeiran päässä, kun kertaalleen pyörittiin meren päällä odottelemassa tuulen laantumista. Oli silloin varattuna taksikuljetus hotellille, joutui kuskiparka odottelemaan!
      Kaukoliikenteen bussit *tuskin* odottelee ketään!

    • Anonyymi

      Oman kokemuksen mukaan Helsinkiin koneet ovat tulleet paremmin aikataulun mukaan kuin Madeiralle. Onko ollut sitten useammin myötätuulta palatessa ja vastatuulta mennessä vai mistä lie kysymys.

      Matkalaukkujen tulo taas on täysin sattuman sanelema juttu. Viimeksi pari viikkoa sitten meni varsin nopeasti. Koneesta vessan kautta hihnalle, jossa juuri alkoi laukut tulemaan ja meidän laukut melkein ensimmäisinä, siitä P5:een. Vei varmaan alle puoli tuntia koneesta omaan autoon.

      Edellisellä kerralla meni ehkä tunti ja vartti ennen kuin tuli ensimmäinen laukku, ja meidän viielä 20 minuuttia myöhemmin.

      Tuttavilla ainakin on käynyt sillai että kaukobussi (Savonlinja) ei odota. Kannattaa varmistaa bussiyhtiöstä.

      • Anonyymi

        Ok. ajattelinkin, että varmistan vielä bussifirmasta ja tiedustelen heidänkin näkemystä uskallanko ottaa klo 22.00 bussiin liput vai ostanko suosiolla 23.00 .Ei ihan turhaankaan viittis yöllä notkua enää kentällä jos pääsis sujuvamminkin matkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ok. ajattelinkin, että varmistan vielä bussifirmasta ja tiedustelen heidänkin näkemystä uskallanko ottaa klo 22.00 bussiin liput vai ostanko suosiolla 23.00 .Ei ihan turhaankaan viittis yöllä notkua enää kentällä jos pääsis sujuvamminkin matkaan.

        Miksi ihmeessä pitää ostaa bussilippu etukäteen,kun kone voi tulla vuorokauden myöhässä?
        Ja bussit ei todellakaan odottele ,niillä ja matkustajilla on aikataulut !


    • Anonyymi

      Voi, ei kyllä kannata varailla mitään etukäteen. Madeira on kyllä sellai kohde, ettei ole lainkaan harvinaista, että kenttä laitetaan kiinni sään vuoksi, joten lähtö viivästyy reippaasti.

      • Anonyymi

        Ok. Kiitos vastauksesta. Emme varaa takaisin tulo lippuja ja luotamme siihen, ettei bussi ole täynnä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1330
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      981
    3. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      16
      776
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      292
      748
    5. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      700
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      627
    7. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      61
      553
    8. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      228
      549
    9. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      535
    10. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      37
      527
    Aihe