Helsingin trans-polin jonot

Anonyymi

Sain vihdoin lääkärin laittamaan minulle lähetteen Helsingin trans-polille huhtikuun (2019) puolivälissä. Olen innoissani odottanut jotain kirjettä tai viestiä polilta mutta nyt on jo syyskuu eikä mitään ole vieläkään kuulunut. Pitäisikö minun huolestua siitä että lääkärini unohti laittaa lähetteen vai ovatko jonot normaalisti näin pitkiä? Ja vaikken vielä saisikaan aikaa ( tiedän että siinä saattaa mennä hyvinkin puoli vuotta lähetteen laitosta) eikö polin kuuluisi ilmoittaa minulle jotain lähetteeni saapumisesta? Kiitos ne jotka ovat joko itse käyneet polilla tai tuntevat jonkun sen asiakkaan!

4

165

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Periaatteessa hoitotakuun mukainen jonotusaika tutkimuksiin on enintään 3 kk, joten sinulla on hyvä syy soittaa polin toimistoon ja kysyä lähetteesi kohtaloa. Yleensä sieltä ilmoitetaan jo aiemmin milloin tutkimukset alkaa.

    • Anonyymi

      Nykysin saattaa olla pitemmät jonot, nimenomaan tutkimuksiin, mutta kyllä se sitten siitä pikkuhiljaa....

    • Anonyymi

      Hoitojonot ovat pitkiä, eikä t-poli laita sinulle viestiä lähetteen saapumisesta, kuten eivät muutkaan lääkärit/poliklinikat. Voit tietenkin soittaa sinne ja varmistaa, että ovat saaneet lähetteen. 6kk on ihan normiaika saada kutsu tutkittavaksi.

      • Anonyymi

        Tiettävästi Tampereen tutkimusyksikkö on lähettänyt kirjeitä että lähete on saapunut ja kertonut summittaisen tutkimusten aloitusajankohdan.


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      355
      1448
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      877
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      71
      827
    4. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      793
    5. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      775
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      769
    7. 57
      712
    8. 59
      685
    9. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      66
      679
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      659
    Aihe