Kysymyksiä

Anonyymi

Kuka perustelee, miksi geokätköily on keksitty? Miksi siitä on tullut liiketoimintaa? Miksi yksi yritys dominoi? Onko hommassa mitään järkeä, kun moni käy ulkomaillakin vain kätköjen takia? Mikä on keskimäärin yhden purkin hiilijalanjälki, kun 50 henkilöä säntää etsimään ensimmäistä löytöä paikasta, jossa ei muuten koskaan kävisi- eikä ole mitään muuta syytä käydä? Ulkoilu? Eikö lähempänä ole tuhansua vastaavia paikkoja, joissa ei ole käynyt koskaan.
Merkitse karttaan kävelymatkan päähän piste, ja käy siellä. Merkitse huomenna uusi piste ja käy siellä. Tee näillä pisteillä kuvio tai peitä ala... Onko tämä yhtä jälkevää? Tai järkevämpää?

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ... Hoh hoijaa ... Koita vaikka googlella jos haluat oikeasti tietoa.
      Voit samalla miettiä, että miksi lintubongaus, golfinpeluu, korttipelit, ralliautoilu ja muut tuommoiset on keksitty.

      Selvähän se on, että mitä tahansa ihmiset rupeavat harrastamaan, niin joku siitä rahastaa. Jos ei muuten, niin vaikkapa muuttuvan ulkoilumuodin kautta.

    • Anonyymi

      Tämä se on kaikkeen käypä vastaus. Jos joku on, niin kaikki on laillista ja mukavaa ja nautittavaa. Lintubongaus tuottaa tietoa linnuston kehityksestä ja liikkeistä, nostaa esiin aiheellisia kysymyksi. Golf ja ralliautoilu on säälittävää. Samoissa uutisissa kerrotaan, kuinka jollakin keinolla vähennetään päästöjä määrä 1 ja perään uutinen rallista ja golfista, joka aiheuttaa päästyjä 10 miljoonaa kertaa enemmän vainviihteen vuoksi. Korttipeli on kohtuullisen harmitonta perhepiirissä... Uhkapelinä ja riippuvuutta aiheuttaessaan sekin on haitallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      19
      3913
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3724
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      22
      2613
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2402
    6. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      33
      2339
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2276
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2136
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1621
    Aihe