Muutimme koko perhe asuntovaunuun. Aloitimme aiheesta blogin pitämisen. Mikäli aihe yhtään kiinnostaa, käykää ihmettelemässä!
https://kotivaunussa.blogspot.com/
Muutimme asuntovaunuun perheemme kanssa
6
169
Vastaukset 6
- Anonyymi
Vaunussa asuminen on alkanu kiinnostamaan itteäkin. Varmasti hieno tunnelma ja fiilis siinä on. Sitä vaan ajattelee silti että se kaikki on liian hankalaa ja että leirintäalueella ei saa olla omassa rauhassaan tarpeeksi. Ja varsinki talvet mietityttää. Mitä jos lämmityslaite menee rikki kesken kovimpien pakkasten yms. Ja miten vaunu itse kestää talven/ talvet menemättä pilalle paljon muuta. Toivottavasti teillä menee kaikki hyvin!
- Anonyymi
Moi!
Itselläni oli aivan samat mietteet ja paljon muitakin epäilyksiä ennen muuttamistamme. Koitapa siinä tehdä ajatustyötä, kun vaimo taklaa kaikki ongelmat systemaattisesti :D Yritän blogissa kertoa mahdollisimman seikkaperäisesti ja rehellisesti mahdollisista vastaan tulevista ongelmista. Toivottavasti saamme ihmisiä rohkaistuksi kokeilemaan. Ainahan sitä onneksi pääse takaisin taloon, mikäli elämäntapa ei itselle passaa!
- Anonyymi
Kotikuntalaki ja henkikirjoituskunta pakko estää asumisen ja osoitteen pitämisen asuntovaunussa. Tähän tarvittaisiin muutos koska todellisuudessa maassamme on suuri joukko ihmisiä jotka viettävät liikkuvaa elämää jostakin syystä, eivätkä haluaisi leimautua jonkin kunnan asukeiksi.
- Anonyymi
Mikään ei pakota olemaan kirjoilla misään. Terveydenhuollosta saa silloinkin akuutin hoidon, mutta siihen se jääkin. Aloittajan tapauksessa mukana ovat kuitenkin lapset, joille ei kotikunnan puuttuessa voida osoittaa koulupaikkaa, eli ne todennäköisesti huostaanotetaan.
- Anonyymi
Nyt on blogissa kirjotus, joka käsittelee hiljattain käytyä keskustelua sosiaaliviranomaisen kanssa. Käykää väijymässä, jos kiinnostaa :)
- Anonyymi
Vieläkö asutte vaunussa, vai joko iski totuus päin näköä? Blogi ainakin olluy hiljainen talven tultua :'D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241355
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1411229Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain771203Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2391133Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,571016- 63901
- 83871
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S42690Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?
Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-2024492513687- 65677
- 39575
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14550- 32539
- 33534
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28529- 65508
- 29479
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari39475- 51461
- 24437