Aktiivisubwooferin vahvistin ei mene pääle, ei reagoi mitenkään

Elikkäs omistan PowerDynamicsin Galax-10s 350w aktiivisubbarim, käytin laitteen huollossa koska sub100c ver.3 pirilevystä oli R35 vastus palanut joka vaihdettiin uuteen. Ennen huoltoa vahvistin toimi ”lähes” normaalisti ja sai signaalit subbarille yms. Ja soikin kyllä, mutta kovemalla vlyymilla tuli bassoon pieni särö joka johtui tosta vastuksen palamisesta, mikähän voisi olla/tullut kun nyt ei mene koko vahvistin päälle huollon jälkee josta vielä MAKSOIN? Ei syty edes virta valo :OO auttakkaa ja ehdotelkaa mikä vois olla ja mitä pitäis tehä?

9

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oisko siellä näkyvissä sulake, jonka pystyisit tarkistamaan ja vaihtamaan jos on palanut? Jos ei sillä selviä, niin kai se on parasta ottaa yhteyttä sinne huoltoon.

    • Anonyymi

      Ei näy näkyvissä olevaa sulaketta, voiko ne olla jossain piilossakin?

    • Anonyymi

      Onko siinä virtaliittimen alapuolella sulakkeen kuva? Vähän heikosti näkyy googlatuissa kuvissa. Jos on niin siitä ehkä ne pari ruuvia avaamalla saa piilosulakkeen näkyviin. Mutta jos arveluttaa mennä ruuvailemaan niin huoltoon vaan.

      Kai sulla se "AUTO POWER" kytkin on oikeassa asennossa?

    • Anonyymi

      Joo sulakkeet sain tarkistettua ja oli vaihtosulakekkin mukana ja kokeilin sitäkin, mutta ei vaikutusta, tuntuu siltä että koko vahvistin ei saa virtaa ku ei edes power led syty, ennen vahvistin käynnisty ja soi palanen vastuksen kanssa, uuden laitettua tilalle koko vahvistin ei mene päälle, mitä v****ua?

      • Anonyymi

        Onko töpseli pistorasiassa ja tuleeko pistorasiaa sähkö (testi jollain toisella laitteessa)
        Sulake voi laueta taulustakin.


      • Anonyymi

        On ja yritetty monessa eri pistorasiassa


    • Anonyymi

      Ja joo on Auto Power kytkin oikeessa asennossa

    • Ihmettelen kummasti tätä miten voi käydä noin?

      • Anonyymi

        Kaipa sinä huollossa on joku takuu eli sinne takasin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      108
      2884
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      215
      2867
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      146
      2099
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      115
      1590
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1545
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      211
      1335
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      969
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      62
      955
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      881
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      106
      863
    Aihe