Aktiivisubwooferin vahvistin ei mene pääle, ei reagoi mitenkään

Elikkäs omistan PowerDynamicsin Galax-10s 350w aktiivisubbarim, käytin laitteen huollossa koska sub100c ver.3 pirilevystä oli R35 vastus palanut joka vaihdettiin uuteen. Ennen huoltoa vahvistin toimi ”lähes” normaalisti ja sai signaalit subbarille yms. Ja soikin kyllä, mutta kovemalla vlyymilla tuli bassoon pieni särö joka johtui tosta vastuksen palamisesta, mikähän voisi olla/tullut kun nyt ei mene koko vahvistin päälle huollon jälkee josta vielä MAKSOIN? Ei syty edes virta valo :OO auttakkaa ja ehdotelkaa mikä vois olla ja mitä pitäis tehä?

9

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oisko siellä näkyvissä sulake, jonka pystyisit tarkistamaan ja vaihtamaan jos on palanut? Jos ei sillä selviä, niin kai se on parasta ottaa yhteyttä sinne huoltoon.

    • Anonyymi

      Ei näy näkyvissä olevaa sulaketta, voiko ne olla jossain piilossakin?

    • Anonyymi

      Onko siinä virtaliittimen alapuolella sulakkeen kuva? Vähän heikosti näkyy googlatuissa kuvissa. Jos on niin siitä ehkä ne pari ruuvia avaamalla saa piilosulakkeen näkyviin. Mutta jos arveluttaa mennä ruuvailemaan niin huoltoon vaan.

      Kai sulla se "AUTO POWER" kytkin on oikeassa asennossa?

    • Anonyymi

      Joo sulakkeet sain tarkistettua ja oli vaihtosulakekkin mukana ja kokeilin sitäkin, mutta ei vaikutusta, tuntuu siltä että koko vahvistin ei saa virtaa ku ei edes power led syty, ennen vahvistin käynnisty ja soi palanen vastuksen kanssa, uuden laitettua tilalle koko vahvistin ei mene päälle, mitä v****ua?

      • Anonyymi

        Onko töpseli pistorasiassa ja tuleeko pistorasiaa sähkö (testi jollain toisella laitteessa)
        Sulake voi laueta taulustakin.


      • Anonyymi

        On ja yritetty monessa eri pistorasiassa


    • Anonyymi

      Ja joo on Auto Power kytkin oikeessa asennossa

    • Ihmettelen kummasti tätä miten voi käydä noin?

      • Anonyymi

        Kaipa sinä huollossa on joku takuu eli sinne takasin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6049
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2130
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1962
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe