hyvää harjoitusta

kirjoittelija

"4. Kaksi genotyypiltään homotsygoottista tomaattikantaa risteytettiin: lehdiltään tummanvihreä ja karvainen kasvi ja lehdiltään vaaleanvihreä ja karvaton kasvi. Risteymien siemenistä kasvaneilla tomaattikasveilla oli tummanvihreät karvaiset lehdet. Kun tomaatit kukkivat, ne pölytettiin keskenään. Saaduista siemenistä kylvettiin osa, ja niistä kasvoi 128 vaaleanvihreää karvatonta ja 376 tummanvihreää karvaista kasvia.
a) Selvitä kirjainkaavioin risteytysten kulku vaihe vaiheelta sekä yksilöiden geno- ja fenotyypit. Käytä kirjaintunnuksina aakkosten ensimmäisiä kirjaimia.
b) Jatkettaessa risteytettiin F1-polven tummanvihreä karvainen kasvi ja vaaleanvihreä karvaton kasvi. Saaduista siemenistä kylvettiin 200, joista kasvoi lehdiltään seuraavanlaisia kasveja: 89 vaaleanvihreää karvatonta, 87 tummanvihreää karvaista, 12 tummanvihreää karvatonta ja 12 vaaleanvihreää karvaista. Selvitä tulokseen johtava syy, laadi risteytyskaavio ja pohdi saadun tuloksen todennäköisyyttä."

itselläni ei ole bilsan kirjoja ja kirjastoon ei enää pääse. jos joku viitsii ratkaista tuon ja laittaa välivaiheet esille? :)
menin sekaisin siinä, kun tuli vastaan, että koko f1 polvella on tummat karvaiset lehdet, miten se on mahdollista?
miten ne kirjain yhdistelmät meni siinä ratkaisussa.
aaargk

9

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heikki

      Voipi olla ettet tule saamaan vastausta kysymykseesi. Itse en tiedä ja muut täällä tuntuu olevan harvinaisen vittumaista ja ei-auttavaista porukkaa, mikä on kyllä ihan ymmärrettävääkin tällaisessa tilanteessa. Soittelepas biologian opettajallesi, luulen, että hän mielellään neuvoo sua! Meidän opettajat ovat ainakin olleet todella mukavia, antaneet puh.nro:t ja kaikkee et voi soittaa vaikka yöllä jos tulee paniikki jonkun asian takia.

      • kirjoittelija

        kyllä täällä suurin osa on silti mukavia ihmisiä. minun on turha opettajille soitella, koska kursseissa on jokaisessa ollut eri opettaja ja bilsan kursseista on aikaa kaksi vuotta.


    • max

      Tummanvihreä = dominoiva A
      Vaaleanvihreä = resessiivinen a
      Karvaisuus = dominoiva B
      Karvattomuus = resessiivinen b

      Siispä, alkup. kasvit olivat AABB ja aabb

      Tästä syntyy siis väkisin pelkästään tummanvihreitä karvaisia, kaikki vielä heterotsygootteja (vaihtoehdot ovat AaBb, AaBb, AaBb, AaBb)

      Tuohon asti luisti nopeasti ajatellen, mutta nyt heti ei kyllä tule mieleen, miksi F2 polvi on pelkkiä karvaisia tummanvihreitä tai karvattomia vaaleanvihreitä :S

      Joku muu saa jatkaa :P Kuitenkin hyvä että teit tämän aloituksen, sai omatkin aivot vähän liikettä tuon bilsan osalta..

      • kirjoittelija

        kiitos hyvästä alusta. itse yritin ratkaista sitä ihan väärin alusta lähtien :D


      • Risteyttäjä

        Jos F1 polvesta tulee AaBb, AaBb, AaBb, AaBb, niin risteyttämällä noita keskenään tulee

        AABB, AaBb, AaBb, aabb

        eli 3/4 tummia karvaisia ja 1/4 vaaleita karvattomia eli suhteet ovat likimain nuo, koska eihän saa unohtaa että nuo suhdeluvut ovat vain noin arvoja eikä mitään kovin paikkaansapitäviä...


      • max
        Risteyttäjä kirjoitti:

        Jos F1 polvesta tulee AaBb, AaBb, AaBb, AaBb, niin risteyttämällä noita keskenään tulee

        AABB, AaBb, AaBb, aabb

        eli 3/4 tummia karvaisia ja 1/4 vaaleita karvattomia eli suhteet ovat likimain nuo, koska eihän saa unohtaa että nuo suhdeluvut ovat vain noin arvoja eikä mitään kovin paikkaansapitäviä...

        Noinhan se varmaankin menee, suhdeluvusta itsekin päättelin, mutta miksi ei voi tulla vaaleanvihreitä karvaisia (aaBb, tai aaBB) tai tummanvihreitä karvattomia (Aabb, AAbb) jos risteytetään AaBb ja AaBb?


      • Esa
        max kirjoitti:

        Noinhan se varmaankin menee, suhdeluvusta itsekin päättelin, mutta miksi ei voi tulla vaaleanvihreitä karvaisia (aaBb, tai aaBB) tai tummanvihreitä karvattomia (Aabb, AAbb) jos risteytetään AaBb ja AaBb?

        voi tulla.


      • Risteyttelijä
        max kirjoitti:

        Noinhan se varmaankin menee, suhdeluvusta itsekin päättelin, mutta miksi ei voi tulla vaaleanvihreitä karvaisia (aaBb, tai aaBB) tai tummanvihreitä karvattomia (Aabb, AAbb) jos risteytetään AaBb ja AaBb?

        Voi niitä tulla, mutta ilmeisesti tässä geenit sijaitsee samassa kromosomissa ja ne on kytkeytynetiä AB:ksi ja ab:ksi, kun tehtävän annon mukaan ei tullu vaaleita karvaisia ja tummia karvattomia.

        Tentissä meillä oli samankaltainen tehtävä. Tuo kytkeytymis homma oli joku mendelöinti juttunen...


    • Risteyttäjä/Risteyttelijä

      b) kohtaan saan vain lukusuhteiksi 1:1:1:1

      F1:polven fenotyyppi eli AaBb risteytetään resessiivisen homotsygootin kanssa aabb

      ab
      AB AaBb
      Ab Aabb
      aB aaBb
      ab aabb

      Tämä on mahdollista silloin kun geenit sij. eri kromosomeissa

      Kyse saattaa olla sattumasta. Tai sitte Crossing overista, mistä minä en kyllä muista yhtään mitään...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe