Madeiran lennot

Anonyymi

Tämä kysymys voi vähän kuulostaa tyhmältä, mutta en ole aikoihin ollut matkoilla ja ei ole mitään hajuakaan asiasta kuinka aikataulut pitää ja kauanko saa odottaa laukkuja Helsingin päässä? Kysyn tätä koska olen varaamassa bussikuljetusta sisäsuomeen. Jos lento on illalla klo 21.00 helsingissä, niin mihinkähän bussiin ehtisimme? Jos ostaa lipun etukäteen niin vartookohan pitkänmatkan bussit jos tulee viivästystä?

7

361

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottakai ne vartoo.

    • Anonyymi

      Hesan päähän on tultu neljällä lennolla ihan aikataulussa, samoin matkatavarat on tulleet ihan nopeesti. Ainut isompi viivästys ollut Madeiran päässä, kun kertaalleen pyörittiin meren päällä odottelemassa tuulen laantumista. Oli silloin varattuna taksikuljetus hotellille, joutui kuskiparka odottelemaan!
      Kaukoliikenteen bussit *tuskin* odottelee ketään!

    • Anonyymi

      Oman kokemuksen mukaan Helsinkiin koneet ovat tulleet paremmin aikataulun mukaan kuin Madeiralle. Onko ollut sitten useammin myötätuulta palatessa ja vastatuulta mennessä vai mistä lie kysymys.

      Matkalaukkujen tulo taas on täysin sattuman sanelema juttu. Viimeksi pari viikkoa sitten meni varsin nopeasti. Koneesta vessan kautta hihnalle, jossa juuri alkoi laukut tulemaan ja meidän laukut melkein ensimmäisinä, siitä P5:een. Vei varmaan alle puoli tuntia koneesta omaan autoon.

      Edellisellä kerralla meni ehkä tunti ja vartti ennen kuin tuli ensimmäinen laukku, ja meidän viielä 20 minuuttia myöhemmin.

      Tuttavilla ainakin on käynyt sillai että kaukobussi (Savonlinja) ei odota. Kannattaa varmistaa bussiyhtiöstä.

      • Anonyymi

        Ok. ajattelinkin, että varmistan vielä bussifirmasta ja tiedustelen heidänkin näkemystä uskallanko ottaa klo 22.00 bussiin liput vai ostanko suosiolla 23.00 .Ei ihan turhaankaan viittis yöllä notkua enää kentällä jos pääsis sujuvamminkin matkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ok. ajattelinkin, että varmistan vielä bussifirmasta ja tiedustelen heidänkin näkemystä uskallanko ottaa klo 22.00 bussiin liput vai ostanko suosiolla 23.00 .Ei ihan turhaankaan viittis yöllä notkua enää kentällä jos pääsis sujuvamminkin matkaan.

        Miksi ihmeessä pitää ostaa bussilippu etukäteen,kun kone voi tulla vuorokauden myöhässä?
        Ja bussit ei todellakaan odottele ,niillä ja matkustajilla on aikataulut !


    • Anonyymi

      Voi, ei kyllä kannata varailla mitään etukäteen. Madeira on kyllä sellai kohde, ettei ole lainkaan harvinaista, että kenttä laitetaan kiinni sään vuoksi, joten lähtö viivästyy reippaasti.

      • Anonyymi

        Ok. Kiitos vastauksesta. Emme varaa takaisin tulo lippuja ja luotamme siihen, ettei bussi ole täynnä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      132
      1433
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      497
      1251
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      167
      751
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      197
      651
    5. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      641
    6. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      44
      637
    7. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      49
      637
    8. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      22
      590
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      41
      563
    10. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      74
      563
    Aihe