Haluaisin kovasti chinchillan, mutta ikää näillä otuksilla on hieman liikaa.

Anonyymi

Eli olen nyt aloitellut yläkoulun ja haluaisin kovasti chinchillan. Muuten voisi olla todella hyvä lemmikki mutta on kaksi ongelmaa.

1.elääkö tsinsut todellakin 20 vuotta
2.pärjäisikö tsinsu viikonlopun niin että vanhemmat huolehtisivat siitä kun olen muissa menoissa?
(Käyn siis aina viikonloppuisin isän luona jonne tsinsua ei voi ottaa.)

Mietin vaan että mitä jos sitä ei jaksakkaan enää sitten hoitaa. Olisiko jo vanhempi tsinsu hyvä vaihtoehto, että voisi sitten eläkepäivänsä elää hyvässä kodissa:)

Järkevät vastaukset helpottaisi ahdinkoa.

4

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsekin jokin aika sitten mietin sitä, mutta päätin että en ota. Annan tälläisen neuvon: varaudu siihen että se elää 20 vuotiaaksi. Ei ole reilua eläintä kohtaan, että se heivataan ulos talosta, koska ei jaksa hoitaa tai on tylsä. Toivottavasti keksit mitä tehdä :)

      • Anonyymi

        Ollaan koko perheen kanssa päätetty näin:
        kun muutamme isompaan taloon jyrsijän hankintaa voi harkita. Tsinsu olisi hyvä, kun isäpuolella on allergia muita jyrsijöitä kohtaan mutta tsinsun ei kuulemma pitäisi levittää allergeeneja (niin paljoa kuin muiden)
        Voisimme vaikka ensimmäiseksi tsinsuksi ottaa semmoisen jo vanhan että saisi tutustuttua siihen eläimeen.
        Jyrsijöistä meillä on jo paljon kokemusta koko perheellä joten hoidon ei pitäisi olla ongelma.
        Mutta antakaa toki vielä lisää vinkkejä esim. Ikään liittyen


        Ps. Montako kertaa päivässä ja paljonko tsinsut syövät?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ollaan koko perheen kanssa päätetty näin:
        kun muutamme isompaan taloon jyrsijän hankintaa voi harkita. Tsinsu olisi hyvä, kun isäpuolella on allergia muita jyrsijöitä kohtaan mutta tsinsun ei kuulemma pitäisi levittää allergeeneja (niin paljoa kuin muiden)
        Voisimme vaikka ensimmäiseksi tsinsuksi ottaa semmoisen jo vanhan että saisi tutustuttua siihen eläimeen.
        Jyrsijöistä meillä on jo paljon kokemusta koko perheellä joten hoidon ei pitäisi olla ongelma.
        Mutta antakaa toki vielä lisää vinkkejä esim. Ikään liittyen


        Ps. Montako kertaa päivässä ja paljonko tsinsut syövät?

        Chinchilla voivat kyllä elää yli 20 vuotiaaksikin mutta Keski ikä on siinä 16-18 vuoden tienoilla ja chinchillan ruokavalioon liittyen jokaisella on aikalailla oma pelletti määrä kannattaa testailla ja ihan normikokoisselle chinchillalle voi olla jatkuvasti tarjolla pellettiä, heinää pitää olla kuitenki enemmän kuin tarpeeksi ja kannattaa perus kauppojen osku heinän siasta käyttää Eläin kaupoista saatavia luomu heiniä tai sen tyyppisiä ainakin meillä tulee paljon enemmän heinää syötyä. Mutta loppujen lopuksi aivan ihania eläimiä. Terveisin 2 chinchillaa ja omistaja.


    • Anonyymi

      Chinchilla voi elää 20 vuotiaiksi mutta yleensä vähemmän. Chinchillan voi jättää viikonlopuksi yksin mutta edellyttää että pidät vapaana paljon ennenkuin lähdet ja kun tulet, selviää kyllä pari yötä jos vain on vettä ja ruokaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4638
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2514
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      889
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      878
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      790
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe