Madeiran lennot

Anonyymi

Tämä kysymys voi vähän kuulostaa tyhmältä, mutta en ole aikoihin ollut matkoilla ja ei ole mitään hajuakaan asiasta kuinka aikataulut pitää ja kauanko saa odottaa laukkuja Helsingin päässä? Kysyn tätä koska olen varaamassa bussikuljetusta sisäsuomeen. Jos lento on illalla klo 21.00 helsingissä, niin mihinkähän bussiin ehtisimme? Jos ostaa lipun etukäteen niin vartookohan pitkänmatkan bussit jos tulee viivästystä?

7

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottakai ne vartoo.

    • Anonyymi

      Hesan päähän on tultu neljällä lennolla ihan aikataulussa, samoin matkatavarat on tulleet ihan nopeesti. Ainut isompi viivästys ollut Madeiran päässä, kun kertaalleen pyörittiin meren päällä odottelemassa tuulen laantumista. Oli silloin varattuna taksikuljetus hotellille, joutui kuskiparka odottelemaan!
      Kaukoliikenteen bussit *tuskin* odottelee ketään!

    • Anonyymi

      Oman kokemuksen mukaan Helsinkiin koneet ovat tulleet paremmin aikataulun mukaan kuin Madeiralle. Onko ollut sitten useammin myötätuulta palatessa ja vastatuulta mennessä vai mistä lie kysymys.

      Matkalaukkujen tulo taas on täysin sattuman sanelema juttu. Viimeksi pari viikkoa sitten meni varsin nopeasti. Koneesta vessan kautta hihnalle, jossa juuri alkoi laukut tulemaan ja meidän laukut melkein ensimmäisinä, siitä P5:een. Vei varmaan alle puoli tuntia koneesta omaan autoon.

      Edellisellä kerralla meni ehkä tunti ja vartti ennen kuin tuli ensimmäinen laukku, ja meidän viielä 20 minuuttia myöhemmin.

      Tuttavilla ainakin on käynyt sillai että kaukobussi (Savonlinja) ei odota. Kannattaa varmistaa bussiyhtiöstä.

      • Anonyymi

        Ok. ajattelinkin, että varmistan vielä bussifirmasta ja tiedustelen heidänkin näkemystä uskallanko ottaa klo 22.00 bussiin liput vai ostanko suosiolla 23.00 .Ei ihan turhaankaan viittis yöllä notkua enää kentällä jos pääsis sujuvamminkin matkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ok. ajattelinkin, että varmistan vielä bussifirmasta ja tiedustelen heidänkin näkemystä uskallanko ottaa klo 22.00 bussiin liput vai ostanko suosiolla 23.00 .Ei ihan turhaankaan viittis yöllä notkua enää kentällä jos pääsis sujuvamminkin matkaan.

        Miksi ihmeessä pitää ostaa bussilippu etukäteen,kun kone voi tulla vuorokauden myöhässä?
        Ja bussit ei todellakaan odottele ,niillä ja matkustajilla on aikataulut !


    • Anonyymi

      Voi, ei kyllä kannata varailla mitään etukäteen. Madeira on kyllä sellai kohde, ettei ole lainkaan harvinaista, että kenttä laitetaan kiinni sään vuoksi, joten lähtö viivästyy reippaasti.

      • Anonyymi

        Ok. Kiitos vastauksesta. Emme varaa takaisin tulo lippuja ja luotamme siihen, ettei bussi ole täynnä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      35
      3775
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1704
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1369
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1211
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      174
      1072
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1051
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      935
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      836
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      781
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      760
    Aihe