Haluaisin kovasti chinchillan, mutta ikää näillä otuksilla on hieman liikaa.

Anonyymi

Eli olen nyt aloitellut yläkoulun ja haluaisin kovasti chinchillan. Muuten voisi olla todella hyvä lemmikki mutta on kaksi ongelmaa.

1.elääkö tsinsut todellakin 20 vuotta
2.pärjäisikö tsinsu viikonlopun niin että vanhemmat huolehtisivat siitä kun olen muissa menoissa?
(Käyn siis aina viikonloppuisin isän luona jonne tsinsua ei voi ottaa.)

Mietin vaan että mitä jos sitä ei jaksakkaan enää sitten hoitaa. Olisiko jo vanhempi tsinsu hyvä vaihtoehto, että voisi sitten eläkepäivänsä elää hyvässä kodissa:)

Järkevät vastaukset helpottaisi ahdinkoa.

4

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsekin jokin aika sitten mietin sitä, mutta päätin että en ota. Annan tälläisen neuvon: varaudu siihen että se elää 20 vuotiaaksi. Ei ole reilua eläintä kohtaan, että se heivataan ulos talosta, koska ei jaksa hoitaa tai on tylsä. Toivottavasti keksit mitä tehdä :)

      • Anonyymi

        Ollaan koko perheen kanssa päätetty näin:
        kun muutamme isompaan taloon jyrsijän hankintaa voi harkita. Tsinsu olisi hyvä, kun isäpuolella on allergia muita jyrsijöitä kohtaan mutta tsinsun ei kuulemma pitäisi levittää allergeeneja (niin paljoa kuin muiden)
        Voisimme vaikka ensimmäiseksi tsinsuksi ottaa semmoisen jo vanhan että saisi tutustuttua siihen eläimeen.
        Jyrsijöistä meillä on jo paljon kokemusta koko perheellä joten hoidon ei pitäisi olla ongelma.
        Mutta antakaa toki vielä lisää vinkkejä esim. Ikään liittyen


        Ps. Montako kertaa päivässä ja paljonko tsinsut syövät?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ollaan koko perheen kanssa päätetty näin:
        kun muutamme isompaan taloon jyrsijän hankintaa voi harkita. Tsinsu olisi hyvä, kun isäpuolella on allergia muita jyrsijöitä kohtaan mutta tsinsun ei kuulemma pitäisi levittää allergeeneja (niin paljoa kuin muiden)
        Voisimme vaikka ensimmäiseksi tsinsuksi ottaa semmoisen jo vanhan että saisi tutustuttua siihen eläimeen.
        Jyrsijöistä meillä on jo paljon kokemusta koko perheellä joten hoidon ei pitäisi olla ongelma.
        Mutta antakaa toki vielä lisää vinkkejä esim. Ikään liittyen


        Ps. Montako kertaa päivässä ja paljonko tsinsut syövät?

        Chinchilla voivat kyllä elää yli 20 vuotiaaksikin mutta Keski ikä on siinä 16-18 vuoden tienoilla ja chinchillan ruokavalioon liittyen jokaisella on aikalailla oma pelletti määrä kannattaa testailla ja ihan normikokoisselle chinchillalle voi olla jatkuvasti tarjolla pellettiä, heinää pitää olla kuitenki enemmän kuin tarpeeksi ja kannattaa perus kauppojen osku heinän siasta käyttää Eläin kaupoista saatavia luomu heiniä tai sen tyyppisiä ainakin meillä tulee paljon enemmän heinää syötyä. Mutta loppujen lopuksi aivan ihania eläimiä. Terveisin 2 chinchillaa ja omistaja.


    • Anonyymi

      Chinchilla voi elää 20 vuotiaiksi mutta yleensä vähemmän. Chinchillan voi jättää viikonlopuksi yksin mutta edellyttää että pidät vapaana paljon ennenkuin lähdet ja kun tulet, selviää kyllä pari yötä jos vain on vettä ja ruokaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2129
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1339
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      240
      1237
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1190
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1106
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1051
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      253
      1016
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      936
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe